هان فی زی - یک فابل کهن از چین

پادشاه زودباور

یک غریبه به پادشاه  "یان" خبر داد که دارای قدرتی است که می تواند مردم را "نامیرا" کند. بنابراین پادشاه یکی از خادمان خود را نزد این غریبه فرستاد تا این هنر را از او بیاموزد. خدمتکار هنوز اصول این هنر را فرانگرفته بود که غریبه مرد.

پادشاه از عصبانیت دستور داد گردن خدمتکار را بزنند.

پادشاه نفهمید که او قربانی ساده لوحی خودش شده است و خدمتکارش گناهی نداشت. اینکه او حرف های غریبه کلاهبردار را باور کرده بود، زودباوری او را نشان می داد. چراکه وقتی شخصی ،‌ راه نجات دادن خود از مرگ را بلد نباشد چگونه می تواند قدرت "نامیرایی" داشته باشد.

ترجمه از مرشن فانتزی- داستانی از Han Feizi هان فزی

هان فی زی یا هان فی هانگ

فیلسوف چینی - 233 تا 280 سال قبل از میلاد مسیح- فلسفه هان فی هانگ به نام لگالیسم یا قانون پرستی یا افراط در مراعات قانون شناخته شده است.

'''هان فی زی'''

 هان فی زی یا هان فی هانگ فیلسوف چینی که 233 تا 280 سال قبل از میلاد مسیح می زیست. او فلسفه لگالیسم (افراط در مراعات قانون یا قانون پرستی) را توسعه داد. برخلاف فلاسفه همدوره خود ،‌ هان فی زی از طبقه اشراف و در دربار حکومت هان متولد شده بود. حکایت هایی از او برجا مانده است.

نام:

به نام هان فی زی علامت 子 (زی) افزوده شده است که در زبان چینی به اسامی فلاسفه مانند کنفسیوس به معنای استاد بزرگ افزوده می شد. این علامت نشان از آن دارد که هان فی زی شاید کتابی داشته و شاید هم این علامت فقط به اسم او اشاره می کرده است.

منبع: ویکی پدیا انگلیسی

 فیلسوفان اهل چین- فیلسوفان سلسله زو - فیلسوفان قرن سوم قبل از میلاد- حکومت هان- لگالیسم

/ 3 نظر / 85 بازدید
سید علیرضا رئیسی

با سلام و عرض ادب و احترام بسیار مطلب زیبا و دل پسندی بود ممنون از شما اگر لایق دونستی خبرم کن در آپ های بعدی ارادتمند سید علیرضا رئیسی گرگانی

سید علیرضا رئیسی

با سلام و عرض و ادب و احترام خدمت شما دوست گرامی به روزم ( دخترک فقیر) منتظر حضور گرم و نظر ارزشمند شما هستم

بهنام

با سلام وبلاگ جالبي داري من وبلاگي دارم که ميتوني وبلاگتو در اونجا ثبت کني. ميدوني که با ثبت وبلاگت در وبلاگهاي ديگر باعث افزايش پيج رنگ وبلاگت ميشه. منتظرت هستم دوست www.chic.loxblog.com