سیزده به در، آخرین جشن عید نوروز

 سیزده به در

سیزدهم نوروز موسوم به "سیزده به در" آخرین جشن نوروزی به شمار می رود که اکنون به نام روز طبیعت نیز نامگذاری شده است، مردم ایران از دیرباز در روز سیزده نوروز از خانه های خود بیرون می آیند و به مهمانی طبیعت می روند.
ایرانیان در این روز با رفتن به کنار جویباران، باغها، پارکها و طبیعت زیبای ایران چهار فصل بار دیگر شکوه بهار را در آخرین گاه نوروز پاس می دارند.
برخلاف عقیده رایج که این روز را نحس می دانند از برخی اسناد تاریخی اینگونه استنباط می شود که 13 فروردین در حقیقت گاه شادمانی و سرور مردم است که به خاطر شکوفایی دوباره طبیعت برگزار می شود.
عقیده دیرین مردم ایران بر این بوده که نبرد خیر و شر در نوروز صورت می گیرد و 13 فروردین ، روزی است که خیر بر شر پیروز می شود و از این رو 13 فروردین را روز رستاخیز نیز می دانند.
13 فروردین آیینهای مخصوص به خود را دارد از آن جمله که مردم در این روز سبزه های سر سفره هفت سین خود را برداشته و دوباره به دامان طبیعت بازمی گردانند.
همچنین کودکان بسیاری ماهی های قرمز سر سفره هفت سین را در این روز در مکانهای خاصی که پیش بینی شده است، رهاسازی می کنند.
دور هم جمع شدن، رقص و پایکوبی و پختن غذاهای خانگی از جمله آش و شادی و نشاط در فضای باز طبیعت از دیگر آیینهای این روز است.
اما شاید گره زدن سبزه توسط دختران دم بخت به منظور بخت گشایی از جالبترین این آیینها باشد ، گفته می شود "مشی" و "مشیانه" ( نام آدم و حوا در اسطوره های ایرانی) در روز 13 فروردین با گره زدن شاخه درخت پیوند ازدواج خود را جشن گرفتند و گره زدن سبزه از این به بعد میان دختران دم بخت مرسوم شد.
/ 0 نظر / 35 بازدید