پابلوپیکاسوی سیاستمدار

                 

گرچه پیکاسو با تابلوهای نقاشی زیبایش در جهان شناخته شده اما این هنرمند نقاش دارای آثاری است که نشان می دهد مغز متفکر و اندیشمند او در عالم سیاست هم، نظریه پردازی و تفحص کرده است. "کریستف گرونن برگ" مدیر نمایشگاه لیورپول انگلستان، برآن شده تا این مطلب را در نمایشگاهی که در سال 2010 برپا می شود، را اثبات کند. به عقیده او، پیکاسو نه تنها مرد جوان ثروتمند خوشگذرانی بوده، بلکه سیاستمدار هم بوده است. نمایشگاه پیکاسوی سیاستمدار از 21 می سال 2010 تحت عنوان "پیکاسو: صلح و آزادی" بانمایش آثار به جامانده از این نقاش که پس از جنگ خلق شده ، برپا می شود.

هرچند پیکاسو به عنوان "نقاش زنان و عشق ورزی" شناخته شده اما نقطه نظرات و خط مشی سیاسی او مورد غفلت قرار گرفته است. تحقیقات و پژوهشهای پرزحمت پیکاسو به ویژه جنبشهای صلح طلبانه سیاسی او دست کم گرفته شده است. عضویت پیکاسو در سال 1944 در حزب کمونیستی کم اهمیت جلوه داده شد چراکه عقیده براین بود که: پیکاسو عضو این حزب شده، چون همه این کار را می کنند. اما سوال اینجاست که پس چرا پیکاسو تا آخرین لحظه مرگش در سال 1973 میلادی در عضویت این حزب باقی ماند؟

منبع:standard

پابلو پیکاسو در ۲۵ اکتبر سال ۱۸۸۱ در مالاگا ، یکی از شهرهای کشور اسپانیا ، زاده شد. وی تحصیلات خود را در فرانسه به پایان رساند. او نزد پدرش که استاد نقاشی بود به آموختن صورتگری پرداخت و در سال ۱۹۰۳ مقیم پاریس شد . در سال های ۱۹۰۶ و ۱۹۱۰ ، به اتفاق ژرژ براک مکتب کوبیسم را پایه گذاری کرد. ژرژ براک ، از اولین کسانی بود که سنجاق و میخ را با هم توأم نمود و پیکاسو تخته و چیزهای دیگری را هم به آن افزود . پیکاسو در سبک خود شهرت فراوانی به دست آورد و پیروان فراوانی کسب نمود. وی در ۸ آوریل ۱۹۷۳ درگذشت.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید