چنگ، ساز آسمانی

چنگ ، قدیمی ترین ساز زهی ایران باستان است که قدمت آن به شش هزار سال پیش در ایران می رسد. اما این ساز، ساز ملی مردم ایرلند، پاراگوئه و میانمار هم هست. مصری ها هم آن را می نواختند. حتی گفته می شود حضرت داوود نیز چنگ می نواخته است. شکل و طرز نواختن ساز چنگ همواره تغییر می کند. امروز تقریبا هیچ ارکستری خالی از چنگ نیست. اما ساز چنگ ، جای خود را در موسیقی جاز نیز باز کرده است.

برغم آوای دلنشین چنگ در برهه ای از زمان ها این ساز مورد بی مهری قرار گرفته است. بطور مثال با آغاز حاکمیت انگلیس بر اسکاتلند و ایرلند، آنها چنگ نوازان در این دو کشور را تعقیب می کردند و گاهی آنان را دار می زدند و چنگ ها را به آتش می کشیدند.

آخرین چنگ نوازان این دو کشور در سال 1792 در بلفاست (ایرلند شمالی)  گردهم آمدند.

همچنین نخستین سازهای ویولن در ایرلند کشف شده است.

منبع:www.mdr.de

 

/ 1 نظر / 46 بازدید
یک معلم

به نام خدا با عرض سلام از شما دعوت می کنیم از وبلاگ " ترجمه برای همه " بازدید بفرمائید. هدف ما اینست که جدیدترین مطالب علمی، آموزشی، پزشکی و ... را که برای عموم مردم مفید است ترجمه کنیم و در اختیار آنها قرار دهیم. شما می توانید موضوع مورد علاقه خود را پیشنهاد دهید تا در صورت امکان برایتان ترجمه کنیم. در صورتی که تمایل به تبادل لینک داشتید بفرمائید تا وبلاگتان را لینک کنیم. موفق باشید.