قلم سخن
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

پس از سالها، استودیوی دیسنی جرات کرده و به عقب بازگشته چراکه انیمیشنی ساخته که کاملا با دست نقاشی شده است. انیمیشن  پرنسس و قورباغه که در برخی از کشورهای اروپایی با نام یقورباغه را ببوس معروف است ،‌داستان دیگری از پادشاه قورباغه ها است. با این وجود شاهزاده خانم این داستان یک پیشخدمت رستوران است که تازه سیاه هم هست. ( تیانا tiana نام قهرمان فیلم قورباغه را ببوس است که در عین اینکه مهربان است رنگ چهره اش سیاه است.)

کارتون قورباغه را ببوس (پرنسس و قورباغه) پس از پنج سال نخستین فیلم دست ساز دیسنی است.

جان لاستر john lasseter قدرتمندترین و برجسته ترین مرد استودیوی انیمیشن دیسنی، مرد عجیبی است که پیراهن هاوائی (پیراهنی با طرحهای عجیب مثل کروکودیل) می پوشد . رییس استودیوی دیسنی می خواهد ثابت کند که دیسنی قادر است همزمان یک قدم به جلو و یک قدم به عقب برود. لاستر می گوید: هیچگاه نفهمیدم که چرا استودیوی دیسنی کارتونها و انیمیشنهای نقاشی شده قدیمی  را کنار گذاشت . من احساس می کنم که داستانهای کارتونها بد تعریف شدند و انیمیشن های دو بعدی سرپوشی روی آن بود.

نکته جالب در انیمیشن قورباغه را ببوس این است که والدین قهرمان این کارتون (تیانا) شبیه اوباما (رییس جمهور آمریکا) هستند. اما لاستر می گوید: این امر کاملا تصادفی است. ما سه سال روی این فیلم کار کردیم و در آن زمان از اوباما خبری نبود.

همچنین انتقادهایی از سوی آفروآمریکایی ها (آمریکایی هایی که نژاد و اصلیت آفریقایی دارند) به اصلیت تیانا وارد شده است. هیچگاه این همه بحث و جدل بر سر شخصیت یک پرنسس دیسنی نبوده است. ساخت انیمیشن قورباغه را ببوس در سالی پایان یافته که نخستین همسر سیاه پوست رییس جمهور آمریکا به عنوان یک تمثال مد مطرح می شود. مسلما این فیلم به رشد اعتماد به نفس و خودآگاهی سیاه پوستان آمریکا که امری سیاسی است اشاره دارد درحالیکه حرف از سیاست در قلمرو دیسنی ممنوع است. در اوایل ساخت کارتون قورباغه را ببوس از اپراح وینفری oprah winfrey ، بانوی آفروآمریکایی رسانه های جمعی دعوت شد تا نقش دوبلور مادر تیانا را ایفا کند.

انیمیشن قورباغه را ببوس در حقیقت افسانه و رویای آمریکایی را خواسته با تغییراتی هماهنگ با دنیای سیاه پوستان روایت کند.

این انیمیشن توسط دو نفر به نامهای رون کلمنتز Ron Clements و   جان موسکر John Musker کارگردانی شده و داستان دختری به نام تیانا است که پیشخدمت رستوران است و آرزو دارد رستوران شخصی خود را داشته باشد و برای این کار پول پس انداز می کند و ... .

«تیانا» قهرمان کارتونی داستان «پرنسس و قورباغه» در یکی از صحنه های فیلم رو به کهکشان با تماشای نخستین ستاره یک شب جادویی می گوید: «امشب همه چیزممکن است».

همین آرزوی نهانی، تیانا را که یک زن جوان اهل نیواورلیان است و در دهه ۲۰ میلادی در این شهر سکنی دارد  به ماجراهای پیش بینی نشده تازه ای می کشاند. تیانا روزها در خانه اربابش به پختن شیرینی هایی خوشمزه اشتغال دارد اما شب ها با آرزوی باز کردن قنادی خودش، محلی برای فروش شیرینی های ابتکاری خودش زندگی می کند.

رویا بافی و رسیدن به آرزوهای دور دست برای تیانا هنگامی به اوج خود می رسد که او با قورباغه ای حراف روبرو می شود که از تیانا می خواهد تا با بوسه ای او را  یک بار دیگر تبدیل به یک «پرنس» کند. این شاهزاده از خود راضی پس از  یک جر و بحث خیابانی با اعضای یکی ازگنگ های خطاکار نیواورلیان تبدیل به یک قورباغه شده است. اما با بوسیدن قورباغه، به جای شکستن طلسم و این که او دوباره تبدیل به یک «پرنس» شود، تیانا هم چون او تبدیل به یک قورباغه می شود. به این صورت هر دو قورباغه در کوچه پس کوچه های اسرارآمیز شهر«نیواورلیان» به دنبال راه تازه ای که آن دو را یک بار دیگر به شکل انسان  های واقعی درآورد سرگردان می شوند.

پرنسس و قورباغه (The Princess and the Frog) نام یک انیمیشن از کمپانی والت دیزنی است که برای کریسمس سال ۲۰۱۰ در نظر گرفته شده و در دسامبر ۲۰۰۹ اکران  شد.پرنسس تیانا (با صدای آنیکا نونی رز)  Anika nooni Rose

فیلم پرنسس و قورباغه برای نخستین بار یک پرنسس آمریکایی آفریقایی تبار را درنقش اول و به عنوان ستاره فیلم ارائه داده است.

خلاصه ای از مقاله تیم آکرمنموضوعات مرتبط: فرهنگی , فیلم , انیمیشن

تاريخ : ۱۳۸۸/٩/٢۱ | ۸:۱٢ ‎ق.ظ | نویسنده : | نظرات ()
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سادات حسینی خواه هستم.این وبلاگ حاوی آخرین اخبار، داستانها،اشعار و مطالب جدید و ترجمه شده خودم از زبانهای آلمانی ، انگلیسی و اسپانیایی است که اغلب برای نخستین بار به زبان فارسی ترجمه شده اند، گاهی نیز در این وبلاگ به یادداشتها و گزارشهایی از مباحث گوناگون پرداخته می شود
موضوعات وب
صفحات دیگر
امکانات وب

  • خوشنویسان | الگوریتم