مانگا manga

 

مانگا، یک شیوه نقاشی ژاپنی شبیه کمیک استریپ است.

اما مانگا پدیده هنری قرن 20 نیست و نسخه های قدیمی نقاشی ژاپنی موسم به مانگا با مجله های مصور کارتونی امروز گرچه متفاوت است اما به نظر می رسد کمیک استریپ از این هنر منشعب شده است.

مانگا ازیک سنت محلی، برخاسته که منشا آن به دوران شکوفایی رنگ آمیزی و حکاکی روی چوب (منبت کاری) به 170 سال قبل در آسیا بر می گردد.

یکی از استادان و شاید بزرگترین استاد این رشته هنری در سال 1797 میلادی در ادو (edo) ، توکیو امروز ، متولد شد. اسم این استاد پیش کسوت هنر مانگا "کانایوشی" Utagawa Kuniyoshi است.

او پسر یک رنگ کار ابریشم بود که در 16 سالگی به عنوان یک نقاش مشغول کار شد و برای مردم چهره های درخواستی را از گیشاها (رقاصه های ژاپنی) و بازیگران می کشید. در سال 1842 میلادی به دنبال اصلاحات تنپو (tenpo) در ژاپن کشیدن این تصاویر ممنوع شد و کانی یوشی به کشیدن تصاویر قهرمانان اسطوره ای روی آورد که این تصاویر نیز شباهت عجیبی به بازیگران تئاتر آن زمان داشت.

حرکت و پویایی و احساساتی از پرسپکتیو و کنتراست (تضاد) رنگها در هنر مانگا (نقاشی) موج می زند. ستاره های گرافیک و نقاشان خیابانی خوب است با این شیوه نقاشی آشنا شوند و از تجربیات آن بهره مند شوند.

شاید بتوان گفت نقاشی های کمیک استریپ کنونی غرب نوعی دزدی ادبی و هنری از این شیوه هنری بدیع و زیبای آسیایی است.

  دینامیک، رنگ آمیزی و ترکیب تصاویر و کلیشه ها در هنر مانگا ، چشم را خیره می سازد.

 در عکس بالا نیز این ویژگی ها مشاهده می شود علاوه براینکه در این نقاشی به ترسیم عضلات و نیرو بسیار توجه شده است.

(استفاده از این مطلب حتما با قید منبع "قلم سخن" صورت گیرد)

منبع:AD

/ 12 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زینب

. سلام قلمي زيبا و تأثيرگذار و وبلاگي پرمحتوا داريد. برايتان آرزوي موفقيت بيشتر مي کنيم ضمنا خوشحال خواهم شد اگر وقت كردي سري هم به سايت من كه حاوي مطالب متنوع فرهنگي، اجتماعي و مذهبي است بزني. اگرسايت منو در پيوندهاي وبلاگت با نام ( روزنامه نگار تازه كار) قرار بدي ممنون هستم بعد بگو به چه نامي در سايتم لينكت كنم. پايدار باشيد

برف

سلام عزيزم [گل]باز هم مثل هميشه يك مطلب جديد ممنون [هورا]شاد باشي [ماچ]

آمد

خیلی ممنون از این مقاله کوتاه اما پرثمر.من فقط از نقاشی های ژاپنی همون نقاشی هایی که شکوفه های گیلاس زیاد توش داره می دونم و فکر می کردم اون نقاشیها هنر بی بدیل ژاپنی هاست اما با این نمونه نقاشی هم از طریق شما آشنا شدم .ممنون.

زینب

سلام ممنون شما لینک شدید

بهارآذر

آدرس وبلاگ رو عوض کردم شاید حالش خوب شد baharaazar.persianblog.ir مرسی و سلام

زهرا

سلام شما هم وبلاگ قشنگي داريد من هم شما رو لينك كردم

همایون رقابی

سلام دوست عزيزم اطلاعات من در مورد سبك هاي نقاشي كم است و اين مطلب برايم كاملا تازگي داشت. دست شما درد نكند شاد باشيد [گل][گل][گل][گل][گل]

*

سلام ممنون میشم منبع این مطلب رو به صورت لینک بذارید