اولین کتاب چاپ شده فارسی در ایران

دو کتاب «رساله جهادیه» و «مثنوی معنوی تصحیح استاد حسن لاهوتی» در سرای اهل قلم بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی شد.مسئول بخش ایران شناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره کتاب «رساله جهادیه»  گفت: این کتاب، نخستین اثر فارسی چاپ شده در ایران بوده که در سال 1233 هجری قمری در شهر تبریز منتشر شده است.
محسن جعفری مذهب خاطرنشان کرد: این رساله درباره تحریک مردم ایران برای جنگ با روس ها بوده و مجموعه فتواهای علمای شیعی و ایرانی در وجوب جهاد با نیروهای روسیه است.
این عضو هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: نکته جالب درباره کتاب این است که دستگاه چاپ از روسیه آمده اما اولین کتاب منتشره با آن به موضوعی ضد روسی پرداخته است .
جعفری مذهب یادآور شد: کتاب رساله جهادیه نوشته میرزا عیسی قائم مقام فراهانی وزیر عباس میرزا است.
مجید غلامی جلیفه معاون فرهنگی و پژوهشی موسسه خانه کتاب نیز از طرح در دست اقدام این موسسه برای بازچاپ آثار ارزشمندی که در حال حاضر نسخه های معدودی از آنها موجود است خبر داد و گفت: اولین این آثار ، رساله جهادیه است. این کتاب به پاس یک عمر تلاش استاد ایرج افشار در عرصه فرهنگ و هنر به او تقدیم می شود.
امروز علاوه بر کتاب رساله جهادیه از مثنوی معنوی آخرین تصحیح نیکلسون به کوشش استاد حسن لاهوتی نیز رونمایی شد.
پژوهشگر و ایران شناس آلمانی از ایرانیان خواست تا اسناد منتشر نشده ای را که در کتابخانه های شخصی نگهداری می کنند در اختیار پژوهشگران قرار دهند. اولریش مارزلف روز جمعه در نشست رونمایی کتاب رساله الجهادیه در محل سرای اهل قلم در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افزود: برای چاپ آثار ارزشمندی که نسخه های معدودی از آنها موجود است به اطلاعات و همکاری بیشتری نیاز داریم.

/ 0 نظر / 59 بازدید