قلم سخن
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

مساجد، خانه های خدا به شمار می روند و هر کشوری متناسب با فرهنگ خود تلاش دارد تا با بهره گیری از علم زیبایی شناسی و معماری، خانه ای در خور عبادت مردم ، بنا کنند. معماران و هنرمندان ایرانی نیز همواره نهایت ذوق و خلاقیت خود را در ساختن مساجد به کار بسته اند بطوریکه شاخص ترین و پیشرفته ترین بناهای هر دوره معماری ایران پس از ورود اسلام را می توان در مساجد پیدا نمود. با این همه ، متاسفانه هم اکنون بناهایی به نام مسجد در نقاط مختلف ایران ساخته می شود که بی شباهت به کومه های محقر فقیران نیست. هرچند ساده زیستی اصل زندگی مسلمانان را تشکیل می دهد اما این منطقی نیست درحالیکه حاضر هستیم میلیون ها تومان صرف ساخت یک آپارتمان لوکس می کنیم حتی حاضر نباشیم مساحت بیشتری برای ساخت یک مسجد اختصاص دهیم آن هم با وجود مردم و خیرانی که همواره در اجرای کارهای خیری همچون ساخت مسجد پیشقدم بوده اند. بطورمثال در برخی محله های خوب تهران، ویلاهای چندهزار متری وجود دارد اما کنار آنها مساجدی ساخته می شود که سال ها نیمه کاره باقی می ماند. در سال های گذشته مساجد دارای اجزای متعددی از جمله سردر، آستانه، گنبد، بارو، گلدسته، صحن، حرم، محراب، رواق، بارگاه، چله خانه، حجره، شبستان، کتیبه و ستون بوده اند اما امروز مساجدی به اندازه قوطی کبریت هم به عنوان "مسجدهای بین راهی"! و گاهی در فواصل بسیار نزدیک ساخته می شوند. گاهی این مساجد توسط افرادی ساخته می شوند که فقط می خواهند نام خود را به عنوان "خیر" مطرح کنند درحالیکه طبق احادیث هر کسی اجازه ساخت مسجد را ندارد و از سوی دیگر می توان با مشارکت مردم و چند خیر ، مسجدی در خور شرایط فرهنگی، اعتقادی و بومی کشور ساخت. عراق با وجود جنگ و بحران های داخلی و فقر مردم دارای چنان مساجد زیبایی است که تصاویر رویایی را به رخ می کشند. جالب آنجاست که تازگی ها مقابل هر مسجدی، یک بیلبورد تبلیغاتی بزرگ روییده که نمای مسجد پشت آن پنهان می شود در حالیکه طبق احادیث مساجد ، برترین مکان های زمین هستند و باید برای آنها احترامی ویژه قائل شد. به هرحال هنگام مواجهه با مسجد باید به این نکته توجه داشت که بنایی که می سازیم شایسته و برازنده جایگاه دینی و معنوی اجتماعی مردم برای عبادت و معراج مومنان باشد.

[ ۱۳٩٢/٢/۳۱ ] [ ۱:٢۸ ‎ب.ظ ] [ ]

اخیرا سفری به استان مازندران داشتم و از شهرهای ساری، قائم شهر و ... دیدن کردم. بهترین غذایی که در این استان خوردم در رستوران بزرگ حاج حسن در کیلومتر دو جاده ساری به گرگان بود. کارکنان و به ویژه خود مدیر رستوران حاج حسن بسیار برخورد خوبی داشت. گفته می شود که او به کارکنان خود هم خیلی می رسد و یک ساختمان 36 واحده برای مسکن آنها ساخته است. ای کاش همه مدیران همین قدر به فکر کارکنان خود باشند. مجتمع ستاره نو هم در فرح آباد ساری جنب دانشگاه آزاد اسلامی از محیطی بسیار دلپذیر برخوردار بود. در مجتمع های فرح آباد اقامت داشتیم که خدمات خوبی ارایه می کردند. منطقه عباس آباد بهشهر نیز با آن دریاچه و قایق های زیبایش بسیار چشم نواز بود.

[ ۱۳٩٢/٢/۳٠ ] [ ٩:٠٤ ‎ق.ظ ] [ ]

یک فابل از لسینگ:

فایده:

زنبور از انسان پرسید : آیا هیچ حیوان مفیدتر از من در بین جانوران می شناسی.

آدمی گفت: آری

"و آن کیست؟"

"گوسفند چراکه پشمش برای من ضروری است اما عسل تو فقط برای من خوشمزه است.

و دلیل دیگر اینکه چرا گوسفند از شما زنبورها مفیدتر است ، این است که گوسفند پشمش را بدون کوچکترین آزاری به من می بخشند اما وقتی تو عسلت را به من می دهی من همواره باید از نیش تو بترسم.

[ ۱۳٩٢/٢/٢٠ ] [ ٦:٢۸ ‎ب.ظ ] [ ]

1- نقاشی تاکستان سرخ اثر ونسان ونگوک چه زمانی کشیده شد؟

این نقاشی در پایان اکتبر سال 1888 میلادی در آرلس Arles (منطقه ای در جنوب فرانسه) کشیده شد.

2- از کجا ترسیم نقاشی تاکستان سرخ به ونگوک الهام شد؟

این تابلو از روی اشکال و رنگ های تاکستان های واقعی به ونگوک الهام شد

3- ونسان ونگوک بیشتر از چه افرادی نقاشی می کشید؟

افرادی که توسط ونگوک به تصویر کشیده می شدند کشاورزان و اقشار پایین جامعه بودند.

4- چرا ونگوک پس از اینکه تابلوهایش از جانب مردم رد می شد همچنان به نقاشی کشیدن ادامه می داد؟

این کاری است که هر هنرمند احساساتی انجام می دهد

5- ونگوک چند تابلوی آفتاب گردان دارد؟

ونگوک پنج تابلوی نقاشی کشیده که موضوع آنها گل آفتاب گردان است.

6- چرا رنگ گل های در تابلوی "گل ها در گلدان آبی" از زرد به نارنجی خاکستری تغییر کرده است؟

براثر فعل و انفعالات شیمیایی در طول زمان. لاکی که به عنوان محافظ روی نقاشی کشیده شده بود مقصر اصلی این ماجرا است.

7- ونگوک چند تابلوی نقاشی دارد؟

تاکنون 864 نقاشی به ونگوک نسبت داده شده است.

[ ۱۳٩٢/٢/٢٠ ] [ ۳:٥٩ ‎ب.ظ ] [ ]

امسال (سال 92) در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب، محل عرضه کتاب های لاتین و خارجی تغییر کرده است. البته به خود نمایشگاه نزدیک است و در حقیقت به نوعی داخل همان مصلی است . روبروی متروی شهید بهشتی آنطرف خیابان. امسال کتاب های آلمانی که خیلی کم شده بود و همه کتاب های خوب را دانشگاه شهید بهشتی خریداری کرده بود. کتاب های باقیمانده همه رمان و کتاب داستان بچه گانه بود که هر کدام بیش از 50 هزار تومان قیمت داشت. کتاب ها کم شده و برخی از آنها تکراری سال گذشته بود.

[ ۱۳٩٢/٢/۱٥ ] [ ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ ] [ ]

مادرم هزاران گل تقدیمت

می خواهم خوبیهاتو بهت برگردانم

امروز ، گل و هدیه در انتظارت

عشقی تو، این را من می دانم

خود را فدا می کنم پیش پایت

دنیا را برایت هدیه دارم

باشد خرم روزها و شبهایت

تو عطر گل و بهاری برایم

جان ناقابلم باشد فدایت

برای مامان اعظم

[ ۱۳٩٢/٢/٧ ] [ ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ ] [ ]

تو را دیدم و فراموشت نمی کنم

تصویرت در بی خوابی های شبانه

می گذرد هر دم از ذهنم

صدای گرمت

بسان صدای ارکستر فرشتگان

می پیچد در گوشم مستانه

چه در من تغییر کرده

از زمان ورود تو به قلبم

ای زیباترین ترانه

[ ۱۳٩٢/٢/٥ ] [ ۸:٤٧ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سادات حسینی خواه هستم.این وبلاگ حاوی آخرین اخبار، داستانها،اشعار و مطالب جدید و ترجمه شده خودم از زبانهای آلمانی ، انگلیسی و اسپانیایی است که اغلب برای نخستین بار به زبان فارسی ترجمه شده اند، گاهی نیز در این وبلاگ به یادداشتها و گزارشهایی از مباحث گوناگون پرداخته می شود
موضوعات وب
صفحات دیگر
امکانات وب

  • خوشنویسان | الگوریتم