گیاهان جادویی

 

جادو و ماوراءطبیعه همواره ذهن بشر را به خود مشغول کرده و یکی از موضوعهای جالب توجه و جذاب برای آدمی است. انسانها،‌ گیاهان و گلهای مختلف را یکی از ابزارهای جادوگری خود قرار داده اند و در داستانها و افسانه ها همیشه به گیاهانی برخورد می شود  که قدرت جادویی داشتند همانند لوبیای سحرآمیز یا گلهایی که انسان را عاشق می کنند یا گیاهان دیگر با قدرتهای خارق العاده جادویی.

باور به قدرت جادویی گیاهان در دیار ایران هم بوده است مثلا حسین پناهی بازیگر فقید سینما در دگلمه یک شعر می گه: "چه گلی را پرپر کنی، شیر بزت می خشکه"‌ یا برخی قدیمی ها که براین باورند گل محمدی که از عرق حضرت محمد (ص)‌ روییده، عشق و محبت را با خودش به همراه می آورد.

اما در این میان گلی هست به نام "مهرگیاه"‌ یا "مردم گیاه"‌  Alraune  که به عنوان "پادشاه گیاهان جادویی" معروف است که شاید بیشتر به خاطر  شکل ظاهری ریشه آن دارد که شباهت به انسان دارد و به همین خاطر افسانه‌های زیادی دربارهٔ آن ساخته شده‌است.

 این گیاه در مناطق مدیترانه‌ای به خصوص در جزیره سیسیل و کالابر به فراوانی می روید و در شرق و شمال ایران نیز هست که به نام "عربان یبروح الصنم" نیز خوانده می شود و بعضی گویند گیاهی است که با هرکس باشد محبوب القلوب خلق گردد و بعضی گویند گیاهی است که برگهای آن در مقابل آفتاب می ایستد.

در عهد عتیق و دوران باستان و قرون وسطی این گل خیلی قیمتی و گران بود.

شکوفه های این گل مثل ناقوس یا سنگ است.

این گل نه تنها قابلیتهای جادویی دارد بلکه برای آن تاثیرات دارویی خارق العاده ای نیز ذکر شده است  و گفته می شود خیلی سمی است. به کمک مهرگیاه در روزگاران قدیم بیماران را بیهوش کرده و آنها را جراحی می کردند. چون گفته می شود این گل خاصیت تخدیری دارد.

مهرگیاه به عنوان یک وسیله عشق و ثمربخشی نیز شناخته شده که موجب افزایش عشق و محبت می شود.

حافظ شعری درباره این گیاه دارد که می گوید:

خط چو دمید بر لبت مهر دلم زیاده شد
نام خطت از آن زمان مهرگیاه کرده ام

در لغت نامه دهخدا یبروح الصنم آمده‌است: به معنی مردم گیاه و آن بیخ گیاهی است شبیه به مرد و زن به هم پیوسته دستها بر همدیگر حمایل کرده و پاها در هم محکم ساخته...

و در بین مردم ایران یکسان پنداریهایی بین سیمرغ و مهرگیاه وجود دارد.

 ××گل نرگس در احادیث

امام رضا (ع) فرموده اند: "گل نرگس ببویید؛ زیرا از زکام ، ایمنی می بخشد. همچنین است سیاه دانه."

این متن در بحارالانوار به این صورت آمده است:"بوییدن گل نرگس ر ابه تاخیر نیندازید زیراکه استشمام آن از ابتلا به زکام در ایام زمستان جلوگیری می کند.

پیامبر (ص) فرموده اند: گل نرگس را ببویید هرچند در روز یک بار، هر چند در هفته یک بار، هر چند در ماه یک بار، هرچند در سال یک بار و هرچند در همه عمر یک بار چراکه در قلب ، هسته ای از دیوانگی، جذام و پیسی وجود دارد و بوییدن نرگس آن را دور می کند.

/ 17 نظر / 97 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

سلام .قبلا تاریخ عطرها را نگاهی کرده بودم ولی راجع به این گیاه ننوشته بود .اما در مورد گیاهان و رایطه ان بت با باور ها مطالبت قابل استفاده اند.ممنون از شما.[گل]

مهدی

سلام دوست عزیز توی این شب ها برای ما دعا کنین... یه سر هم به وبلاگ من بزنین! مطلب گذاشتم...

هادی

@...............@..........@............@@@@@.........@ @@..........@@......@.....@......@.........@......@.....@ @.@........@.@....@.........@....@.........@....@.........@ @..@......@..@....@@@@@......@@@@@....@@@@@ @...@....@...@....@.........@...............@....@.........@ @....@..@....@....@.........@...............@....@.........@ @.....@@.....@....@.........@زود باش.....@....@.........@ @......@.......@....@.........@................@....@.........@

بی اسم

سلام ممنون از گفتن پیش زمینه اون شاعر. این مطلب هم خیلی جذاب بود و حتی من هم از مادربزرگم شنیدم که قدیمیا که می خواستند به صحرا یا دشت بروند و حیوونای وحشی داره این گل رو همراه خودشون می بردند که مهرش تو دل حیوونا بیافته و کاری باهاشون نداشته باشند .

آمد

به به چه گلخونه قشنگی. برگهاش مثل گل ریحون کوهی می مونه

ا و را ن و س

ســــــــــــــــلام: خوبی؟ چه گل جالبی[متفکر] کاش می تونستم این گلو از نزدیک ببینم[رویا] [گل][گل][گل]

تقلی

سلام دوست من عزیزم خوب بود اطلاعاتت منم به روزم زود بیا و بهم سر بزن که منتظرم