قلم سخن
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

پادشاه زودباور

یک غریبه به پادشاه  "یان" خبر داد که دارای قدرتی است که می تواند مردم را "نامیرا" کند. بنابراین پادشاه یکی از خادمان خود را نزد این غریبه فرستاد تا این هنر را از او بیاموزد. خدمتکار هنوز اصول این هنر را فرانگرفته بود که غریبه مرد.

پادشاه از عصبانیت دستور داد گردن خدمتکار را بزنند.

پادشاه نفهمید که او قربانی ساده لوحی خودش شده است و خدمتکارش گناهی نداشت. اینکه او حرف های غریبه کلاهبردار را باور کرده بود، زودباوری او را نشان می داد. چراکه وقتی شخصی ،‌ راه نجات دادن خود از مرگ را بلد نباشد چگونه می تواند قدرت "نامیرایی" داشته باشد.

ترجمه از مرشن فانتزی- داستانی از Han Feizi هان فزی

هان فی زی یا هان فی هانگ

فیلسوف چینی - 233 تا 280 سال قبل از میلاد مسیح- فلسفه هان فی هانگ به نام لگالیسم یا قانون پرستی یا افراط در مراعات قانون شناخته شده است.

'''هان فی زی'''

 هان فی زی یا هان فی هانگ فیلسوف چینی که 233 تا 280 سال قبل از میلاد مسیح می زیست. او فلسفه لگالیسم (افراط در مراعات قانون یا قانون پرستی) را توسعه داد. برخلاف فلاسفه همدوره خود ،‌ هان فی زی از طبقه اشراف و در دربار حکومت هان متولد شده بود. حکایت هایی از او برجا مانده است.

نام:

به نام هان فی زی علامت 子 (زی) افزوده شده است که در زبان چینی به اسامی فلاسفه مانند کنفسیوس به معنای استاد بزرگ افزوده می شد. این علامت نشان از آن دارد که هان فی زی شاید کتابی داشته و شاید هم این علامت فقط به اسم او اشاره می کرده است.

منبع: ویکی پدیا انگلیسی

 فیلسوفان اهل چین- فیلسوفان سلسله زو - فیلسوفان قرن سوم قبل از میلاد- حکومت هان- لگالیسم

[ ۱۳٩٠/٦/٢٥ ] [ ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ ] [ ]

روغن گشنیز از مسمومیت های غذایی جلوگیری می کند. فقط مقدار کمی از روغن گشنیز موجب از بین رفتن باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک ها می شود.

تحقیقات محققان پرتقالی که در مجله  میکروبیولوژی پزشکی Journal of Medical Microbiology چاپ شده ، نشان می دهد روغن گشنیز برای رفع مسمومیت های غذایی موثر است و حتی به مبارزه با میکروب  مقاوم دربرابر آنتی بیوتیک ها نیز کمک می کند.

روغن گشنیز روی 12 نوع باکتری موثر است، بویژه روی باکتری های غذایی موسوم به

Escherichia coli اشیریشیا کولی (یا همان ای کولای) و ابر میکروبی موسوم به ام.آر.اس.ای MRSA، استافیلوکوس اورئوس مقاوم به متیسیلین ، تاثیر دارد.

روغن گشنیز از رشد برخی میکروب ها جلوگیری می کند و برخی دیگر ازانواع میکروب ها را از بین می برد.

حل کردن باکتری ها در مقدار بسیار کمی از روغن گشنیز موجب توقف رشد آنها می شود. روغن گشنیز غشایی را که اطراف باکتری ها را فراگرفته است از بین می برد و اعمال حیاتی این سلول ها مانند تنفس را قطع می کند.

البته تحقیقات قبلی نیز نشان داده بود که روغن گشنیز به میکروارگانیسم ها آسیب وارد می کند. همچنین تحقیقات پیشین بیانگر آن بود که اسانس موجود در روغن گشنیز موسوم به لینالول Linalool » اثربخشی قوی دارد. این نشان میدهد اثر بخشی آنتی میکروبی روغن گشنیز از ترکیبات موثر در این گیاه دارویی نشات می گیرد.

به هرحال گشنیز نه تنها به عنوان بزی مصرفی آشپزخانه یا سبزی خوردن کاربرد دارد بلکه در طب سنتی و صنعت غذایی کاربردهای فراوانی دارد.

مترجم:ساناز از سایت ولت

[ ۱۳٩٠/٦/۱۳ ] [ ٩:۳۸ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سادات حسینی خواه هستم.این وبلاگ حاوی آخرین اخبار، داستانها،اشعار و مطالب جدید و ترجمه شده خودم از زبانهای آلمانی ، انگلیسی و اسپانیایی است که اغلب برای نخستین بار به زبان فارسی ترجمه شده اند، گاهی نیز در این وبلاگ به یادداشتها و گزارشهایی از مباحث گوناگون پرداخته می شود
موضوعات وب
صفحات دیگر
امکانات وب

  • خوشنویسان | الگوریتم