نگاهی به سنتهای ازدواج و مفاهیم و تاریخچه آن

حلقه: یکی از شناخته شده ترین و قدیمی ترین سنتهای ازدواج است. عشاق معتقدند که رگی از سومین انگشت دست چپ مستقیم به قلب می رود و اهدای حلقه به معنای تعهد دادن و وفاداری از صمیم قلب است. استفاده از الماس در حلقه از فرهنگ ایتالیایی ها نشات گرفته و به اعتقاد آنها الماس ، شعله عشق را جاوید نگاه می دارد که بعدها اهدای جواهرات ، هدایا و پول به نشانه نشان دادن هرچه بیشتر عشق به کار رفت.

 لباس عروس: لباس عروس در اصل در فرهنگهای باستانی هیچگاه سفید نبوده بلکه عمدتا لباس عروس از آمیخته ای از زیباترین و شادترین رنگها بوده است که بیشتر در کشورهای شرقی از جمله ایران رنگ قرمز در آن بیشتر نمود داشته است . لباس عروس در جهان در قرون وسطی در رنگهای مختلف طراحی می شده که بستن روبان آبی به دور آن نشانه پاکی،‌وفاداری و عشق بوده است. لباس عروس سبز بر جوانی دلالت می کرده و لباس عروس آبی نیز نشانه مداومت و ثبات در عشق بوده است. نخستین بار در سال ١۴۴٩ ، زنی به نام "آن" در بریتانیا از لباس عروس سفید استفاده کرد که بعدها محبوبیت یافت. در ایران نیز اکنون لباس عروس،‌ سفید رنگ است گرچه عروسها در آیینهای دیگر ازدواج از جمله عقد و بله برون از لباسهای رنگی استفاده می کنند. در برخی از روستاهای کرد زبان هنوز تک و توک از لباسهای قرمز رنگ عروس و کلاههای زیبا استفاده می شود. بستن شال مشکی ( همراه با پنیر و نان و ...) به دور لباس عروس در میان برخی از اقوام ایرانی نیز دلالت بر برکت،‌ باروری و خوش قدمی دارد.

 پرتاب انار و سیب:‌ در این آیین که اکنون به ویژه در ازدواجهای اقوام کرد دیده می شود، داماد انار و سیبهای درون سینی را به سوی دختران جوان ازدواج نکرده پرتاب می کند و هر دختری که سیب یا انار را بگیرد نشانه آن است که به زودی ازدواج خواهد کرد. جالب اینکه نوع تغییر یافته این آیین در دوران خیلی دور اروپا و حتی آمریکای به صورت پرتاب برنج و گندم وجود داشته است. در قرون وسطی،‌ دانه های گندم و برنج به نشانه باروری روی عروس و داماد ریخته می شد و دختران جوان این دانه ها را جمع می کردند تا زودتر ازدواج کنند.

 کیک عروسی: استفاده از کیک عروسی نیز از قرون وسطی کم کم آغاز شد. در آغاز،‌ در اروپا کیک گندمی کوچکی به نشانه باروری روی سر عروس انداخته می شد. بعدها در بریتانیا چندین کیک را روی هم چیدند و عروس و داماد باید بدون آنکه مدل کیک به هم بخورد از بالای آن یکدیگر را می بوسیدند که در صورت موفق شدن آن را نشانه سعادت و رفاه در زندگی می دانستند. هر چه عروسی مجلل تر،‌ کیک بزرگتر. که در ایران بریدن کیک با چاقوی تزیین کرده توسط عروس و داماد انجام شده و گاه این کیکها در عروسیهای مجلل چنان بزرگ است که برای بریدن آن از شمشیر استفاده می کنند!!!

 دسته گل عروس:‌هرگلی تاریخچه خاص خود را دارد اما اولین دسته گل مخصوص ازدواج شامل گلهایی بود که معانی مختلفی از وفاداری و تعهد گرفته تا عشق را القا می کردند. در گذشته از گلهای مخصوصی در ازدواج استفاده می شد چون انتخاب آنها محدود بود اما با تنوع کشت گلهای مختلف از هر گلی با مفهومی دلنشین و تزئینی زیبا می توان استفاده کرد. آیین پرتاب گل توسط عروس برای دختران جوان ازدواج نکرده یکی دیگر از سنتهای ازدواج است هرچند برخی از عروسها ترجیح می دهند دسته گل عروس خود را خشک کرده و یادگاری نگاه دارند!

/ 0 نظر / 31 بازدید