دختر و مرگ "Der Tod und das Mädchen"

                                               

دختر:

برو آنطرف! آخ برو آن سو!

ولم کن مرد اسکلتی پررو!

من جوان هستم هنوز، بروی بهتر است!

و به من نزن دست.

مرگ:

دستت را بده ای مخلوق ظریف و زیبا

یار هستم و نیامده ام از بهر مجازات

مهربان باش! نیستم وحشی

باید که آرام و لطیف در آغوشم بخوابی و آرام گیری

نویسنده :‌ ماتیاس کلاودییوس  Matthias Claudius 

این غزل همواره سوژه و دست مایه اولیه هنرهای تجسمی و موسیقی قرار گرفته است. نخستین بار شخصی به نام هانس بالدونگ گرین در دوران رنسانس از این غزل بهره جست و به آن پرداخت. مشهورترین استفاده و الهامی که از این غزل گرفته شده در موسیقی کوارتت زهی شماره  d-Moll D 810 ١۴ ساخته فرانس شوبرت در سده ١٩ میلادی (١٨٢٨-١٧٩٧) است. این آهنگساز ماندگاری نامش را به کلاودییوس و غزل دختر و مرگ او، مدیون است. از این موسیقی در رمان موج بلند (نوشته مارتین والسرز) به عنوان لایت موتیو (تم اصلی که در موسیقی چندین بار تکرار می شود) نام برده شده است.

همچنین این غزل توسط آریل دورفمانز در سال ١٩٩١ در قالب تئاتر به نمایش درآمد و در سال ١٩٩۴، پولانسکی از روی آن فیلم ساخت. علاوه براین میشل تورنیر،‌ رمان کوتاهی (نوول) از روی آن نوشت و در سال ٢٠٠٧ نیز باردیگر دست مایه ساخت موسیقی قرار گرفت.

درباره نویسنده:‌ماتیاس کلاودییوس

تخلص این نویسنده آلمانی "آسموس" است که در سال ١٧۴٠ در راین فلد آلمان متولد و در سال ١٨١۵ میلادی در هامبورگ فوت کرد. شاعر و روزنامه نگاری که به عنوان غزل سرای ترانه های ملی و شعرهای شدیدا عاطفی مشهور است.آثار وی به سه دسته غزلیات،‌ رمان و نامه ها،‌ تقسیم می شود.

/ 0 نظر / 9 بازدید