قلم سخن
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

اخیرا کتاب آوازهای غمیگین اردوگاه از آلکسی شرمن با ترجمه سعید توانایی را خواندم ؛ کتاب ترجمه روانی دارد و داستان درباره یک اردوگاه سرخ پوستان است که ساکنان آن از تبعیض های بین جامعه سفید و سرخ آمریکا رنج می برند ؛ با خواندن این کتاب یاد کتاب فاوست افتادم که روحش را به شیطان در ازای دانش نامحدود و لذات دنیوی می فروشد اما در این کتاب انسان آزادی اش را در قبال مهارت نواختن گیتار و موسیقی به آقا (همان شیطان) می سازد و انسانی دیگر جان بهترین دوستش را می فروشد. در این کتاب رنج های هویتی و نژادی اقلیت ها در آمریکا به آوازهای غمگین موسیقی بدل می شود و بر زمین می بارد. انتظار داشتم کتاب به نحو دیگری تمام شود اما جور دیگری شد. از کتاب هایی که تم مایه جادو و ماورایی دارند خوشم می آید؛ بزرگ مادر یکی از شخصیت های مورد علاقه من در این کتاب است. شخصیتی که واقعی بودن و خیالی بودن آن در هاله ای از ابهام است. کتاب شعرهایی دارد که ای کاش متن اصلی انگلیسی آن نیز در کتاب آمده بود تا لذت خواندن آن چند برابر شود.

 

در توضیح خود کتاب درباره ماجرای این رمان آمده: «رابرت جانسون مرد سیاه‌پوستی که در معامله با شیطان (آقا) به قدرتی بی‌نظیر در نوازندگی گیتار (سبک بلوز) رسیده سر از اردوگاه سرخ‌پوستان اسپوکن درمی‌آورد و با توماس آتش‌به‌پاکن بدترین قصه‌گوی قبیله برخورد می‌کند. او گیتارش را زمانی که با راهنمایی توماس برای ملاقات با بزرگ‌مادر به پای کوه ول‌پینیت می‌رود، در ماشین او جا می‌گذارد و همین بهانه‌ای می‌شود تا توماس همراه با دو دوست دیگر خود به‌نام‌های جونیور پولتکین و ویکتور جوزف، گروه موسیقی راکی را با نام کایوت اسپرینگز تشکیل ‌می‌دهند. آنها برآنند تا درد و رنجی که در طول تاریخ پرفرازونشیب بومیان بر آنها رفته را به موسیقی بدل کنند».

[ ۱۳٩٥/۸/٢٩ ] [ ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ ] [ ]

راز عطر باران پاییزی

تهران - ایرنا - با بارش باران پاییزی، چندین رایحه مختلف در فضا پخش می‌شود که برای ما خوشایند و مطبوع هستند اما راز عطر باران در چه عواملی نهفته شده است.

به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه اینترنتی خبری اشپیگل آلمان ، یکی از رایحه‌های بارانی «پتریکور» Petrichor نام دارد؛ عنوان پتریکور از «پتروس» به معنای سنگ و «ایکور» که طبق اساطیر یونانی ، مایعی است که در رگ های الهه های یونانی جریان داشته، نشات گرفته است.
براساس این گزارش، منابع منابع اصلی این عطر عبارتند از :
یک الکل به نام ژئوسمین که توسط باکتری های موجود در خاک تولید شده و به نام بوی خاک معروف است.
یک روغن زرد که گیاهان آن را منتشر می کنند و در نهایت ازن که توسط رعد و برق به وجود می آید.
یونگ سو یونگ و کولن بو از انستیتو تکنولوژی ماساچوست آمریکا روی چگونگی ایجاد پتریکور تحقیق کرده اند . عکاسی آهسته آنان نشان می دهد که هنگام برخورد قطرات باران به زمین چه اتفاقی می افتد.
پژوهشگران در این آزمایش قطرات، آب را با سرعت های متفاوتی روی 28 نوع خاک چکاندند و نتیجه این بود که برخورد آب با خاک ، حباب هایی را در حوضچه های قطره های آب تولید می کرد. در برخی حباب ها ، ذرات کوچکی از خاک جمع شده بودند و این ذرات حاوی عطر خاک هستند.با ترکیدن حباب های کوچک ، رایحه از آب خارج می شود و یک نسیم ضعیف کافی است تا عطر آن را در هوا بپراکند همانگونه که عطر ادکلن در هوا پراکنده می شود.
قبل از هر چیز سه عامل خاک ، رطوبت آن و شدت بارندگی، تعیین می کنند که شدت بوی باران چقدر باشد.
پژوهشگران گزارش دادند که هر چه خاک، خشک تر باشد به همان اندازه بوی باران بیشتر رها می شود. دلیل آن ساده است: زمین خشک ، ذرات بیشتری را حل می کند.
زمین هایی مانند زمین های جنگل منبع خوبی برای عطر شدید باران هستند. هر چه حفره های بیشتری در زمین باشد به همان اندازه حباب های هوا بیشتر می توانند تولید شوند.
همچنین محققان دریافتند که می تواند بوی شدیدی حتی از یک باران سبک منتشر می شود -، همانند آنچه اغلب در پاییز اتفاق می افتد - اما برعکس هنگام بارندگی های شدید به خاطر پوشاندن لایه ضخیمی از آب روی خاک ، رایحه کمتری در فضا پخش می شود.
در نهایت اینکه باران همراه رایحه باشد در درجه اول به وزش باد بستگی دارد که عطر باد را در فضا بگستراند. در مرحله بعدی نیز باید رطوبت هوا قبل از بارش باران به اندازه کافی باشد: یک لایه نازک از رطوبت باید روی سطح زمین باشد تا حباب های رایحه پخش شوند و عابران بتوانند پتریکور را حس کنند.
اجتمام*9185*1569** مترجم : سادات حسینی خواه *

[ ۱۳٩٥/۸/۱٥ ] [ ٧:۱٠ ‎ب.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سادات حسینی خواه هستم.این وبلاگ حاوی آخرین اخبار، داستانها،اشعار و مطالب جدید و ترجمه شده خودم از زبانهای آلمانی ، انگلیسی و اسپانیایی است که اغلب برای نخستین بار به زبان فارسی ترجمه شده اند، گاهی نیز در این وبلاگ به یادداشتها و گزارشهایی از مباحث گوناگون پرداخته می شود
موضوعات وب
صفحات دیگر
امکانات وب

  • خوشنویسان | الگوریتم