سخنرانی بهروز ثروتیان در جشنواره ایران کوچک:

سخنرانی بهروز ثروتیان در جشنواره ایران کوچک:
بهروز ثروتیان متولد 1316 در میاندوآب است ، نویسنده و مولف ایرانی که 72 اثر چاپ شده دارد، پیش از این در دانشگاه تدریس می کرده اکنون اما کهولت سن او را بازنشسته کرده و گرچه اکنون کتابی در دست نگارش ندارد اما خود می گوید: مگر می توان نوشتن را تعطیل کرد؟
او که نویسندگان جوان را نیز رهنمون است و آثار آنان را نقد نیز می کند، می گوید: در داستان کوتاه باید گره باشد تا خواننده را ترغیب به خواندن کند و یک نویسنده باید بتواند همانند یک تلویزیون چهره های شخصیتهای داستانی اش را به تصویر بکشد و حتما الگویی را ارایه دهد. نویسنده باید مراقب کلام خود باشد و عفت و اخلاق را در نگاشته هایش رعایت کند چه بسا که شاید کودکی تصادفا نوشته او را بخواند و کودک صاف و بی آلایش است و نباید حرمت قلم را نگاه نداشت.
ثروتیان می گوید: شاید خیلی ها بتوانند بنویسند اما از میلیونها آدم فقط یک نفر همانند سعدی و حافظ می تواند اینگونه جهانی عمل کند و جهانی بنویسد و قلمشان ماندگار شود.
به اعتقاد وی، باید از نویسندگان حمایت شود اگر نویسنده ای که قلم می زند از نوشتنش بهره ای نگیرد و ترغیب نشود ، نوشتن را رها خواهد کرد.
ثروتیان می گوید: شمار فراوان نویسندگان و هنرمندان و آثار در ایران بی نظیر و ستودنی است و باید که به نویسندگان بها داد تا هرچه بیشتر و بهتر قوی تر و قوی تر شوند.
او گفت: کشور ما اکنون در انتظار ظهور نویسندگانی به سر می برد تا بالاتر از نویسندگان و رمان نویسهای دوران گذشته ، قرار گیرد و ما این توانایی را داریم.
ثروتیان می گوید: ایران مهد پرورش استعدادهای هنری بوده است و اکنون نیز توانمندیهای نوشتاری فراوانی در نسل حاضر نویسندگان وجود دارد که باید به آن بها داد.
بهروز ثروتیان تاکید کرد: نوشتن را نمی توان تعطیل کرد و اصلا مگر می توان نوشتن را تعطیل کرد، قلم همواره به دنبال نوشتن است و یک نویسنده هرگز نمی تواند نوشتن را کنار بگذارد.
این نویسنده که به خاطر یک عمر تلاش و کوشش در تالیف و تحقیق در کتابهای شاعران برجسته ایران به "حافظ پژوه" و "نظامی شناس" ملقب شده است درباره این شاعران می گوید: مردم معتقدند که زبان نظامی ، زبان سختی است و کتابهای این شاعر نامی را نمی خوانند در حالیکه برعکس زبان نظامی خوش خوان است و فقط مردم باید بیش از پیش با این زبان آشنا شوند و به آن خو گیرند.
آثار ثروتیان:
تصحیح و شرح آثار نظامی (6 جلد)، تصحیح دیوان حافظ، شرح دیوان حافظ (4 هزار صفحه و 4 جلد)، فرهنگ اطلاعات نفایس الفنون، فرّ در شاهنامه، تصحیح جاودان خرد، پیر طریقت گفت، بیان درشعر فارسی، روایات گهربار، طنز و رمز در الهی‌نامه، بازنویسی آثار نظامی برای جوانان (6 جلد)، رویای عشق در مثنوی گل و نوروز، گزیده مخزن‌الاسرار، آیینة غیب، سلام بر حیدر بابا (شعر فارسی)، ترجمه حیدربابا یه سلام، از ایران چه می‌دانیم (7 جلد)، شعر و اندیشه نیما یوشیج، اندیشه‌های نظامی گنجه‌ای، نقش بیان در آفرینش خیال.
شرح راز منطق‌الطیر، سروده‌های بی‌گمان حافظ، شرح ساده مثنوی گلشن راز، شرح حال فرهاد میرزا، نامه‌های حافظ، ترجمه غزلیات حافظ به زبان آذری، اسطوره اسکندر.
کتاب ها:
بیان در شعر فارسى
طنز و رمز در الهى‏نامه
روایات گهربار

 

/ 0 نظر / 5 بازدید