پرندگان را مهمان کنیم به ته مانده نانی

پرندگان را در زمستان برفی دریابیم

روزهای سرد و برفی زمستان موجب شده تا بسیاری از پرندگان، عادات غذایی خوردن کرم و حشره را کنار بگذارند و از ته مانده های سفره مردم به عنوان مکمل های غذایی استفاده کنند تا بتوانند روزهای برفی زمستان را به سلامت سر کنند.
این فصل، زمانه سختی برای پرندگان است؛ در این فصل سرد، روزها کوتاه و شب ها سرد و طولانی هستند؛ مواد غذایی پرندگان (میوه های درختی) که در طبیعت موجود بوده ، مصرف شده یا زیر برف پنهان است. اکثر حشرات نیز مرده یا خفته اند.
آب ها یخ زده و به سختی در طبیعت پیدا می شود و مواد غذایی مورد نیاز برای تولید انرژی جهت گرم و زنده نگه داشتن پرندگان، کمیاب شده است از سوی دیگر پیدا کردن سرپناه هم ممکن است برای پرندگان کوچک و ضعیف شهرمان آسان نباشد.
سرپناه پرندگان می تواند خانه های دست ساز انسان یا زیستگاه های محدود طبیعی باشد که پرندگان را از باد ، باران ، یخ یا برف زمستان در امان نگاه می دارد و بهار را با خواندن آنان نوید داده و خوش می کند.
پرندگان خون گرم هستند؛ این به آن معنا است که آنها در درون محدوده خاصی حتی زمانی که درجه حرارت در اطراف آنها تغییر می کند ، درجه حرارت بدن خود را حفظ می کنند و برای حفظ این درجه حرارت نیز باید غذای کافی بخورند.
در سرما و زمستان، پرندگان با ایجاد فضای هوا داخل پر و بال ، خود را گرم نگاه می دارند، برخی دیگر از پرندگان روی یک پا قرار می گیرند تا با پای دیگر بدن خود را گرم کنند.
پرندگان آمادگی مقابله با افت ناگهانی درجه حرارت یا توفان های ناگهانی در زمستان را ندارند بنابر این باید برای تغذیه آنان کمک کنیم.

** تغذیه پرندگان در زمستان
بهتر است به پرندگان دانه های مغذی با کالری بالا بدهیم البته گزینه های مختلفی برای تغذیه پرندگان وجود دارد از ارائه ته خرده های نان خشک گرفته تا گندم و ارزن.
بهترین مکان برای گذاشتن غذای پرندگان، مکانی دور از باد در سمت شرق یا سمت جنوب شرقی خانه و در نزدیکی بوته یا درخت است.
مکان قراردادن دانه ها باید محل امن از شکارچیان به خصوص گربه ها و سرپناهی برای باد و آب و هوا باشد.
البته قرار دادن غذا در فضای باز نیز این امکان را به پرندگان می دهد تا آنها بتوانند نزدیک شدن خطر را بهتر ببینند. این فضا باید دید واضح و روشنی از محیط اطراف داشته باشد.
گنجشک ها، کبوتران، یاکریم ، کلاغ، دم جنبانک و حتی گاهی طوطی، قناری، بلبل و دارکوب از عمده پرندگانی هستند که از ته مانده غذا یا دانه های پاشیده شده از سوی شهروندان در نقاط مختلف استفاده می کنند.

**تامین آب برای پرندگان
پرندگان در زمستان به یک منبع آب هم نیاز دارند؛ شما می توانید پرندگان را در یافتن آب آشامیدنی با قراردادن ظرف آب یاری کنید.
گاه به گاه می توان به ظرف آب سر زد تا در سرمای زمستان یخ نزده باشد با این کار علاوه بر تامین آب نوشیدنی پرندگان، آنها می توانند در این ظرف حمام هم کنند.
حتی می توان با قرار دادن سنگی در کنار جوی آب و فاصله گذاری مناسب ، پرندگان را در پیدا کردن آب کمک کرد.

**تامین سرپناه برای پرندگان
گذاشتن یک جعبه یا ساختن یک لانه با پوشش های گیاهی طبیعی نیز می تواند به حفاظت پرندگان از آب و هوای سرد کمک کند.
اما این سرپناه باید در مقابل شکارچیان طبیعی نیز امن باشد تا در صورت حمله یک شکارچی مانند گربه، پرنده به راحتی بتواند فرار کند.
لانه هایی که قبلا برای پرندگان درست کرده اید باید انگل زدایی شوند و فرصت زندگی به پرندگان در یک لانه تمیز را بدهید.

**مهربانی با پرندگان در روایات اسلامی
زمستان فصل سختی برای پرندگان است چرا که غذا در این فصل برای پرندگان کمیاب است و این مساله می تواند موجب مرگ آنها شود.
از آنجا که بدن پرندگان طوری خلق شده که به گرما نیاز دارند ، آب و هوای سرد می تواند مشکل بزرگی برای پرندگان باشد؛ پرندگان باید با تغذیه مناسب ، چربی بدن خود را برای مقابله با سرما در حد مناسبی نگاه دارند.
در این روزهای سرد زمستانی ، بسیاری از حیوانات و به ویژه پرندگان برای یافتن غذا به سکونتگاه های انسان پناه می آورند و ما می توانیم با قرار دادن تکه های نان و باقیمانده سفره غذای خود در مکانی از حیاط ، بالکن یا معابر پرندگان را سیر کنیم.
این روزها، پرندگان زیادی به باغچه ها و حیاط خانه ها سر می زنند و از خرده های غذا یا ته مانده سفره که مردم برای آانها می ریزند، استفاده می کنند؛ می توانیم روزهای سرد زمستانی را به روزهای دانه پراکنی برای پرندگان تبدیل کنیم.
در دین مبین اسلام به مهربانی با حیوانات، سفارش زیادی شده است؛ هرچند حیوانات در اسلام مرتبه پایین‌ تری از انسان دارند و انسان ، "اشرف مخلوقات" دانسته شده با این حال از مسلمانان خواسته‌ شده که با حیوانات به ملایمت و مهربانی رفتار کنند و احادیث متعددی از مهربانی ائمه با حیوانات وجود دارد.
"عبدالمطلب بن هاشم" پدر بزرگ و سرپرست حضرت محمد (ص) نیز یکی دیگر از این الگوهای دینی است که به سبب مهربانی با پرندگان بین مردم به مرد بخشنده و طعام دهنده پرندگان مشهور شده است .
از سوی دیگر والدین می توانند با آموختن حس مهربانی نسبت به پرندگان به کودکان خود درس مهر و محبت را به صورت عملی بیاموزند؛ همچنین والدین می توانند با بیان مثال‌ها و داستان‌هایی از مهربانی و رفتار بزرگان و شخصیت‌های دینی با حیوانات و پرندگان ، کودکان را به مهربانی با پرندگان تشویق کنند.
غیر از تغذیه حیوانات حتی می توان جای مناسبی را به عنوان لانه آنان ساخت ؛ مهربانی حسی توام با توانگری و رضایت به زندگی ما می بخشد و امتیاز دیگر آن ارتقای سلامتی و طول عمر است؛ مهربانی خصیصه ای است که نه تنها بر خود بلکه بر اجتماع اطراف هم تاثیری مثبت خواهد داشت.
این روزها علاوه بر مشکل کمبود غذا برای پرندگان آلودگی هوا نیز باعث برخی مشکلات برای آنان می شود ، پس اگر نمی توانیم مشکل آلودگی را برطرف کنیم حداقل با دادن غذا به پرندگان به آنها برای زنده ماندن فرصت دهیم .
و سخن آخر این که زمستان می تواند زمان بسیار خوبی برای غذا دادن به پرندگان و لذت بردن از آن باشد ، پس از دوستان کوچک نگهداری کنید تا بهار از راه برسد.


/ 2 نظر / 207 بازدید
علی روغنی

سلام قشنگه تو دنیایی که آدماش به هم رحم نمیکنن ’ تو از میهمانی پرندان میگویی پرندگانی که اگر یه روز نباشن و نبینیشون تازه مفهمی چقدر نیازشون داری .... کاش هر کی به اندازه خودش ! یه درختی بکاره تا هم طبیعت خدا زیبا بشه هم سرپناه پرندگان باشه هم خودمون از هوای پاک و مناظر زیباتر لذت ببریم... شاد باشی[گل]

همایون

سلام دوست خوبم راهنمائی بسیار خوبی بود تشکر [لبخند][گل][گل][گل][گل][گل]