قلم سخن
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

 

مانگا، یک شیوه نقاشی ژاپنی شبیه کمیک استریپ است.

اما مانگا پدیده هنری قرن 20 نیست و نسخه های قدیمی نقاشی ژاپنی موسم به مانگا با مجله های مصور کارتونی امروز گرچه متفاوت است اما به نظر می رسد کمیک استریپ از این هنر منشعب شده است.

مانگا ازیک سنت محلی، برخاسته که منشا آن به دوران شکوفایی رنگ آمیزی و حکاکی روی چوب (منبت کاری) به 170 سال قبل در آسیا بر می گردد.

یکی از استادان و شاید بزرگترین استاد این رشته هنری در سال 1797 میلادی در ادو (edo) ، توکیو امروز ، متولد شد. اسم این استاد پیش کسوت هنر مانگا "کانایوشی" Utagawa Kuniyoshi است.

او پسر یک رنگ کار ابریشم بود که در 16 سالگی به عنوان یک نقاش مشغول کار شد و برای مردم چهره های درخواستی را از گیشاها (رقاصه های ژاپنی) و بازیگران می کشید. در سال 1842 میلادی به دنبال اصلاحات تنپو (tenpo) در ژاپن کشیدن این تصاویر ممنوع شد و کانی یوشی به کشیدن تصاویر قهرمانان اسطوره ای روی آورد که این تصاویر نیز شباهت عجیبی به بازیگران تئاتر آن زمان داشت.

حرکت و پویایی و احساساتی از پرسپکتیو و کنتراست (تضاد) رنگها در هنر مانگا (نقاشی) موج می زند. ستاره های گرافیک و نقاشان خیابانی خوب است با این شیوه نقاشی آشنا شوند و از تجربیات آن بهره مند شوند.

شاید بتوان گفت نقاشی های کمیک استریپ کنونی غرب نوعی دزدی ادبی و هنری از این شیوه هنری بدیع و زیبای آسیایی است.

  دینامیک، رنگ آمیزی و ترکیب تصاویر و کلیشه ها در هنر مانگا ، چشم را خیره می سازد.

 در عکس بالا نیز این ویژگی ها مشاهده می شود علاوه براینکه در این نقاشی به ترسیم عضلات و نیرو بسیار توجه شده است.

(استفاده از این مطلب حتما با قید منبع "قلم سخن" صورت گیرد)

منبع:ADموضوعات مرتبط: فرهنگی , هنر , نقاشان , نقاشی

تاريخ : ۱۳۸۸/۸/۱٠ | ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سادات حسینی خواه هستم.این وبلاگ حاوی آخرین اخبار، داستانها،اشعار و مطالب جدید و ترجمه شده خودم از زبانهای آلمانی ، انگلیسی و اسپانیایی است که اغلب برای نخستین بار به زبان فارسی ترجمه شده اند، گاهی نیز در این وبلاگ به یادداشتها و گزارشهایی از مباحث گوناگون پرداخته می شود
موضوعات وب
صفحات دیگر
امکانات وب

  • خوشنویسان | الگوریتم