قلم سخن
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

 

درخت سخنگو نماد شهر آزتک ها           سمبل ها و نشانه های آمریکای باستان- آزتک

مردم آزتک مرکزی (مکزیک) از روش های گوناگونی برای بیان خود در نوشتن استفاده می کردند. یکی از این روش ها استفاده از "ایدئوگرامی" ideogrami (یعنی هر علامت نماینده یک مفهوم یا یک کلمه است) یا آیکونگراف iconographs (مفهوم نگاشتی) بود.

بطور مثال ، یک جنگجوی سراپا مسلح ایستاده بر فراز یک جنگجوی بی سلاح افتاده بر زانو نشان از پیروزی بود. رد پا نشانه سفر یا گذر زمان بود (بسته به فحوای متن). درخت سخنگو نماد شهرشان کوهناهوآک cuauhnahuac (که امروزه کوئرناواکا خوانده می شود) بود. و مار نیز نماد ایتزکواتل itzcoatl (چهارمین امپراطور آزتک 1427)

ترجمه شده از سایت http://www.aztec-history.com

 

[ ۱۳٩۱/٩/۱٧ ] [ ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ ] [ ]

افسانه دزدی

الهه تمام شعر و ادبیات ، افسانه را به سرزمین بیگانه ای برد . آنجا اوباش بدجنس او را تنها در جاده گیر انداختند. کیسه الهه به دزدان تحویل داده شد. اما کیسه خالی بود و دزدان از الهه خواستند برای جبران خسارت ، لباس هایش را به آنان بدهد. الهه با صبر و رنج این کار را انجام داد. بیش از آنچه انتظار می رفتند دزدان لباس یافتند. اما ناگهان چه اتفاقی افتاد؟! آنچه دزدیده شده بود در حقیقت خود افسانه بود و حال حقیقت عریان در برابر آنها ایستاده بود. اوباش، شرمنده به زانو در آمدند و از الهه عذرخواهی کردند و لباس هایش را به او برگرداندند. آخر چه کسی می خواست حقیقت را عریان ببیند؟

فابلی از مگنوس گوتفرید لیشت ور / Magnus Gottfried Lichtwer   (1715–1769

[ ۱۳٩۱/٩/۱۳ ] [ ۱:٠٧ ‎ب.ظ ] [ ]

در گذشته اغلب ویولن ها رنگ طلایی داشتند اما امروز اغلب رنگ قرمزگونه دارند که می تواند چند علت داشته باشد یکی این است که برای ساخت قسمت رویی ویولن ها از چوب درخت کاج استفاده می شود که رنگدانه های قرمز دارد. رنگ ها  خاصیت صوتی خاصی به صدای ویولن می بخشند.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت رنگ قرمز ویولن ها شاید به خاطر اکران فیلم "ویولن قرمز" باشد این فیلم محصول سال 1998 کانادا، ایتالیا، آمریکاو انگلیس و فیلمی از فرانسیس جرارد است. این فیلم برنده یک اسکار و 20 جایزه بین المللی شده است. داستان فیلم درباره یک ویولن ساز به نام بوستی در قرن 17 است که هنگام بارداری همسرش ساخت ویولنی برای کودکش را آغاز می کند. وقتی کودک و مادر سر زایمان می میرند ، بوستی از خون همسرش برای پوشاندن ویولن استفاده می کند. این ویولن به صومعه ای در اتریش تعلق می گیرد جایی که یک قرن بعد یتیم نابغه ای به نام کاسپر آن را می نوازد...

یکی دیگر از دلایل محبوبیت رنگ قرمز شاید رنگ قرمز مربوط به "ویولن مسیح" باشد ؛ این ویولن یکی از فوق العاده ترین و خوش صداترین سازهای جهان متعلق به سالابو و تاریسیو بوده که احتمالا در سال های 1680 تا 1730 ساخته شده و لعاب قرمز شدید و حاشیه ای زیبا دارد.

دوباره راجع به رنگ ویولن: سه عملکرد اصلی رنگ ویولن

1- حفاظت ساز از گرد و خاک و تغییرات آب و هوایی

2- افزایش قابلیت پخش صدا

3- زیبایی بصری و برجسته کردن رنگ چوب

اغلب ویولن سازها طی سالها تلاش کرده اند که به لاک (رنگ) مناسب و ایده آلی دست یابند. رنگ تاثیر بسزایی روی تن صدا دارد. رنگ ضعیف و نرم و بتونه ناکافی چوب موجب افزایش خطر نوسانات صدا می شود و برعکس رنگ قوی نیز موجب صدای جیغ مانند می شود. با این حال "یک ساز بد ، هرگز با یک رنگ خوب، شاهکار نمی شود." "اما یک ساز خوب می تواند با یک رنگ بد به یک ساز بد تبدیل شود".

[ ۱۳٩۱/٩/۱٢ ] [ ٤:۳۳ ‎ب.ظ ] [ ]

ساخت ویولن

اصلی ترین ماده ساخت ویولن "چوب" است و انتخاب آن بسیار مهم است چراکه در کیفیت صدای ویولن تاثیرگذار است. بطور مثال وزن چوب غیر از تاثیر بصری که دارد در کیفیت عملکرد ویولن نیز تاثیرگذار است؛ برخی از چوب ها شکننده هستند.

هرچند کامپیوتر ها بر ساخت ویولن های جدید کنترل دارند اما کم ترین توجهی به مواد به کار رفته در ویولن نمی کنند. با وجود ادعاها، هیچ دو ویولنی در تولید انبوه نمی توانند به هم شبیه باشند چون هیچ دو قطعه چوبی کاملا شبیه هم نیستند. حتی اگر این چوب ها از یک درخت بریده شده باشند باز هم شبیه هم نیستند. بطور مثال چوب در قسمت پایین تنه ، سخت تر از قسمت های بالایی درخت است. همچنین چوبهایی که رو به آفتاب رشد کرده اند متفاوت از چوب هایی هستند که در سایه روییده اند.

رایج ترین چوب هایی که در ساخت ویولن به کار گرفته شده اند چوبهای کاج برای رویه بالایی ساز (به دلیل رنگدانه) و چوب های درخت افرا برای پوشش پایینی ویولن است.

تخته گریف (دسته) از چوب آبنوس (چوب درخت خرمالو را آبنوس می گویند) -نوعی چوب بسیار سخت- ساخته می شود. گیره ها و سیم گیرها اغلب از چوب آبنوس، بلسان بنفش یا شمشاد ساخته می شوند.

زیباترین درختان افرا در بوسنی می روید. مناسب ترین چوبهای صنوبر (کاج) از کشورهای حوزه آلپ نشات می گیرند که تا هزار متر رشد می کنند. آبنوس در آفریقا می روید. 

[ ۱۳٩۱/٩/۱٢ ] [ ٤:٢۳ ‎ب.ظ ] [ ]

ویولن به شکل امروزی آن در آغاز قرن 16 ساخته شده است. با گذر زمان تغییرات تکنیکی در آن حاصل شد اما طرح اولیه و صدای آن تغییر نخواهد کرد.

ویولن در ایتالیا -که 30 سال از جنگ در امان بوده- توسع یافته است. شکل امروزی ویولن مدیون شخصی به نام آندریا آماتی Andrea Amati است. او از سال 1535 تا 1611 در شهر کرمونا (شهری در منطقه لمباردی ایتالیا) زندگی می کرد. او بنیانگذار از مشهورترین مدرسه ساخت ویولن در جهان است. این مدرسه فقط یک مدرسه آموزشی اصول تئوری موسیقی نبود بلکه ساخت ابزار آلات موسیقی نیز در آنجا آموزش داده می شد همانند نقاشی.

پس از آن ساخت ویلن به سرعت در سراسر اروپا گسترش یافت. اما کرمونا همچنان به عنوان مرکز ساخت ویولن در جهان باقی ماند. برجسته ترین اساتید ویولن ساز جهان، همگی از این شهر بودند بطور مثال خانواده آماتی و گوارنری، آنتونیو استرادیواری . خانواده روجری و برگونزی.

ویولن های استرادیواری و گوارنری برای بیش از 150 سال ، پرطرفدارترین سازهای کنسرت ها بودند.

فروپاشی هنر ساخت ویولن از اواسط قرن 18 آغاز شد. تقاضای روزافزون برای ویولن موجب شد که این ساز بیشتر و سریع تر تولید شود. پس از رنگ هایی استفاده شد که زودتر خشک می شدند اما دیگر کیفیت سازهای قبلی را نداشتند. ویولن سازان امروزی حسرت لاک قدیمی فراموش شده ایتالیایی - که اصطلاحا لاک کلاسیک نامیده می شد-، را می خورند.

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢ ] [ ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سادات حسینی خواه هستم.این وبلاگ حاوی آخرین اخبار، داستانها،اشعار و مطالب جدید و ترجمه شده خودم از زبانهای آلمانی ، انگلیسی و اسپانیایی است که اغلب برای نخستین بار به زبان فارسی ترجمه شده اند، گاهی نیز در این وبلاگ به یادداشتها و گزارشهایی از مباحث گوناگون پرداخته می شود
موضوعات وب
صفحات دیگر
امکانات وب

  • خوشنویسان | الگوریتم