فابل و ایزوپ

                                                 

داستانها انواع مختلفی دارند،‌ داستانهای اسطوره ای، قصه ،‌ حکایت،‌ طنز و فابل و ... . اسم فابل از کلمه یونانی "fabula" گرفته شده است. فابل معمولا به حکایتهای تقریبا کوتاهی گفته می شه که در قالب این حکایت یه نکته اخلاقی و پند آموز به مخاطب آموزش داده می شه و قهرمانان این حکایتها هم معمولا حیوانات هستند که در ایران حکایتهای مهدی آذریزدی (همان قصه های خوب برای بچه های خوب) را می توان در زمره فابل دسته بندی کرد. اما گفته می شه که بیشترین فابلها در قاره آفریقا خلق شدند و البته در اروپا هم به این نوع از داستانها توجه خیلی زیادی شده. یکی از قدیمی ترین و معروفترین فابل نویس های اروپایی شخصی به نام ایزوپ "aesop" است که البته برخی ها معتقدند ایزوپ یک شخصیت افسانه ای است که الکن، گوژپشت و زشت رو بوده که بعدها شخصی به نام "فالریوس" حکایتهای ایزوپ را گردآوری کرده است. به هر حال از ایزوپ در دانشنامه ویکی پدیا به زبان آلمانی اینچنین آمده است: ایزوپ فابل نویس یونانی که حدود سال 600 قبل از میلاد مسیح می زیست. او در اروپا به عنوان بنیانگذار داستانهای فابل به شمار می ره و نام ایزوپ با فابل گره خورده است.

و اما یه " نرم ترجمه " از یه فابل ایزوپ:

ارابه چی و هرکول

یه ارابه چی که یه گاو را به ارابه اش بسته بود یه روز ارابه اش را تا خرخره پر از چوب کرد و به طرف خانه به راه افتاد.

یه دفعه ارابه تو یه باتلاق گیر کرد و ارابه چی بدون اینکه حتی کمترین تلاشی بکنه شروع به عجز و لابه کرد و به تمام خدایان و الهه ها التماس می کرد که کمکش کنند.

و بیشتر از همه به خاطر هیکل و قدرت و زور و بازو ، اسم هرکول (خدای قدرت و نیرو) را به زبان می آورد و هرکول را به کمک می طلبید.

اینطوری شد که یه دفعه هرکول جلوش ظاهر شد و مرد ارابه چی را به خاطر تنبلی اش سرزنش کرد:

"دستهایت را روی چرخها بگذار و ارابه ات را هل بده و با تازیانه ، حیوان را به جلو بران، اول خودتو یک کم تکون بده بعد با التماس از خدایان کمک بخواه در غیراینصورت التماس تو به خدایان بی فایده است."

(استفاده از این مطلب با قید منبع بلامانع است)

                                       

/ 0 نظر / 13 بازدید