کفش در فرهنگ و باور ملل گوناگون

: "نقاشی کلاسیک رنگ روغن و الیاف کتان از کفشهای طلایی اثر ویکتور نوی فلد Viktor Neufeld هنرمند آلمانی"

گفته می شود می توان از ظاهر کفش هر فردی به شخصیت او پی برد. جالب است بدانید که کفش در جوامع گوناگون معانی مختلفی دارد. در ایران کفشهای میرزا نوروز معروف است، کفشهای کهنه ای که صاحب خود را رها نمی کردند و همواره برای او بدبختی به همراه می آوردند. اما جالبتر اینجاست که کفش در باور دیگر اقوام و کشورها، معنای خوشبختی دارد. البته تعبیر خواب کفش در تعابیر اسلامی نیز خوب است. در قوم انگلوساکسن ، پدر عروس کفش دخترش را به خواستگار او می دهد تا به سر خود بساید. این اقدام به عنوان سمبلی برای واگذاری اختیار پدر به داماد تلقی می شود. در دوران باستان نزد قوم سامی ها (یهودیان)‌رابطه خاصی بین کفش و ارواح قائل بودند.

به هرحال کفش ها در بسیاری از نقاط جهان معناهای خاصی دارند. از جمله اینکه هنگام لنگر کشیدن قایق از ساحل، پشت سر آن کفش پرت می کنند تا سعادت به همراه آورد.

اکنون در لبنان نیز کفش را سمبل شانس و خوشبختی می دانند و کفشهای کوچکی را به پشت سپر ماشین (کنار اگزوز) وصل می کنند.

در برخی نقاط دیگر جهان، مردم به "کفشهای خوشبختی" اعتقاد دارند و بر این باورند که این کفشها خاصیت جادویی دارد و آیین خاصی هم برای درست کردن اینگونه کفش ها وجود دارد به این ترتیب که : یک سکه طلا را صبح روز دوشنبه مقابل نور آفتاب می گذارند تا انرژی بگیرد و در همان حال سکه را بالا نگاه داشته و این ورد خوانده می شود: "زود این طلا را چند برابر کن/ فکر بدبیاری را از سر به در کن" ! . بعد سکه را در کفش پای چپ گذاشته و آن را می پوشند ، سه بار با آن چرخ زده و دوباره کفش را در می آورند و سه روز این کار را انجام می دهند و در روز سوم سکه را با نوارچسب به کفش وصل می کنند. البته باید توجه داشت که کفش مورد استفاده برای درست کردن کفش خوشبختی حتما باید کهنه و قدیمی باشد.(مقاله ای در باره کفش نوشته شده توسط ساناز)

/ 4 نظر / 27 بازدید
فاطمه

سلام. آپم حتمایه سر بزن و نظرت رو درباره ی سوالم بگو[سوال][خجالت] زود بیا[خداحافظ]

همایون رقابی

سلام دوست خوبم خیلی جالب بود من اصلا در این مورد چیزی نمیدانستم شاد و سربلند باشید [گل][گل][گل][گل]

پويان

سلام وبلاگ قشنگي داري از مطالب وبلاگت واقعا استفاده بردم خوشحال ميشم به تارنماي بهداشت عمومي حاوي مطالب و مقالات پزشکي و بهداشتي و اطلاعات بيماري ها سر بزني اميدوارم مطالب تارنما مورد استفاده شما قرار بگيره موفق و پيروز باشيد دوست عزيز

خاتون

سلام. خیلی جالب بود. بدم نمیاد یه امتحانی بکنم[چشمک][گل]