قلم سخن
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

 "تو یک ساحره ای" ؛ این جمله در تانزانیا کافی است تا به مرگ منجر شود. سالانه صدها زن که انگ جادوگر خورده اند، بدون محاکمه کشته می شوند چون آنها را به عامل و مسبب بیماری و قحطی متهم می کنند. این باور و آداب و رسوم کاذب در حقیقت عذری است تا از دست زنان پیر و بیمار خود را خلاص کنند. حتی زنانی که ملک و املاک زیادی داشته باشند یا عاقل باشند هم اغلب قربانی می شوند. معمولا برروی جسدهای این زنان،‌ زخمهای مشابهی دیده می شود:‌شکستگی یا قطعی مچ دست- علامتی تا این زنان متهم به ساحره گی نتوانند در دقایق آخر به وسیله سحر و جادو جان سالم به در برند. شمار زیادی از این قتلها در نزدیکی "شین یانگا" (shinyanga) رخ می دهد، منطقه دورافتاده ای در جنوب دریاچه ویکتوریا.

طبق آمار پلیس تانزانیا در سال 1999 میلادی حدود 350 ساحره ظرف شش ماه در این کشور کشته شدند. فقط در منطقه شین یانگا طی دو سال 168 زن به قتل رسیدند. تازه اغلب این قتلها توسط پلیس ثبت نمی شود و بنابراین احتمال افزایش این آمار هم می شود.

اما داستان چگونگی این قتل ها هم شبیه هم است: کودکی که اصطلاحا در نزدیکی ساحره زندگی می کند می میرد چون ویزیت دکترهای تحصیل کرده برای اغلب مردم بسیار گران است. خانواده ها با شخصی به نام "شفادهنده" که مورد اعتمادشان است در روستا مشورت می کنند تا علت مرگ کودک را دریابند. و شفادهنده، خاله، عمه پیر یا مادربزرگ کودک مرده را مسوول مرگ کودک معرفی می کند. شفادهنده با قاتلانی در ارتباط است که در ازای "گاو" جان انسانها را می گیرند. در بسیاری از مناطق، باندهای دسیسه گری هستند تا این گونه سفارشها را انجام دهند.

هر قاتلی در روستا شناخته شده است اما آزاد می گردند چراکه به پلیسها ، گاو رشوه می دهند. در بسیاری از موارد زنانی که با ساحره بودن متهم شده اند امکان فرار دارند تا زنده بمانند اما زندگی برای آنان چنان سخت است که به جز مرگ ، چیزی انتظار آنان را نمی کشد چراکه اغلب زنان گوشه خیابان براثر فقر می میرند.

منبع: پایگاه اینترنتی muzموضوعات مرتبط: فرهنگی , سحر و جادو , آیینها و باورها

تاريخ : ۱۳۸۸/٦/٢٢ | ۱:۱٩ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سادات حسینی خواه هستم.این وبلاگ حاوی آخرین اخبار، داستانها،اشعار و مطالب جدید و ترجمه شده خودم از زبانهای آلمانی ، انگلیسی و اسپانیایی است که اغلب برای نخستین بار به زبان فارسی ترجمه شده اند، گاهی نیز در این وبلاگ به یادداشتها و گزارشهایی از مباحث گوناگون پرداخته می شود
موضوعات وب
صفحات دیگر
امکانات وب

  • خوشنویسان | الگوریتم