ساز شهرود

ساز شهرود

ساز باستانی شهرود پس از قرن ها فراموشی دوباره توسط مجیدناظم پور پژوهشگر موسیقی و نوازنده بربت بازسازی شد.

او درباره این ساز می گوید: تصویر این ساز در مینیاتورهای دوره مغول و تیموری بارها دیده شده است، ساز یادشده از خانواده ساز عود (بربت) و دارای صدایی بم تر از عود است که در ارکسترهای ایرانی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
ساز مورد نظر با توجه به صدای بم تری که نسبت به عود دارد به خوبی می تواند، خلأ نبودن سازهایی با صدای بم را در ارکسترهای ایرانی پر کند. ارکسترها هم اکنون برای رفع این مشکل از ساز تار باس و یا عود استفاده می کنند که با توجه به مشکلات ساز «تار باس » از قبیل : تثبیت کوک و نداشتن موزیکالیته مناسب و همچنین محدودیت منطقه صوتی با صدادهی بم در« عود »نمی توانند به طور کامل مشکل صدای بم را برای آهنگساز رفع کنند که سلز(شهرود) می تواند جایگزین مناسبی برای سازهای مذکور باشد. وجود ساز مذکور ضمن حل مشکلات فوق، دارای رنگ صدای عمیق و جذاب است که می تواند زینت بخش ارکسترهای ایرانی باشد.


مجید ناظم پور قبلأ نیز سازهای فراموش شده ی باستانی: چنگ خمیده، چنگ دوره ساسانی، طرب رود، تحفه العود، نقارات را بازسازی و به موزه موسیقی هدیه کرده که در این زمینه تلویزیون ملی ژاپن از او مستندی ساخته است.

وی همچنین تاکنون آلبوم های فلسفه، حکمت، زریاب، راز ساحل، کنسرت بربت، مردی برای تمام فصول و کتابهای: داستان بربت ، مروری بر تاریخ پنج هزار ساله ی ساز بربت و کاربرد موسیقی در هیپنوتیزم درمانی و مراقبه را منتشر کرده است.

/ 1 نظر / 91 بازدید
عطر خدا

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] سلام دوست عزیز ؛ امیدوارم خوب و سلامت و شاد باشید افتـخار داریم که با این دعـوتنامه "شما" رو به یک اتفاق خوب مـهمون کنیم ... عـطرخـــدا «جایی از جـنس آرامش و امـید» با مطالب زیبا آپ شد صمـیمانه حضورتون رو خوش آمد میگیم [لبخند] [گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] عطر خدا ، رسـیدن به آرامش واقعی .... و تجربه یک زندگی عاشقانه www.AtreKhoda.com