رنگ ویولن

در گذشته اغلب ویولن ها رنگ طلایی داشتند اما امروز اغلب رنگ قرمزگونه دارند که می تواند چند علت داشته باشد یکی این است که برای ساخت قسمت رویی ویولن ها از چوب درخت کاج استفاده می شود که رنگدانه های قرمز دارد. رنگ ها  خاصیت صوتی خاصی به صدای ویولن می بخشند.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت رنگ قرمز ویولن ها شاید به خاطر اکران فیلم "ویولن قرمز" باشد این فیلم محصول سال 1998 کانادا، ایتالیا، آمریکاو انگلیس و فیلمی از فرانسیس جرارد است. این فیلم برنده یک اسکار و 20 جایزه بین المللی شده است. داستان فیلم درباره یک ویولن ساز به نام بوستی در قرن 17 است که هنگام بارداری همسرش ساخت ویولنی برای کودکش را آغاز می کند. وقتی کودک و مادر سر زایمان می میرند ، بوستی از خون همسرش برای پوشاندن ویولن استفاده می کند. این ویولن به صومعه ای در اتریش تعلق می گیرد جایی که یک قرن بعد یتیم نابغه ای به نام کاسپر آن را می نوازد...

یکی دیگر از دلایل محبوبیت رنگ قرمز شاید رنگ قرمز مربوط به "ویولن مسیح" باشد ؛ این ویولن یکی از فوق العاده ترین و خوش صداترین سازهای جهان متعلق به سالابو و تاریسیو بوده که احتمالا در سال های 1680 تا 1730 ساخته شده و لعاب قرمز شدید و حاشیه ای زیبا دارد.

دوباره راجع به رنگ ویولن: سه عملکرد اصلی رنگ ویولن

1- حفاظت ساز از گرد و خاک و تغییرات آب و هوایی

2- افزایش قابلیت پخش صدا

3- زیبایی بصری و برجسته کردن رنگ چوب

اغلب ویولن سازها طی سالها تلاش کرده اند که به لاک (رنگ) مناسب و ایده آلی دست یابند. رنگ تاثیر بسزایی روی تن صدا دارد. رنگ ضعیف و نرم و بتونه ناکافی چوب موجب افزایش خطر نوسانات صدا می شود و برعکس رنگ قوی نیز موجب صدای جیغ مانند می شود. با این حال "یک ساز بد ، هرگز با یک رنگ خوب، شاهکار نمی شود." "اما یک ساز خوب می تواند با یک رنگ بد به یک ساز بد تبدیل شود".

/ 0 نظر / 535 بازدید