قورباغه را ببوس

پس از سالها، استودیوی دیسنی جرات کرده و به عقب بازگشته چراکه انیمیشنی ساخته که کاملا با دست نقاشی شده است. انیمیشن  پرنسس و قورباغه که در برخی از کشورهای اروپایی با نام یقورباغه را ببوس معروف است ،‌داستان دیگری از پادشاه قورباغه ها است. با این وجود شاهزاده خانم این داستان یک پیشخدمت رستوران است که تازه سیاه هم هست. ( تیانا tiana نام قهرمان فیلم قورباغه را ببوس است که در عین اینکه مهربان است رنگ چهره اش سیاه است.)

کارتون قورباغه را ببوس (پرنسس و قورباغه) پس از پنج سال نخستین فیلم دست ساز دیسنی است.

جان لاستر john lasseter قدرتمندترین و برجسته ترین مرد استودیوی انیمیشن دیسنی، مرد عجیبی است که پیراهن هاوائی (پیراهنی با طرحهای عجیب مثل کروکودیل) می پوشد . رییس استودیوی دیسنی می خواهد ثابت کند که دیسنی قادر است همزمان یک قدم به جلو و یک قدم به عقب برود. لاستر می گوید: هیچگاه نفهمیدم که چرا استودیوی دیسنی کارتونها و انیمیشنهای نقاشی شده قدیمی  را کنار گذاشت . من احساس می کنم که داستانهای کارتونها بد تعریف شدند و انیمیشن های دو بعدی سرپوشی روی آن بود.

نکته جالب در انیمیشن قورباغه را ببوس این است که والدین قهرمان این کارتون (تیانا) شبیه اوباما (رییس جمهور آمریکا) هستند. اما لاستر می گوید: این امر کاملا تصادفی است. ما سه سال روی این فیلم کار کردیم و در آن زمان از اوباما خبری نبود.

همچنین انتقادهایی از سوی آفروآمریکایی ها (آمریکایی هایی که نژاد و اصلیت آفریقایی دارند) به اصلیت تیانا وارد شده است. هیچگاه این همه بحث و جدل بر سر شخصیت یک پرنسس دیسنی نبوده است. ساخت انیمیشن قورباغه را ببوس در سالی پایان یافته که نخستین همسر سیاه پوست رییس جمهور آمریکا به عنوان یک تمثال مد مطرح می شود. مسلما این فیلم به رشد اعتماد به نفس و خودآگاهی سیاه پوستان آمریکا که امری سیاسی است اشاره دارد درحالیکه حرف از سیاست در قلمرو دیسنی ممنوع است. در اوایل ساخت کارتون قورباغه را ببوس از اپراح وینفری oprah winfrey ، بانوی آفروآمریکایی رسانه های جمعی دعوت شد تا نقش دوبلور مادر تیانا را ایفا کند.

انیمیشن قورباغه را ببوس در حقیقت افسانه و رویای آمریکایی را خواسته با تغییراتی هماهنگ با دنیای سیاه پوستان روایت کند.

این انیمیشن توسط دو نفر به نامهای رون کلمنتز Ron Clements و   جان موسکر John Musker کارگردانی شده و داستان دختری به نام تیانا است که پیشخدمت رستوران است و آرزو دارد رستوران شخصی خود را داشته باشد و برای این کار پول پس انداز می کند و ... .

«تیانا» قهرمان کارتونی داستان «پرنسس و قورباغه» در یکی از صحنه های فیلم رو به کهکشان با تماشای نخستین ستاره یک شب جادویی می گوید: «امشب همه چیزممکن است».

همین آرزوی نهانی، تیانا را که یک زن جوان اهل نیواورلیان است و در دهه ۲۰ میلادی در این شهر سکنی دارد  به ماجراهای پیش بینی نشده تازه ای می کشاند. تیانا روزها در خانه اربابش به پختن شیرینی هایی خوشمزه اشتغال دارد اما شب ها با آرزوی باز کردن قنادی خودش، محلی برای فروش شیرینی های ابتکاری خودش زندگی می کند.

رویا بافی و رسیدن به آرزوهای دور دست برای تیانا هنگامی به اوج خود می رسد که او با قورباغه ای حراف روبرو می شود که از تیانا می خواهد تا با بوسه ای او را  یک بار دیگر تبدیل به یک «پرنس» کند. این شاهزاده از خود راضی پس از  یک جر و بحث خیابانی با اعضای یکی ازگنگ های خطاکار نیواورلیان تبدیل به یک قورباغه شده است. اما با بوسیدن قورباغه، به جای شکستن طلسم و این که او دوباره تبدیل به یک «پرنس» شود، تیانا هم چون او تبدیل به یک قورباغه می شود. به این صورت هر دو قورباغه در کوچه پس کوچه های اسرارآمیز شهر«نیواورلیان» به دنبال راه تازه ای که آن دو را یک بار دیگر به شکل انسان  های واقعی درآورد سرگردان می شوند.

پرنسس و قورباغه (The Princess and the Frog) نام یک انیمیشن از کمپانی والت دیزنی است که برای کریسمس سال ۲۰۱۰ در نظر گرفته شده و در دسامبر ۲۰۰۹ اکران  شد.پرنسس تیانا (با صدای آنیکا نونی رز)  Anika nooni Rose

فیلم پرنسس و قورباغه برای نخستین بار یک پرنسس آمریکایی آفریقایی تبار را درنقش اول و به عنوان ستاره فیلم ارائه داده است.

خلاصه ای از مقاله تیم آکرمن

/ 5 نظر / 5 بازدید
فاطمه

سلام ....... چطوری[سوال] قشنگ نوشتی[دست] ببخشید که دور به دور بهت سر میزنم[شرمنده] اگه وقت کردی بهم سر بزن خوشحال میشم[نیشخند][خداحافظ][خجالت]

تنها

سلام خوبی؟من تنها مدیر وبلاگ ((چهلمین غروب پاییزی))هستم!!وب شمارو دیدم خیلی خوب بود به منم سر بزنید خوشحال میشم و اگه خواستید تبادل لینک؟؟راستی من اپم منتظرم بیا یا علی

باد مهربون

بسياري از آرزوهايمان را مي توانيم با نشان دادن توانمندي خويش به آساني بدست آوريم . ارد بزرگ

شریک کودکیهای من شوید

هر کارتون 1000 تومان (دایویکس)-باخانمان-جزيره اسرارآميز-مشاهير -دوقلوهاي افسانه اي-گوريل انگوري-سرنتي پي تي-بلفي و ليليبيت- زبل خان-بامزي-معاون کلانتر-پسر کوهستان- دهکده حيوانات-مدرسه موشها-هايدي-بچه هاي کوه تاراک-وروجک و آقاي نجار-کوتلاس-پسرشجاع-تام ساير-کماندار نوجوان-دکتر ارنست-گامبا-چوبين-رامکال-بچه هاي کوه آلپ-زنان کوچک-آنشرلي با موهاي قرمز- دور دنيا در 80 روز-سند باد-پينوکيو قديمي-مي تي کمان-بابا لنگ دراز-مارکوپولو-لولک و بولک-ممول-يوگي و دوستان-جيمبو-هاکلبريفين-دختري به نام نل-پسر مبتکر-خونه مادربزرگه-علي کوچولو-هاج زنبور عسل-هادي و هدي-سفرهاي گاليور-حنا دختري درمزرعه-ارم و جير جير-پروفسور بالتازار-اسکيپي-اسکروچ-بچه هاي مدرسه والت-زي زي گولو -افسانه سه برادر-افسانه توشيشان-بارباپاپا-بل و سباستين-گوش مرواريد-اي کيو سان-جنگل سبز-لوک خوش شانس -مسافر کوچولو- واتو واتو -چاق و لاغر-اوشين-هانيکو -در برابر باد-دريک-ناوارو-پوارو-شمال شصت-قصه هاي مجيد-هزاردستان-ميرزا کوچک خان-پدرسالار-روزي روزگاري-سربداران-سلطان و شبان -خانه سبز-همسران-آيينه