سه چالش مهم جوانان در زندگی

                         

گفت و گوی دکتر عبد الله شفیع آبادی در همایش مشاوره و چالشهای نسل جوان و نهمین سمینار انجمن مشاوره ایران که از او به عنوان پدر علم مشاوره در ایران یاد می شود:

دکتر شفیع آبادی سه مساله تحصیل،‌اشتغال و ازدواج را سه چالش مهم جوانان در زندگی امروز می داند.

او می گوید: سن ١٧ تا ٢۵ سالگی در جوانان بسیار مهم است.

جوانی به دوران پختگی یا مرحله ای که استعداده و توانایی های بالقوه آدمی به رشد کامل می رسد، اطلاق می شود.

این دوره ،‌دوره انسجام هویت و مدخل زندگی بزرگسال است که با ویژگی هایی مانند انسجام هویت،‌رشد اجتماعی و فرهنگی،‌استحکام اندیشه،‌همسرگزینی و انتخاب شغل مشخص می شود.

حداقل یک جوان در جامعه با سه مساله در جامعه درگیر است:
اول تحصیلات که این مساله را هجوم جوانان به تحصیل و دانشگاهها نشان می دهد.

اکنون یک میلیون و 300 هزار متقاضی ورود به دانشگاههای دولتی و یک و نیم میلیون نفر متقاضی  مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای دولتی هستند.
دولت مسوول است که در این زمینه اقدام کند که وجود دانشگاه آزاد در این زمینه کمک خوبی بوده است.
دومین چالش جوانان اشتغال است.

اشتغال در لغت به معنای به کار پرداختن و مشغول شدن و به عنوان یک واژه خاص به معنای کارهای یدی،‌فکری،‌احساسی یا عاطفی است که انسان ها در زندگی برای خود انتخاب کرده اند.

 شاغل نیز از دیدگاه مرکز آمار ایران،‌ فردی بالای ١٠ سال است که در هفته آمارگیری حداقل یک ساعت کار کرده باشد یا به طور موقت کارش را ترک کرده باشد.

اشتغال تنها برای اداره زندگی نیست بلکه اشتغال به نوعی هویت جوان را تعین می کند و از سوی دیگر رابطه معناداری با سلامت روانی و اجتماعی دارد.
اگر مساله اشتغال جوانان حل نشود جوان ناگزیر به کارهای ناشایست و یا مشاغل کاذب روی می آورد وقتی جوانی اشتغال ندارد آواره و بیکار می ماند.
اگر دولتها و ملتها می خواهند امنیت اجتماعی را برقرار کنند باید در تامین اشتغال جوانان بکوشند.

اگر اشتغال جوانان تامین نشود با هیچ ابزاری نمی توان آنها را کنترل کرد و جوان را نمی توان برای همیشه سرگردان نگاه داشت و به جای اینکه در جامعه به معلول ها (مانند اعتیاد و ...) بپردازیم باید به عامل این پدیده ها یعنی جوانان پرداخت.

ازدواج سومین چالش جوانان در زندگی است با این وجود ازدواج نباید در اولویت کار جوانان قرار گیرد و اول باید شرایط ازدواج همانند آمادگی جسمی ، روانی و اقتصادی است که اگر این آمادگی ها وجود نداشته باشد و جوان ازدوج کند در حقیقت جوان را به سوی آتش پرتاب کرده ایم.
و البته برای ایجاد آمادگی ازدواج باز هم مهمترین مساله اشتغال است.

/ 2 نظر / 10 بازدید
یشتا پاک

آيا فکري براي بهداشت شخصي خود و شريک جنسيتان کرده ايد؟ آيا به سلامت و لذت خود به يک ميزان اهميت مي دهيد؟ آيا به تاريخ مصرف و نشانه استاندارد محصولات اهميت مي دهيد؟ ما مطمئن ترين محصولات فرانسوي را با مجوزهاي بهداشتي ايران عرضه ميکنيم. اين محصولات در بهترين شرايط و با کانتينرهاي مخصوص به ايران حمل شده اند نه با قايق هاي بي نام و نشان در اسکله هاي مخفي و در گرماي 50 درجه. توجه : وبلاگ ما حاوي هيچ تصوير نامناسبي نيست. با خيال راحت مطالعه کنيد

ارمین

سلام وبلاگ جالبی دارین پیشنهاد میکنم فونت روبزرگتر کنی به ماهم سری بزن