اسکیلا

 اسکیلا، الهه باستانی یونان که به آن در زبان یونانی، اسزیلا هم می گویند. اسکیلا یک هیولای دریا در اساطیر یونان است که بالاتنه آن یک زن جوان و در پایین آن شش سگ روییده است.

درباره اسکیلا،‌ افسانه های زیادی نقل شده اما متداول ترین افسانه این است که: اسکیلا دختر زیبا و فرزند الهه رودخانه ها کراتاییس بوده است. گلاکوس، الهه دریا و ماهیگران،‌دیوانه وار عاشق اسکیلا می شود اما اسکیلا از دست او فرار می کند و به جایی می رود که گلاکوس نتواند دنبال او بیاید.

گلاکوس پیش ساحره "کیرکه"‌ circe می رود و از او درخواست معجون عشق برای نرم کردن قلب اسکیلا می کند. اما ساحره خودش عاشق گلاکوس می شود و با کلمات شیرین و نگاه، عشق او را طلب می کند اما الهه دریا عشق او را نمی پذیرد.

ساحره برآشفته و عصبانی می شود اما نه از دست گلاکوس بلکه از اسکیلا، برای همین ساحره بطری کوچکی از زهر تهیه می کند و در مکان شنای اسکیلا می ریزد. وقتی اسکیلا وارد آب می شود به یک هیولای بدشکل تغییر قیافه می دهد که پایین بدن او شش هیولا کریه المنظر همانند سگ با 12 پا، روییده بود که هرکدام سه ردیف دندان  داشتند و بی وقفه پارس می کردند. اسکیلا در بدبختی کامل دیگر نمی توانست حرکت کند و از آن پس اسکیلا کوشید تا از این بی عدالتی انتقام بگیرد و خود به یک حیوان وحشی تبدیل شد که به هرچیزی که دست می یافت او را نابود می کرد.

اسکیلا در تنگه مسینای یونان مقابل یک هیولای دیگر بر صخره به نام "چاریبدیس"، charybdis زندگی می کند. این دو هیولا (اسکیلا و چاریبدیس) با یکدیگر هرچیزی که وارد قلمرو آنها شود را می خورند و به ویژه به دریانوردان بی احتیاط حمله می کنند که در سفر ادیسه نیز شش همراه او را می خورند.

میان اسکیلا و چاریبدیس، دو خطر است هر کس از یک خطر فرار کند، گرفتار آن دیگری می شود.

اسکیلا نام دختر پادشاه "نیسوس" نیز هست و همچنین نام خیابانی در مسینای یونان است.

 هرگونه استفاده از این مطلب منوط به ذکر منبع "قلم سخن"‌ است.

/ 2 نظر / 11 بازدید
ضحی

سلام خیلی جالب و قشنگ بود [لبخند]