خرید ویلن

خرید ویولن

چه سازی بخرم؟

چه شاخص هایی هنگام خرید ویولن باید در نظر گرفت؟

ساز باید صدای خوب بدهد. صدای خفه یا تیز نداشته باشد. کیفیت سیم های در نوع صدا تاثیرگذار هستند. بهترین سیم ها، سیم های مصنوعی مدرن هستند؛ سیم های فولادی خوب نیستند. هنگام خرید ویولن های قدیمی مطمئن شوید که ترک، شکاف یا منفذی در کف یا روی ویلون نباشد. چنین آسیب هایی تاثیرمنفی روی صدای ویولن دارد. اغلب ویولن ها که به طور انبوه تولید می شوند، صدای خوبی دارند. اندازه یک ویلن معیارهای خاص خود را دارد. اندازه متناسب برای یک ویولن 4/4 ، بدنه ویولن 5/35 تا 36 سانتی متر ، ارتفاع دسته 13 سانتی متر، قسمت فوقانی بدنه کنار دسته تا شکاف سوراخ  f اف ،  5/19 سانتی متر است. این اندازه های ویولن های مدرن هستند و توسط تمام استادان پذیرفته شده اند. مواد به کار رفته در ویلن مانند چوب افرا و صنوبر باید دارای خاصیت کشیدگی باشند درغیراینصورت ویولن خم شده یا شکاف و ترک برمی دارد.رنگ ویولن باید مبتنی بر الکل فرم باشد ؛ رنگ هایی مانند رنگ های نیترو که به سرعت خشک می شوند، پوسته پوسته شده و در نور جلوه بدی دارند.

ویلن قدیمی یا جدید؟ ویلن کهنه یا نو؟

ویولن های نو معمولا خوب بوده و هیچ نشانه ای دال بر ترک خوردگی ندارند. البته این به آن معنا نیست که همه ویولن های نو، خوب هستند . از سوی دیگر این تصور که ویولن های قدیمی، همیشه صدای بهتری دارند، نادرست است. قیمت یک ویولن قدیمی با صدای خوب از ویولن های نو، بیشتر است. هنگام خرید یک ویولن قدیمی باید خیلی مراقب بود که خرابی نداشته باشد چراکه ممکن است ظاهر خیلی خوبی داشته باشد اما هزینه تعمیر آن از ارزش ساز بکاهد. باید به فروشنده ویولن قدیمی اعتماد داشته باشید چراکه غیرممکن است متوجه تمام اشکالات یک ساز شوید. برای اغلب هنرجویان داشتن یک ویولن باقدمت 80 سال یک رویا و بسیار جذاب است. خیلی ها مشتاق هستند تا یک ویولن قدیمی و تاریخی داشته باشند تا الهام بخش نوازندگی آنان باشد.

کودکان اغلب ویولن خود را براساس جلوه و براق بودن ویولن و قوه باصره خود انتخاب می کنند. یک ویولن قدیمی خوش صدا اما رنگ و رو رفته در نظر آنان کمتر از یک ویولن نو با ظاهر زیبا ارزش دارد. این مشکل برای کودکان به راحتی قابل حل نیست. چراکه گاهی کودک به خاطر داشتن یک ساز قدیمی از هم سن و سالان خود خجالت می کشد. برخی افراد نیز به دلیل برقراری رابطه احساسی و دلبستگی عاطفی با یک ساز،‌آن را خریداری می کنند.

ویولن باید ساخت کجا باشد؟

در حقیقت مهم این است که ویولن با کیفیت و به درستی ساخته شده باشد. بنابراین محل تولید چندان مهم نیست. با این وجود ویولن های آلمانی شاید بهترین انتخاب باشند (برای قدیمی ها ویولن های ایتالیایی) . این ویولن ها آنقدرها هم گران نیستند.

/ 0 نظر / 146 بازدید