سوگواره شعر آیینی با کاروان باران

 

                            

اختتامیه سوگواره استانی شعر عاشورایی "با کاروان باران" به همت مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی کرج روز سه شنبه ٢٠ بهمن ماه در باشگاه میلاد این شهرستان برگزار شد.

استقبال شاعران، ادیبان ، اهل قلم و اصحاب فرهنگ و رسانه از این برنامه بسیار چشمگیر بود تا آنجا که قبل از شروع آیین اختتامیه،‌ فضای سالن اجتماعات از جمعیت مشتاقان مملو شده بود و تازه واردان جایی برای نشستن نداشتند و بسیاری به صورت سرپا این برنامه فرهنگی را دنبال کردند.

به رغم جمعیت فراوان، سوگواره شعر عاشورایی با نظم خاصی برگزار شد،‌ علاوه براین مراسم شعرخوانی در این سوگواره فضایی معنوی و خاص را براین همایش حاکم ساخته بود، یکی از شاعران جوان به نام حسن اسحاقی با اجرا و دکلمه زیبای شعر خود ، شوری حسینی به این مراسم بخشید و اشک بسیاری از حاضران در رثای امام حسینی (ع)، زینت بخش این سوگواره شد.
    حضور پیش کسوت شعر انقلاب کشور،‌حمید سبزواری از وی‍ژگیهای این سوگواره به شمار می رفت چرا که سبزواری با وجود کسالت تا پایان در این برنامه حضور داشت وی ضمن بیان اینکه این سوگواره در سطح استان تهران کم نظیر است از برگزارکنندگان تشکر نمود. وی بارها در هنگام شعرخوانی شعرای جوان لب به تحسین گشود.

      حاضران در جلسه که از حضور این پیشکسوت شعر انقلاب در همایش به وجد آمده بودند در فرصتهای گوناگون نسبت به این فرهیخته ارجمند، ادای احترام می کردند بطوریکه "سعید حدادیان"، شاعر و مداح برجسته کشور هنگام اعطای هدیه به این پیر گرانمایه زانو زد و نسبت به هنر و تجربه این پیشکسوت سرتعظیم فرود آورد.

     حضور پرشمار خبرنگاران، اصحاب رسانه، شعرای مطرح کشوری ، مسوولان شهری و کشوری در این سوگواره نیز جالب توجه بود که از جمله آنان می توان به :دکتر آیت پیمان؛ مشاور اجرایی معاونت هنری وزارت فرهنگ وارشاداسلامی­، حدادپور ­­و اینانلو معاونین­فرماندار، سرهنگ­صادقی ­واولادی، پورمظاهرِی، سرهنگ­ادیبی، امیدیان، فاضل­نظری؛ مدیرحوزه­هنری استان تهران،جعفری معاون مدیر کل ارشاد استان و.... اشاره کرد.

        مردم، مدعوین، مسوولان چنان این برنامه را جذاب یافتند که با وجود طولانی بودن ساعت برگزاری برنامه که بیش از 3 ساعت طول کشید تا انتها این رویداد هنری را دنبال کردند.

       بسیاری از مسوولان، خبرنگاران و شرکت کنندگان در این آیین اذعان داشتند که تاکنون فعالیت فرهنگی در کرج در این مقیاس و سطح برپا نشده بود و به حق که سوگواره استانی شعر عاشورایی "با کاروان باران" ،‌ برجسته ترین و مهمترین رویداد فرهنگی کرج طی چند سال اخیر به شمار می رود.

         تقدیر از میهمانان از دیگر برنامه های این اختتامیه بود، علاوه براین کتاب "حی علی العزا" در قالب یک بسته فرهنگی بین حاضران در همایش توزیع شد تا تلاشی باشد برای هرچه معنوی تر شدن فضای برنامه و ارتقای سطح آگاهی و شناخت حاضران از واقعه عاشورا و آیین عزاداری سالار شهیدان.

         در این سوگواره همچنین از آقایان "سبزواری" ، "حدادیان" و برقعی شاعران برجسته کشور با اهدای لوح، تندیس و هدایایی تجلیل به عمل آمد.

       از دیگر نکات جالب توجه می توان به چاپ کتاب اشعار منتخب شرکت کنندگان در سوگواره اشاره کرد که با عنوان "با کاروان باران"  ظرف مدت کوتاهی آماده و منتشر شده و مورد تحسین حاضرین قرار گرفت.

       طراحی تندیسهای این سوگواره نیز با فضای معنوی آن بسیار مناسبت داشت و یاد و خاطره حضرت ابوالفضل (ع) را در ذهنها متبادر می ساخت.

     حضور حاج سعید حدادیان پس از مدتها در کرج و سخنرانی و مرثیه خوانی وی فضای معنوی زایدالوصفی به مراسم بخشید. وی همچنین سطح برگزاری سوگواره واشعار رسیده را بسیار مطلوب دانست.حدادیان در پایان هدیه خود را به یکی از انجمن های شعر شهرستان اهداء کرد.

     در ابتدای این آیین مهدی عسگری دبیر سوگواره ضمن اشاره به سطح کمی و کیفی آثار رسیده این سوگواره را در تراز کنگره های کشوری شعر قلمداد کرد و با تبیین ظرفیت شعر شهرستان تاکید کرد : کرج می تواند به قطب شعر آئینی کشور تبدیل شود.

 ارسال 343 اثر به این سوگواره نشان دهنده استقبال گسترده شعرا از این برنامه بوده است.

در این سوگواره که با شعر خوانی نیز همراه بود اسامی زیر به عنوان منتخبان این سوگواره معرفی شد و از آنان با اهدای لوح، تندیس و سکه تقدیر شد:
در بخش ویژه :
رحمان نوازنی ، منوچهر صوری، حمیده پارسا فر، حسن اسحاقی، مهدی شورگشتی
در بخش اصلی:
سودابه مهیجی، روح الله ستایش احدی، مجتبی صفدری، لیلا رسولی، علی سلیمانی، علیرضا اشتری، علی اکبر بهرامیان، علی فردوسی، هادی جان فدا، نوشین نامداری، علی انصاری،حسین رستمی
شعرای مطرح کشوری : حمید سبزواری ، سعید حدادیان و سیدحمیدرضا برقعه ای
هیات داوران: مجید معارف وند، مصطفی محدثی خراسانی و حجت الاسلام رضا جعفری
استقبال چشمگیر شاعران و ادیبان از این سوگواره، حضور پرشمار مسوولان شهر و کشوری در این سوگواره ، فضای معنوی و حضور سبزواری، شاعر برجسته کشور در این سوگواره از ویژگی های این سوگواره به شمار می رفتند.

/ 7 نظر / 41 بازدید
برف

سلام [ماچ]. ممنون از لطفت [گل] چه تشبیه قشنگی ( با کاروان باران )[رویا]

مزدور

سلام نمي دونم چرا از اين حداديان خوشم نمياد!

باد مهربان

سلام حال شما خیلی شرمنده کردی اومدی ببخشید من دیر اومدم اپتم عالی بود

باد مهربان

[بغل][بغل][بغل][بغل]

خاتون

سلام. به به چقدر قشنگ توصیف کردی... آدم احساس می کنه راست راستی تو مراسم نشسته...[چشمک]

شمس کیا

سلام خوبی وبلاگ قشنگی داری پر از مطالب زیا این روزها(روز قدس) سرعت اینترنت کلا پایین امده برای همین برای باز وبلاگت درسر فروانی کشیدم صفحه لود نمی شد بعد تمام صفحه به صورت قالب وبلاگ اجری می امد ازیک فونت ریز هم استفاده می کنید خلاصه درد سر فراوانی کشیدم لطفا خودتان با دیال اپ یک امتحانی بکنید وببینید این گونه است (خودم از 128 استفاده می کنم ولی فکر کنم یک صدتایی کم دارد!!!) به هرحال خوشحال شدم و موفق باشید