قلم سخن
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

ساخت ویولن

اصلی ترین ماده ساخت ویولن "چوب" است و انتخاب آن بسیار مهم است چراکه در کیفیت صدای ویولن تاثیرگذار است. بطور مثال وزن چوب غیر از تاثیر بصری که دارد در کیفیت عملکرد ویولن نیز تاثیرگذار است؛ برخی از چوب ها شکننده هستند.

هرچند کامپیوتر ها بر ساخت ویولن های جدید کنترل دارند اما کم ترین توجهی به مواد به کار رفته در ویولن نمی کنند. با وجود ادعاها، هیچ دو ویولنی در تولید انبوه نمی توانند به هم شبیه باشند چون هیچ دو قطعه چوبی کاملا شبیه هم نیستند. حتی اگر این چوب ها از یک درخت بریده شده باشند باز هم شبیه هم نیستند. بطور مثال چوب در قسمت پایین تنه ، سخت تر از قسمت های بالایی درخت است. همچنین چوبهایی که رو به آفتاب رشد کرده اند متفاوت از چوب هایی هستند که در سایه روییده اند.

رایج ترین چوب هایی که در ساخت ویولن به کار گرفته شده اند چوبهای کاج برای رویه بالایی ساز (به دلیل رنگدانه) و چوب های درخت افرا برای پوشش پایینی ویولن است.

تخته گریف (دسته) از چوب آبنوس (چوب درخت خرمالو را آبنوس می گویند) -نوعی چوب بسیار سخت- ساخته می شود. گیره ها و سیم گیرها اغلب از چوب آبنوس، بلسان بنفش یا شمشاد ساخته می شوند.

زیباترین درختان افرا در بوسنی می روید. مناسب ترین چوبهای صنوبر (کاج) از کشورهای حوزه آلپ نشات می گیرند که تا هزار متر رشد می کنند. آبنوس در آفریقا می روید. موضوعات مرتبط: فرهنگی , موسیقی , ویولن , هنر

تاريخ : ۱۳٩۱/٩/۱٢ | ٤:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سادات حسینی خواه هستم.این وبلاگ حاوی آخرین اخبار، داستانها،اشعار و مطالب جدید و ترجمه شده خودم از زبانهای آلمانی ، انگلیسی و اسپانیایی است که اغلب برای نخستین بار به زبان فارسی ترجمه شده اند، گاهی نیز در این وبلاگ به یادداشتها و گزارشهایی از مباحث گوناگون پرداخته می شود
موضوعات وب
صفحات دیگر
امکانات وب

  • خوشنویسان | الگوریتم