قورباغه و پرنسس

کارتون قورباغه و پرنسس از آن جهت جالب توجه است که کمپانی والت دیسنی پس از وقفه ای طولانی، دوباره کارتونی ساخته که کاملا با دست نقاشی شده است و نکته جالب توجه دیگر آن این است که شخصیت اصلی این کارتون دختری سیاه پوست به نام "تیانا" است. تیانا پیشخدمت یک رستوران است و در حال پول جمع کردن است تا رستوران مستقلی برای خود بخرد و در عین حال یکی از آرزوهای پنهان او ازدواج با یک پرنس است تا اینکه روزی قورباغه ای به او می گوید اگر او را ببوسد به پرنسس تبدیل می شود و ... .

کارتون پرنسس و قورباغه جذابیت گذشته کارتونهای دست ساخت والت دیسنی را ندارد شاید یکی از دلایل آن در آهنگهای این کارتون است که مانند دیگر کارتونهای دیسنی فاقد آن شادی و هیجان گذشته است.

نکته دیگر اینکه داستان این کارتون در شهر اتفاق می افتد و کودکان در این کارتون با مفاهیمی همچون خشونت، مرگ، جادوی سیاه، وودو، استهزا و تحقیر روبرو می شوند.

در هیچیک از کارتونهای دیسنی تاکنون شخصیت خوب داستان نمرده بود اما در کارتون پرنسس و قورباغه یکی از شخصیتهای خوب داستان (حشره ای شب تاب) می میرد و جان دادن این حشره نیز به تصویر کشیده شده است!

"وودو" آیینی است بر پایه اعتقاد به خرافه و جادو در آمریکا رواج یافته اما طراحان کارتون پرنسس و قورباغه در این کارتون "وودو" را آیینی حقیقی که قدرت زیادی هم دارد، معرفی کرده اند و به نوعی جادوگرایی و اعتقاد به قدرت خارق العاده "وودو" را رواج می دهند.

هرچند والت دیسنی خود را از "سیاسی بودن" مبرا می داند اما به نظر می رسد شباهت خارق العاده پدر تیانا به اوباما تصادفی نیست و برای نخستین بار در یک کارتون دیسنی به یکی از فرقه ها و آیینها "وودو" (که دین برخی اقوام نیز هست) پرداخته شده است.

(کارتون پرنسس و قورباغه در برخی کشورهای اروپایی با عنوان "قورباغه را ببوس" ترجمه شده است)

/ 0 نظر / 8 بازدید