قلم سخن
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

طبق  اساطیر یونان، پوزودون خدای دریاها و زمین لرزه است و این الهه اقیانوسها را وامی دارد تا ویرانی به بار آورند.

اقیانوس آرام یا پاسیفیک بزرگترین اقیانوس جهان است که بیش از ۶۵ میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد. اسم اقیانوس آرام، منبع لاتینی دارد به معنانی صلح جو و آرامش دهنده است که "فردیناند ماگلان" ،‌کاشف پرتقالی این اسم را روی این اقیانوس گذاشته است.

اما این اقیانوس برخلاف اسمش بسیار خطرناک و مرگ آور است. در حقیقت بسیاری از گردبادها و چرخه بادهای مرگ آور از این اقیانوس و جزیره های داخل آن نشات می گیرد.

علاوه براین جزایر و کشورهای داخل و حاشیه این اقیانوس و در زیر پهناهای این اقیانوس که ٢٠٠ میلیون سال عمر دارد مالامال از آتش فشان و گسلهایی هستند که با یک زمین لرزه فوران می کنند.

سونامی هم که از زمین لرزه های زیر آب اقیانوس آرام ناشی می شود خیلی از جزیره ها و شهرهای کنار این اقیانوس را ویران کرده است.

اما اقیانوس آرام یکی از آلوده ترین آبهای جهان هم هست. مواد شیمیایی حاصل از کودهای کشاورزی و فاضلاب دام و انسان به این اقیانوس هدایت می شود و مواد شیمیایی بیش از حد از آنها باعث می شود اکسیژن موجود در آب کم شود و مناطقی به نام "محدوده مرگ" در اقیانوسها به وجود بیاید. این محدوده مرگ به این معناست که به علت آلودگی بیش از مجاز در این محدوده و نبود اکسیژن ، هیچ موجود آبزی در این مناطق زندگی نمی کند.موضوعات مرتبط: محیط زیست , علمی

تاريخ : ۱۳۸۸/۳/۱۸ | ٩:٢٠ ‎ق.ظ | نویسنده : | نظرات ()
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سادات حسینی خواه هستم.این وبلاگ حاوی آخرین اخبار، داستانها،اشعار و مطالب جدید و ترجمه شده خودم از زبانهای آلمانی ، انگلیسی و اسپانیایی است که اغلب برای نخستین بار به زبان فارسی ترجمه شده اند، گاهی نیز در این وبلاگ به یادداشتها و گزارشهایی از مباحث گوناگون پرداخته می شود
موضوعات وب
صفحات دیگر
امکانات وب

  • خوشنویسان | الگوریتم