زندگنامه ایزوپ Biografie

                                     

تقریبا تمام آنچه درباره ایزوپ (داستان نویس مشهور اروپایی)‌ به جا مانده ، افسانه ها و قصه های تخیلی و شفاهی است که سرهم بندی شده و موهوم می باشد. درباره شخصیت او بسیار کم گفته شده،‌ فقط اینکه او یک برده یونانی بوده است.

تمام فابل ها در یونان، حال چه توسط هزیود (hesiod ، نویسنده یونانی که داستانهایش پر از اسطوره بود و در قرن 9 یا 8 میلادی می زیست و کشاورز فقیری بود که زندگی سخت و تلخی داشت؛ هزیود معمولا درباره خدایان و الهه های افسانه ای می نوشت) نوشته شده باشد و چه توسط دیگر داستان سرایان یونان باستان، همه اصل و نسب پایینی داشتند و اشراف زاده نبودند بنابراین گمان می رود که ایزوپ هم مانند بقیه نویسندگان عامی بوده است.

گفته می شه ایزوپ اهل فریگین (phrygien منطقه ای تاریخی در آسیای صغیر) بوده اما برخی دیگر معتقدند او اهل شبه جزیره بالکان بوده است. به گفته هرودوت (اولین تاریخ نویس اروپایی)، ایزوپ در منطقه آیونی (ionien ناحیه یونانی نشین در آسیای صغیر بر دریای اژه) در جزیره ساموس یونان در قرن ششم قبل از میلاد مسیح همزمان با سافو ( sappho ) می زیسته است.

او به عنوان برده برای چندین اشراف زاده خدمت کرده تا اینکه توسط سمیر ادمون ( samier iadmon) آزاد شده است. ظاهرا بعد از این او به دربار پادشاه کراسوس (konigs kroisos) راه پیدا می کنه و به واسطه لطیفه های هوشمندانه اش آنقدر ارج و قرب پیدا می کنه که به عنوان سفیر این پادشاه به چندتا ماموریت می رود و در یکی از همین ماموریتها به دلفی (delphi) (منطقه ای مذهبی در یونان که معبد بزرگ مقدس و باستانی آپولون در این شهر قرار دارد و یونانیان این مکان را مرکز جهان می دانند) توسط کشیش آنجا به جرم کفر و توهین به مقدسات ، کشته می شود.

زشت رو بودن و لودگی ، دو خصوصیتی هستند که همواره به ایزوپ نسبت داده شده اند. در اولین سده پس از میلاد مسیح یک رمان از ایزوپ پیدا شد که براساس این کتاب ایزوپ ابتدا کرولال بود اما بعد توسط آیزیز (isis) (الهه مصر باستان) به زبان آمد.

گفته می شه ایزوپ شاگرد اگزانتوس (xanthos) (فیلسوف مطرح یونانی) بوده است.

ایزوپ به دلگی و شکمویی هم معروف بود و روایتی هست که می گه ایزوپ انجیرهای ارباب خود را می خورد و بعد با حقه خودش را به موش مردگی می زد. او حتی به اگزانتوس فیلسوف هم حقه می زد.

 این تصویر ایزوپ را "دییگو والزکویز" ، نقاش اسپانیایی  از ایزوپ کشیده است.

/ 0 نظر / 3 بازدید