از جومونگ تا اسطوره دزدی

                                      

سریال کره ای جومونگ که خیلی طرفدار در آسیا داره بن مایه خودش را از اسطوره های ایرانی قرض گرفته و در حقیقت اساطیر ایرانی را دزدیده است. جومونگ از روی تصویر "آرش کمانگیر" ساخته شده و متاسفانه حال دیگر هر ایرانی با دیدن هر شخصیت کمان به دست فریاد می زند: جومونگ.

وقتی کاوه آهنگر ما تبدیل می شود به "موپالمو" و سهراب تبدیل می شود به "یوری" و سیمرغ افسانه ای ایرانیان که بومی و مختص فرهنگ و اساطیر ایرانی است تبدیل به سمبل کره ای ها می شود، آنوقت باید متاسف باشیم. متاسف باشیم که مولوی را ترکیه دزدید و فرهنگ و ادبمان نیز اینچنین به یغما می رود.

و اینچنین اساطیر ایرانی اینگونه در پس سریالهایی از این دست رنگ می بازند و از دست می روند.

ایرانی که "ابن سینا" دارد چقدر سریال آن توانسته در جهان که نه حداقل در منطقه سر و صدا به پاکند در حالیکه "یانگوم"‌که وجودی واقعی نیز نداشته اینچنین دوست داشتنی می شود.

کودکان ایرانی از ابن سینا چیزی نمی دانند از آرش کمانگیر چیزی نمی دانند اما شمشیر جومونگ را خوب می شناسند و با دیدن هر کمانی خاطره جومونگ برای آنها تداعی می شود.

واقعا چه چیزی در سریالهای خارجی نهفته است که اینهمه مخاطب به خود جذب می کند. آیا فیلمنامه های قوی دارند و آیا ما نویسنده و فیلمنامه نویس قهار نداریم مایی که  در شعر و ادبیات حرف اول را در جهان می زنیم یعنی اینقدر سواد نویسندگانمان نم کشیده که از پس نوشتن یک فیلمنامه هم برنمی آیند.

شاید هم به خاطر لباسهای زیبایی کره ای ها باشد که فیلمشان اینقدر مخاطب پسند شده اما مگر لباسهای سنتی ایرانیان  سرشار  از رنگ و هنر و نشاط نبوده و آیا صنایع دستی همچون گلدوزی و سوزن دوزی ایرانیان سرآمد بقیه صنایع دستی نیست؟

واقعیت این است که ایرانیان برای شبکه یک فیلم می سازند برای شبکه دو فیلم می سازند برای شبکه ... برای یک میلیون، دو میلیون،‌سه میلیون،‌ ... خلاصه شمار مخاطبانشان محدود است و تنها قشر خاصی را در برمی گیرد یا علاقمندان به سنت را یا علاقمندان به تجدد را.

اما کره ای ها ،‌ جهانی فیلم می سازند و مخاطب جهانی را مدنظر می گیرند. پس زمینه فیلمبرداریشان تمیز و حساب شده است و سلیقه جهانی را همواره  وارد کارشان می کنند.

جالب است که نخستین نگاره ساز چنگ در خوزستان مربوط به شش هزار سال قبل از میلاد مسیح یافت شده یعنی در موسیقی اول هستیم.

جالب است که نخستین انیمیشن جهان در جام منقوش شهر سوخته ایران یافت شده پس ذهن خلاقی داریم.

جالب است که نخستین خشت دست نوشته آدمی در کرج یافت شده پس در نوشتن هم اول هستیم.

جالب است که ایران مهد شعر و فرهنگ و ادبیات و نویسندگان و دانشمندان اساطیر پرمعنا همچون سیمرغ است.

اما از همه جالبتر این است که تمام این فرهنگ غنی را یک به یک داریم از دست می دهیم و دزدیدن اسطوره هایمان را با خوشی و لذت،‌ به نظاره نشسته ایم.

راستی بار دیگر نوبت کدام خمیرمایه فرهنگی ایرانی است که به یغما رود؟؟؟؟

/ 12 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جوجوطلا

سلام دوست عزیزم عزیز من که این سریال رو اصلا نمی بینم من به روزم ومنتظر شما

برف

متاسفانه کاملا" با نظرت موافقم [ناراحت]. وقتی به فردوسی و داستان رستم فکر می کنم از سریال جومونگ بدم می آید . من تا حالا یک قسمت کامل این سریال را ندیده ام . به نظرت در مقابل سوختن تمدن ایران کاری می توان کرد ؟

بهار آذر

سلااااااااااام دوست جون کوشی؟ من آپم و منتظرت. :)

یک کرمانی

خیلی متاسفم که ما برای غریبه ها اینقدر دست می زنیم و هورا می کشیم از قدیم گفتن مرغ هسایه غاز یعنی ما خودمون هیچی نداریم که چسبیدیم به جمونگ و امثال اون ...

مهدی

سلام دوست عزیز یه سر به ما بزن! به روزم!

فرانک

سلام دردت را می‌فهمم که ما از گذشته حال و آینده به یغما رفته ایم از ایرانی بودن پوسته ای مانده بی رنگ و بو ما کیستیم و کجای جهان ایستاده ایم؟