درخت جهان/ یگ دراسیل

         

یگ دراسیل یا ایگ دراسیل  Yggdrasil نام درخت کهنسال جهان بر طبق باور اساطیر اسکاندیناوی است که همه ٩ جهان روی دو طرف آن قرار دارند. اسم این درخت ون از یگ (نام اسب ادین) و سه اژدها برگرفته شده است که به آن "اسب آن یگانه هراس انگیز" هم می گویند. در بسیاری از اساطیر و فرهنگ مردم دنیا (سلت و بین النهرین و اروپا) از این درخت نام برده شده است و چگونگی آفرینش را براساس این درخت زبان گنجشک  تصور می کنند.

 در بالای این درخت شاهینی (گاه خروس طلایی) دیده می شود که گفته می شود این شاهین مظهر خرد است و روی درخت «ایگ دراسیل» نشسته  و به مفهوم نوری است که با مار تاریکی می ستیزد.

این درخت بزرگترین و بهترین درخت در عالم است که به آسمان زمین و جهنم ، گره خورده است. نوک این درخت برفراز آسمان سرزمین آسگارد (نام اقامتگاه خدایان و الهه ها) است و شاخه هایش از میان جهانها می گذرد و ریشه هایش در ژرفاها قرار دارد که زیر این ریشه ها، سه چشمه مقدس روانند و مکان دیوها نیز هست.

خطرات متعددی همواره ایگدراسیل را تهدید می‌کنند؛ چهار گوزن (در بعضی نسخه‌ها چهار اسب) در میان شاخه‌های ایگدراسیل زندگی می‌کنند که دائما جوانه‌ها و برگهای درخت را میجوند. این چهار گوزن نماد و سمبلی از چهار باد (باز هم در بعضی نسخه‌ها چهار فصل) هستند.

 ریشه‌های درخت نیز توسط افعیهای نیفلهایم یعنی، نیدهاگ، گراباک، گرافوولوث، گوین و موین جویده می‌شوند.

ایگ دراسیل درخت سرنوشت است که دائما جوانه می زند. در برخی اساطیر این درخت حامل سه جهان است. جهان آسگارد (جهان خدایان و الهه ها) - جهان میدگارد (جهان انسانها) و جهان اوتگارد (جهانی که سایر موجودات مانند هیولا، کوتوله ها، دیوها و ... در آن زندگی می کنند.). اما بیشتر گفته می شود که در این درخت ٩ جهان است.

(جهنم در کمدی الهی دانته آلیگیری نیز ٩ طبقه است)

١- آسگارد:  جهان خدایان و الهه ها- فرمانروای این جهان ادین odin است. آسگارد مکان الهه های آسن است که نگهبان آنها هایم دال heimdall نام دارد.

2- لیشت آلف هایم- جایگاه موجودات بدوی (الف ها) که فرمانروای این جهان فریر freyer است و نگهبان الف ها ، دلینگ delling نام دارد.

3- موس پل هایم- جهان گرما - گدازه- جرقه های آتشبار پرنده - در این جهان موجودات و هیولاهای آتشین زندگی می کنند که فرمانروا و حاکمشان هیولایی به نام زورت surt است.

4- واناهایم (سرزمین وانن ها) که فرمانروای آنها انجورد است.

5- میدگارد - جهان میانی که انسانها در آن زندگی می کنند.

6- اسوارت آلف هایم - جهان زیرزمین - جایگاه محبوسان زمین- خالقان مواد معدنی و کوتوله ها

7- جوتون هایم- قلمرو هیولاها و نیروهای خشن و ویران کننده طبیعت که فرمانروای آن دریمر است.

8- نیفل هایم - جهان یخ ها - نیروهای متمرکز تاریکی و مه ابدی - در این سرزمین اژدهای نیدهوگ (موجودی شبیه افعی که نماد تمام زشتی های این جهان است) زندگی می کند.

9- هل - جهان مردگان (مکان آرامش و سستی ابدی) - نگهبان آن سگی به نام گارم است و ملکه الهه های مردگان به نام هل بر این جهان حکمرانی می کند.

نامهای دیگر ایگدراسیل عبارت‌اند از: آسک ایگدراسیل، چوب هودمیمیر، لائراد و اسب اودین.

/ 1 نظر / 33 بازدید
سيستم گالري دهي فارسي

سلام . ضمن تشکر از وبلاگ بسيار خوب شما - از شما دعوت مي کنيم از بزرگترين سايت گالري دهي فارسي زبانان ديدن نماييد . اين سايت به شما اين امکان را مي دهد تا ضمن مشاهده جذاب ترين تصاوير روز ، براي خود گالري عکس ايجاد نموده و به انتشار تصاوير مورد علاقه خود براي نمايش به ديگران بپردازيد .