گذر از مرحله بحرانی "ترک خانواده"

سخنرانی دکتر باقر ثنایی ذاکر در  همایش مشاوره و چالش های نسل جوان و نهمین سمینار انجمن مشاوره ایران:

گذر از مرحله "ترک خانواده" بحرانی ترین مشکلات خانواده است که نیاز به کمک و مشاوره کارشناسان روانشناس دارد.

 گذر از مرحله بحرانی ترک خانواده بسیار مهم است که این مساله در خانواده های سنتی گذشته وجود نداشت و امروزه در خانواده های مدرن بسیار به چشم می خورد.

در تمام رابطه های اجتماعی، بروز استرس اجتناب ناپذیر است و این استرس به ویژه در تعارض والدین به اوج می رسد.

 هنگامی که والدین با هم تعارض دارند و درگیر می شوند ، باید مشکلات را تعدیل کنند و درصورت حل نشدن مشکلات، یکی از اتفاق های بسیار رایجی که رخ می دهد، وقوع پدیده ای به نام "مثلث سازی" است که در آن والدین به بچه ها متمایل می شوند و این رابطه بیشتر بین مادر و فرزندی که مستعدتر است به وجود می آید.

در این حالت و نزدیکی دو نفر از اعضای خانواده، شخص سوم در حاشیه قرار می گیرد که غالبا پدر خانواده است.

ائتلاف در خانواده  به خاطر تغییر جایگاه قدرت و اقتدار ایجاد می شودکه پدر را در موضع ضعف قرار می دهد.

 در این مواقع  پدر حاشیه ای اگر آدم خیلی سالمی باشد به سمت کار و اشتغال کشیده می شود و نیازهای عاطفی خود را از راه موفقیت در دنیای بیرون به دست می آورد.

این احتمال نیز وجود دارد که مشکلاتی مانند اعتیاد ، زن دوم (ارتباط فرازناشویی) و ... گریبان پدر خانواده را بگیرد.
 بنابراین در مرحله ای که نوجوان باید خانه را ترک کند و دنبال کار و اشتغال برود زمینگیر خانه می شود چراکه امتیاز و رشوه های زیادی از طرف مادر دریافت می کند.

دراین مواقع نوجوان معمولا می خواهد امتیازهای بیشتری مانند ماشین خانه را تصاحب کند و نمی تواند در امور دیگر زندگی مانند تحصیل و دانشگاه موفق شود.
 نوجوان چون در ائتلاف با مادر شرکت کرده مستعد هرگونه مشکلی از جمله بروز اسکیزوفرنی (جنون نوجوانی) و ... می شود و در این حالت مشاوران روانشناسی و درمانگران روانشناس در این باره باید به خانواده و نوجوان کمک کنند تا از مرحله ترک خانه گذر کنند.
مرحله گذر از خانه بحرانی ترین مرحله خانواده است چراکه امکان دارد با کنار رفتن فرزند از محیط خانواده، طلاق رخ دهد.

یکی از راه حلهای اینگونه مواقع این است که باید بتوانیم "مرزسازی" کنیم ، یکی از ریشه های مشکل خانواده های ائتلافهای مادر و فرزند است که باید کاری کرد تا مادر به سوی شوهرش برگردد و استرس ها کاهش یابد.

باید روی اتحاد والدین کار کرد و جناح متحد پرقدرت والدین را تشکیل داد چراکه افزایش قدرت والدین زمینه ای مشود تا نوجوانی که از کنترل خارج شده مجددا مشغول کار و فعالیت شود.

 اگر نوجوان و جوان به کار و فعالیت مشغول شوند و به سوی زندگی سازنده و رشد سوق داده شوند زندگی خانوادگی پرمعناتر می شود.

/ 2 نظر / 17 بازدید
همایون رقابی

سلام دوست گراميم نكته بسيار جالبي را منعكس كرديد. واقعا بايد به والدين و جوانان كمك كرد كه زندگي خوبي در مجاورت هم داشته باشند. شاد باشيد. [گل][گل][گل][گل][گل]

شادن

سلام سانیای مهربون [گل] روز های پاییزی ات به خیر . امیدوارم لحظه هات سرشار از عطر لبخند باشه و دلت شاد ... یا حق