می توان داستان های آوارگان، پناهندگان و مهاجران را با کمک هنر ثبت کرد

می توان داستان های آوارگان، پناهندگان و مهاجران را با کمک هنر ثبت کرد

به اندازی کافی خوشبخت هستیم که گاهی از صدای پرندگان لذت ببریم یا شاید هم دلمان بخواهد پیانو بنوازیم. اما همه از این موهبت برخوردار نیستند. بسیاری از افراد در جهان در مناطق قحطی زده یا جنگ زده و بحرانی زندگی می کنند. عده ای نیز به دلایل مختلف که عمده آن فقر و جنگ است از کشور خود به کشورهای غربی مهاجرت می کنند و در این بین دچار سختی ها و محنت های فراوانی می شوند.

آیا تابحال فکر کرده اید که هرکدام از افراد در مناطق جنگ زده و بحرانی و به ویژه مهاجران می توانند داستان رمان گونه ای داشته باشند.

اتفاقا اخیرا یکی از نویسندگان ، همین سو‍ژه را بن مایه اصلی کتاب ود به نام «زیان همگانی» "Havarie"  - نام یکی از اصول قانون دریانوردی است که بر پایهٔ آن همهٔ طرف‌های دخیل در یک سفر دریایی در هرگونه خسارتی که با قربانی کردن داوطلبانه بخشی از کشتی یا کالاهای آن به منظور نجات از موارد اضطراری صورت گرفته به تناسب سهیم‌اند.-  قرار داده است؛ مرله کروگر برنده جایزه رمانی جنایی سال 2013 ، این کتاب را براساس داستان های واقعی نگاشته است.

مرله کروگر Merle Kröger, فیلمساز و نویسنده آلمانی در سال 1967 میلادی در پلون Plön (المان) به دنیا آمد

البته لازم نیست مشکلات پناهندگان و آوارگان و مهاجران را داستان نویسندگانی همچون کروگر جستجو کرد. آوارگان در نقاط مختلف جهان با این مصیبت ها ، خوب آشنا هستند. شهرها به آتش کشیده می شوند و می روند اما این وقایع در اذهان باقی می ماند. اما نگاشتن آنها روی کاغذ وقایع را ماندگارتر و ملموس تر برای دیگر مردم جهان می کند.

/ 0 نظر / 54 بازدید