قلم سخن
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

                                                                                                                                                       

فقط دو گونه می توان  زیست:‌ زمینی و آسمانی

هرکس که برای دنیا کار کند و استفاده ای برد،‌ کاری را پیش ببرد، کسب و کاری راه بیاندازد، کودکان را تربیت کند، این آدم زمینی زیسته است.

اما آنکه آسمانی زندگی می کند،‌ به ابدیت نظر دارد و پس از مرگ هم پایان ندارد (نوعی زندگی معنوی).

هر کس غیر از این دو گونه بزید،‌ زندگی اش حرام شده است.

نویسنده:‌ کارولین فون گوندرود Karoline von Günderrode

کارولین فون گوندرود (1806-1780) ، نویسنده مطرح آلمان در دوران رمانتیک (دورانی که به وصف طبیعت، زندگی و لایه های عمیق هستی می پرداخت)

آثار: اشعار و داستانهای فانتزی در سال 1804 میلادی

کتاب ناتمام شعر در سال 1805 میلادی

[ ۱۳۸۸/٤/۳۱ ] [ ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ ] [ ]

                                                                  

                                                                               

 

افسانه ای کوتاه از شاه جمشید در بین اروپاییان روایت است که بسیار مورد توجه آنان است و آن افسانه این است:

در زمانهای خیلی خیلی دور در ایران باستان، شاه جمشید به خوشی زندگی می کرد. قصرش، پرجلال و شکوه، قلمروش بی حد و مرز و ندیمه هایش زیباترین و جذابترین بودند.

بهترین خوراکی ها و نوشیدنی ها، میوه ها و ادویه ها از سراسر جهان برای شاه جمشید فراهم بود. که در میان این اغذیه ها، خوشه های انگور ارغوانی قرمز رنگ از تاکهایی که حضرت نوح به خشکی رسانده بود هم دیده می شد.

چون شاه جمشید، شربت این انگورها را خیلی دوست داشت، انگورهای چیده شده را له می کردند و از آن شربت تهیه می کردند. شاه جمشید هرروز از این نوشابه گوار می چشید تا اینکه روزی او با وحشت دریافت که مزه این نوشابه تغییر کرده است. او دستور داد در کوزه شربت را ببندند و از آن نگهداری کنند تا مقصر پیدا شود.

بی تابی، هراس و خشم ، قصر را فراگرفت. یکی از ندیمه های شاه جمشید که از صمیم قلب او را دوست داشت از خواب و خوراک افتاد. دیری نپایید که این ندیمه به سردرد سخت و اضطراب دچار شد. شاه تمام حکیمان و اطبا را از سراسر کشور فراخواند- اما هیچ کس نتوانست کمکی کند تا آنجاکه ندیمه تمام توانش را از دست داد و تصمیم گرفت زهر داخل کوزه سربسته را بخورد تا راحت شود.

شربت همانند لعل مذاب در لیوان ندیمه می درخشید، ندیمه قطره ای از آن را چشید و به یکباره با ولع لیوان را تا ته سرکشید. با این وجود نه تنها نمرد بلکه مشکل بی خوابی و اضطرابش برطرف شد و از آن لحظه به بعد ندیمه بهبود یافت.

وقتی شاه جمشید از تاثیر شربت تغییر یافته، مطلع شد، دستور داد مقداری از آن را بیاورند و آن را با احساس دلپذیری امتحان کرد و برروی آن نام "داروی شاهانه"  گذاشت.                              پایان

" در اندیشه غربی و به باور یونانیان، دیانسوس (dionysos) ، الهه شراب از شرق آمده و با خود درختان مو و تاک ها را به ارمغان آورد. آنها نیز به او به عنوان الهه موسیقی و مستی، احترام گذاشتند. (دیانسوس)

 

[ ۱۳۸۸/٤/۳٠ ] [ ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ ] [ ]

                 

گرچه پیکاسو با تابلوهای نقاشی زیبایش در جهان شناخته شده اما این هنرمند نقاش دارای آثاری است که نشان می دهد مغز متفکر و اندیشمند او در عالم سیاست هم، نظریه پردازی و تفحص کرده است. "کریستف گرونن برگ" مدیر نمایشگاه لیورپول انگلستان، برآن شده تا این مطلب را در نمایشگاهی که در سال 2010 برپا می شود، را اثبات کند. به عقیده او، پیکاسو نه تنها مرد جوان ثروتمند خوشگذرانی بوده، بلکه سیاستمدار هم بوده است. نمایشگاه پیکاسوی سیاستمدار از 21 می سال 2010 تحت عنوان "پیکاسو: صلح و آزادی" بانمایش آثار به جامانده از این نقاش که پس از جنگ خلق شده ، برپا می شود.

هرچند پیکاسو به عنوان "نقاش زنان و عشق ورزی" شناخته شده اما نقطه نظرات و خط مشی سیاسی او مورد غفلت قرار گرفته است. تحقیقات و پژوهشهای پرزحمت پیکاسو به ویژه جنبشهای صلح طلبانه سیاسی او دست کم گرفته شده است. عضویت پیکاسو در سال 1944 در حزب کمونیستی کم اهمیت جلوه داده شد چراکه عقیده براین بود که: پیکاسو عضو این حزب شده، چون همه این کار را می کنند. اما سوال اینجاست که پس چرا پیکاسو تا آخرین لحظه مرگش در سال 1973 میلادی در عضویت این حزب باقی ماند؟

منبع:standard

پابلو پیکاسو در ۲۵ اکتبر سال ۱۸۸۱ در مالاگا ، یکی از شهرهای کشور اسپانیا ، زاده شد. وی تحصیلات خود را در فرانسه به پایان رساند. او نزد پدرش که استاد نقاشی بود به آموختن صورتگری پرداخت و در سال ۱۹۰۳ مقیم پاریس شد . در سال های ۱۹۰۶ و ۱۹۱۰ ، به اتفاق ژرژ براک مکتب کوبیسم را پایه گذاری کرد. ژرژ براک ، از اولین کسانی بود که سنجاق و میخ را با هم توأم نمود و پیکاسو تخته و چیزهای دیگری را هم به آن افزود . پیکاسو در سبک خود شهرت فراوانی به دست آورد و پیروان فراوانی کسب نمود. وی در ۸ آوریل ۱۹۷۳ درگذشت.

 

[ ۱۳۸۸/٤/٢۸ ] [ ٩:٤٩ ‎ق.ظ ] [ ]

                                       داستان سگ                                                          

روزی یک سگ در حالیکه یک تکه گوشت را به دهان گرفته بود در کنار رودخانه می دوید. وقتی سگ،‌ سایه گوشت را در آب دید گمان کرد که آن هم گوشت است و به سوی آن حمله برد تا آن را بگیرد. اما وقتی دهانش را باز کرد، تکه گوشت افتاد و آب آن را برد و سگ هردو را از دست داد:‌ هم گوشت را و هم سایه را.

درباره نویسنده این فابل:‌

 مارتین لوتر (martin luther) ، کشیش مطرح و پیشوای پروتستانها متولد 1483 میلادی نویسنده برجسته ای است. لوتر در 22 سالگی از هراس یک رعد و برق ، نذر می کند که اگر از خطر ایمن بماند ، صومعه نشین شود و بعدها به صومعه "اوگوستن ها" می رود و علم و فصاحتش او را به مقام مدرسی حکمت الهی می رساند.

[ ۱۳۸۸/٤/٢۸ ] [ ٩:۳۳ ‎ق.ظ ] [ ]

پژوهشگران آمریکایی یه دایناسور را کشف کردند که تاکنون ناشناخته بوده است. این دایناسور زیبا دارای سری کوچکی، گردنی مانند زرافه و شکم صاف و گردی و گیاهخوار بوده است.

[ ۱۳۸۸/٤/٢٥ ] [ ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ ] [ ]

                                     

تقریبا تمام آنچه درباره ایزوپ (داستان نویس مشهور اروپایی)‌ به جا مانده ، افسانه ها و قصه های تخیلی و شفاهی است که سرهم بندی شده و موهوم می باشد. درباره شخصیت او بسیار کم گفته شده،‌ فقط اینکه او یک برده یونانی بوده است.

تمام فابل ها در یونان، حال چه توسط هزیود (hesiod ، نویسنده یونانی که داستانهایش پر از اسطوره بود و در قرن 9 یا 8 میلادی می زیست و کشاورز فقیری بود که زندگی سخت و تلخی داشت؛ هزیود معمولا درباره خدایان و الهه های افسانه ای می نوشت) نوشته شده باشد و چه توسط دیگر داستان سرایان یونان باستان، همه اصل و نسب پایینی داشتند و اشراف زاده نبودند بنابراین گمان می رود که ایزوپ هم مانند بقیه نویسندگان عامی بوده است.

گفته می شه ایزوپ اهل فریگین (phrygien منطقه ای تاریخی در آسیای صغیر) بوده اما برخی دیگر معتقدند او اهل شبه جزیره بالکان بوده است. به گفته هرودوت (اولین تاریخ نویس اروپایی)، ایزوپ در منطقه آیونی (ionien ناحیه یونانی نشین در آسیای صغیر بر دریای اژه) در جزیره ساموس یونان در قرن ششم قبل از میلاد مسیح همزمان با سافو ( sappho ) می زیسته است.

او به عنوان برده برای چندین اشراف زاده خدمت کرده تا اینکه توسط سمیر ادمون ( samier iadmon) آزاد شده است. ظاهرا بعد از این او به دربار پادشاه کراسوس (konigs kroisos) راه پیدا می کنه و به واسطه لطیفه های هوشمندانه اش آنقدر ارج و قرب پیدا می کنه که به عنوان سفیر این پادشاه به چندتا ماموریت می رود و در یکی از همین ماموریتها به دلفی (delphi) (منطقه ای مذهبی در یونان که معبد بزرگ مقدس و باستانی آپولون در این شهر قرار دارد و یونانیان این مکان را مرکز جهان می دانند) توسط کشیش آنجا به جرم کفر و توهین به مقدسات ، کشته می شود.

زشت رو بودن و لودگی ، دو خصوصیتی هستند که همواره به ایزوپ نسبت داده شده اند. در اولین سده پس از میلاد مسیح یک رمان از ایزوپ پیدا شد که براساس این کتاب ایزوپ ابتدا کرولال بود اما بعد توسط آیزیز (isis) (الهه مصر باستان) به زبان آمد.

گفته می شه ایزوپ شاگرد اگزانتوس (xanthos) (فیلسوف مطرح یونانی) بوده است.

ایزوپ به دلگی و شکمویی هم معروف بود و روایتی هست که می گه ایزوپ انجیرهای ارباب خود را می خورد و بعد با حقه خودش را به موش مردگی می زد. او حتی به اگزانتوس فیلسوف هم حقه می زد.

 این تصویر ایزوپ را "دییگو والزکویز" ، نقاش اسپانیایی  از ایزوپ کشیده است.

[ ۱۳۸۸/٤/٢٤ ] [ ٩:٤۳ ‎ق.ظ ] [ ]

                                                 

یک طاووس و یک کلاغ برسر امتیاز و ویژگی های که داشتند،‌ بحث می کردند،‌طاووس به شکوه و جلا،‌ رنگ و بزرگی پرهاش فخر می فروخت. کلاغ هم تمام این امتیازها را تایید کرد و فقط یه جمله گفت:‌ " در حقیقت تمام این زیبایی ها و امتیازها به پای پرواز نمی رسه."‌ کلاغ پرواز کرد و طاووس،‌ شرمسار همانجا باقی ماند. تنها به داشته های ظاهری ات مغرور نباش.

یک فابل از ایزوپ         

[ ۱۳۸۸/٤/٢۳ ] [ ٩:۳۳ ‎ق.ظ ] [ ]

                                        

از زمانهای گذشته تاکنون گل به عنوان هدیه ای ارزشمند برای نشان دادن احساسات و عواطف مورد استفاده قرار گرفته تا آنجا که کم کم برای هرگلی، معنی خاصی تعریف شد. البته خیلی ها با توجه به ظاهر گل،‌نام گل،‌طرز تفکر خود ، خاطرات، تجربه ها و نکاتی که از گلها به یاد دارند،‌ معانی خاصی برای گلها قایل می شوند. گلها در مناسبات و روابط عاطفی اجتماعی و حتی سیاسی معناهای مختلفی به خود می گیرند معناهای هدیه،‌ اثبات عشق،‌ تسلیت مرگ، همدردی،‌ دلجویی ، وطن پرستی و ...  . اما با توجه به تنوع و رنگ و شمار فراوان گلها، انتخاب و به خاطر سپردن همه معناهای آن برای افراد دشوار است. به همین دلیل اتحادیه گل فروشان آمریکایی برای آسان کردن کار مشتری های خود، لیستی از معانی گلها از منابع مختلف (معتبر و غیر معتبر)‌ تهیه کرده و ارایه داده اند:

 


ادامه مطلب
[ ۱۳۸۸/٤/٢۱ ] [ ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ ] [ ]

                                           

دوران کودکی من مثل خیلی ها پر از کتاب بود. یه عالمه کتاب داشتم. کتابهایی که الان به زور اسمشون یادم می یاد:‌ پینیکیو،‌ السون و ولسون و ... الان هم کتابخانه ام پراست از کتاب. کتابهای بزرگسالانه. از آن همه کتاب دوران کودکی فقط یکیشون تا الان هم با من باقی مونده و در کتابخانه ام پیش کتابهای بزرگتر از خودشون جا کرده است. کتاب قصه های خوب برای بچه های خوب- جلد دوم. از تمام آثار مهدی آذریزدی همین یه دونه کتاب را خوندم(عادت دارم از هر نویسنده ای فقط یک کتاب بخونم) اما همین یه دونه کافی بود تا رویاهای شبانه کودکی ام را شکل بده،‌ تا مرا با نوع خاصی از داستان نویسی با عنوان "فابل" آشنا کند. تا مرا به زمانهای دور ببره تا یه عالمه پند و نصیحت را مثل قند و عسل در ذهن من حل کند و اینقدر شیرینی اش باقی بمونه که الان هم هراز گاهی در کتابخانه را باز کنم،‌ کتاب را بردارم و دوباره و  دوباره و دوباره بخوانم.

مهدی آذر یزدی رفت،‌ زندگی سختی داشت،‌ با عشق نوشت و نامش ،‌ هنرش و یادش برای من که نه،‌ برای همه بچه های خوب تا ابد باقی خواهد ماند.

[ ۱۳۸۸/٤/٢۱ ] [ ٩:۳٦ ‎ق.ظ ] [ ]

                                  

باستان شناسان براین باورند که بسیاری از یافته های آنان در حفاری قبرها از قبیل "غل و زنجیرکردن،‌ مثله کردن و میخ کوبی کردن اجساد"‌ می تواند نشانه ای از ترس مردم و دلیلی برای وجود وامپیر باشد.

 باستان شناسان در آیینهای خاک سپاری ملل مختلف به دنبال ردپای نشانه هایی از ترس مردم از وامپیرها هستند و دریافته اند که مردم در عصر حجر هم از زنده شدن دوباره مردگان می ترسیده اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸۸/٤/٢٠ ] [ ٩:٤٦ ‎ق.ظ ] [ ]

هورواث نویسنده ای است که نمایشهای اتریشی و بایرن را از نو بازنویسی کرد و در حقیقت دوران او دوران تجدید تفکر در نمایشنامه ها بود تا نمایشنامه ها با رویکردی جدید به روی صحنه بروند.

شخصیتهای داستانهای هورواث، دروغها و رویاهای زندگی شان را با حقیقتی تلخ در می آمیختن و نقش بازی می کردند. این نمایشنامه ها تقلیدی مسخره آمیز از واقعیت زندگی شهروندان معمولی بود که در این زندگی،‌ لبخند می مرد؛ هورواث این وقفه های فکری در داستان را "آرامش" می نامید.

امروزه هورواث در کنار برتولت برشت به عنوان برجسته ترین نویسنده نمایشنامه به زبان آلمانی در اوایل قرن بیستم به شمار می رود.

هورواث در سال ١٩٠١ در ری یکا (یوگسلاوی امروزی) متولد شد، در بلگراد و بوداپست زیست و در مونیخ در رشته های فلسفه و زبان و ادبیات آلمان تحصیل کرد. او در سال  ١٩٣٨ به پاریس مهاجرت کرد و سه روز بعد شاخه کلفت و قطور آویزان شده ای از درخت روی او افتاد و او را کشت.

آثار: راه آهن کوهستان (نمایشنامه ١٩٢٧)- امل ابدی (رمان ١٩٣٠)- داستانهای از جنگل وین (نمایشنامه ١٩٣١) و کاسمیر و کارولین (١٩٣٢)

   هورواث      کاسیمیر و کارولین

[ ۱۳۸۸/٤/۱٧ ] [ ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ ] [ ]

پاییز آرامی بود. آرامشی هراس انگیز.  همه چیز مثل قبل بود،‌ هیچ چیز تغییر نکرده بود. نه مرداب. نه کشتزار نه صنوبرهای روی تپه نه دریاچه. هیچ چیز. فقط ،‌ اینکه تابستان تمام شده بود. آخرهای ماه اکتبر بود و درست کمی مانده به عصر. درفاصله دوری ،‌ یک سگ زوزه می کشید و زمین از بوی شاخ و برگهای نم خورده معطر بود. در این هفته های اخیر یه ریز بارون اومده بود و از قرار به زودی برف می بارید. خورشید رفته و نرم نرمک غروب روی زمین سخت می نشست. صدای خش خش شاخ و برگها می آید گویی کسی در اطراف قدم می زند. و با فرارسیدن مه،‌ گذشته جلوی نظرم می اید. من دوباره شماها را دیدم،‌ شما کوهها،‌درختان،‌ خیابانها- ما دوباره همدیگر را ملاقات کردیم!


ادامه مطلب
[ ۱۳۸۸/٤/۱٤ ] [ ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ] [ ]

                                                   

                                      

                                                                         

آیا آنفولانزای خوکی در ایران نیامده است؟‌ اشتباه نکنید نمی خواهم بگویم آمده است بلکه چند دلیل و سند محکم وجود دارد که آنفولانزای خوکی به ایران نیامده و اگر بیاید یا تهمت ناروا بوده و یا حتما به صلاحمان بوده است.

                                       

 اول اینکه ایران ،‌سرزمینی است که در برابر بیماریها مقاوم است چند سال پیش هم ایران آخرین کشوری در خاورمیانه بود که بالاخره تن داد در این کشور بیماری آنفولانزای مرغی دیده شده است.

الان هم تمام کشورهای دور و بر ما آنفولانزای خوکی گرفته اند اما به کوری چشم آنها هنوز آنفولانزای خوکی در ایران نیامده هرچند در هفته های اخیر وزارت بهداشت مچ یک فقره بیماری آنفولانزای خوکی را در فرودگاه گرفت اما زود معالجه اش کرد و فرستاد پی کارش و همه چیز تمام شد.

    خلاصه اینکه ایران گل سرسبد منطقه است،‌ عمرا اجازه بده مرضهای خوکی،‌مرغی،‌ کلاغی و ... پاشون را در ایران بذارن. حالا هرچه قدر آمار مسافرای ما به کشورهایی که در آنها این مرضها غوغا می کند،‌زیاد باشه.

خب آخه اتباع ایران خودشون آنتی آنفولانزای خوکی هستند،‌ بابا خودشون پادتن هستند،‌ خودشون واکسن هستند... عمرا مریض بشن.

این پوسترهایی هم که در خیابانها درباره رعایت نکات بهداشتی آنفولانزای خوکی نصب می شه ،‌ واسه از ما بهترونه (اجنه و موجودات فضایی)‌. وگرنه ما که نه ... عمرا....آنفولانزای خوکی؟!!!

 حالا البته گاهی اوقات مرضهای جک و جونوری ممکنه وارد ایران بشه اما ما که نباید مردم را شکه کنیم، آماس آماس،‌ مثلا اول بگیم آنفولانزای خوکی به اروپا رسیده ،‌ آنفولانزای خوکی در خاورمیانه فراگیر شد،‌ توقف روند گسترش آنفولانزای خوکی در جهان ممکن نیست و بعد یهو (توجه کنید یهو)‌ اعلام کنیم که هزاران نفر در ایران براثر ابتلا به آنفولانزای خوکی یه دفعه (توجه کنید یه دفعه)‌ به ملکوت اعلی پیوستند.

[ ۱۳۸۸/٤/۱٤ ] [ ٩:۱۳ ‎ق.ظ ] [ ]

مرد خسیسی به همسایه اش شکایت برد که:‌ بدبخت شدم ! دیشب گنجی را که در باغم پنهان کرده بودم را دزدیده اند و بجاش یک سنگ بزرگ گذاشتند.

همسایه اش جواب داد: تو که از گنجت استفاده نمی کردی خب حالا پیش خودت فکر کن که آن سنگ همان گنج توست آنوقت دیگر بدبخت نیستی.

"گتهلد افریم لسینگ ، نقاد ادبیات و تئاتر و نویسنده آلمانی سالهای ١٧٢٩ تا ١٧٨١ میلادی است.

لسینگ بزرگترین نماینده دوره درخشان ادبیات آلمان است.

دوره درخشان ادبیات آلمان (دوره روشنگری) از قرن ١٨ آغاز می شود.

                                                

 

[ ۱۳۸۸/٤/۱۱ ] [ ٦:٤۱ ‎ب.ظ ] [ ]

پاپا نوئل برای جیمز کوچولو یه خرس عروسکی هدیه آورد. خب اون از کجا می تونست بدونه که سال گذشته یه خرس گریزلی واقعی به جیمز حمله کرده؟!

این داستانک از نوشته های تیم برتون کارگردان شهیر آمریکایی (سویینی تاد - عروس مردگان و ادوارد دست قیچی و ...) به ترجمه شیرین عبادی.

   تازه سراغ داستان فانتزی آلیس در سرزمین عجایب هم رفته

                          

[ ۱۳۸۸/٤/۱٠ ] [ ۱:۱٤ ‎ب.ظ ] [ ]

محبوبترین نوع رقص در جهان رقصهای شرقی است. گرچه با ورود این رقصها به کشورهای غربی اسمشون عوض می شه. مثلا در آمریکا رقصی به نام رقص بلی " belly dance " وجود داره که نوعی رقص شرقی هست و همین رقص در فرانسه و یا کشورهای دیگه اسمش عوض می شه و مثلا به اسمهای رقص شکم، رقص کوسه ای، رقص رقاصه، رقص ترکی و رقص عربی خوانده می شه. رقص بلی برای اولین بار بوسیله سال بلوم " sal bloom " در قرن بیستم وارد آمریکا شد.

با وجود اینکه محبوبترین نوع رقص، رقص شرقیه اما ماهرترین رقاصه از تبار آمریکاست: شکیرا

گابریل گارسیا مارکز نویسنده کتاب "صد سال تنهایی" گفته: " من هیچ کس را مثل شکیرا ندیده ام که خوب بخواند و برقصد."

                                      

[ ۱۳۸۸/٤/۱٠ ] [ ۸:٢٧ ‎ق.ظ ] [ ]

                                                 

داستانها انواع مختلفی دارند،‌ داستانهای اسطوره ای، قصه ،‌ حکایت،‌ طنز و فابل و ... . اسم فابل از کلمه یونانی "fabula" گرفته شده است. فابل معمولا به حکایتهای تقریبا کوتاهی گفته می شه که در قالب این حکایت یه نکته اخلاقی و پند آموز به مخاطب آموزش داده می شه و قهرمانان این حکایتها هم معمولا حیوانات هستند که در ایران حکایتهای مهدی آذریزدی (همان قصه های خوب برای بچه های خوب) را می توان در زمره فابل دسته بندی کرد. اما گفته می شه که بیشترین فابلها در قاره آفریقا خلق شدند و البته در اروپا هم به این نوع از داستانها توجه خیلی زیادی شده. یکی از قدیمی ترین و معروفترین فابل نویس های اروپایی شخصی به نام ایزوپ "aesop" است که البته برخی ها معتقدند ایزوپ یک شخصیت افسانه ای است که الکن، گوژپشت و زشت رو بوده که بعدها شخصی به نام "فالریوس" حکایتهای ایزوپ را گردآوری کرده است. به هر حال از ایزوپ در دانشنامه ویکی پدیا به زبان آلمانی اینچنین آمده است: ایزوپ فابل نویس یونانی که حدود سال 600 قبل از میلاد مسیح می زیست. او در اروپا به عنوان بنیانگذار داستانهای فابل به شمار می ره و نام ایزوپ با فابل گره خورده است.

و اما یه " نرم ترجمه " از یه فابل ایزوپ:

ارابه چی و هرکول

یه ارابه چی که یه گاو را به ارابه اش بسته بود یه روز ارابه اش را تا خرخره پر از چوب کرد و به طرف خانه به راه افتاد.

یه دفعه ارابه تو یه باتلاق گیر کرد و ارابه چی بدون اینکه حتی کمترین تلاشی بکنه شروع به عجز و لابه کرد و به تمام خدایان و الهه ها التماس می کرد که کمکش کنند.

و بیشتر از همه به خاطر هیکل و قدرت و زور و بازو ، اسم هرکول (خدای قدرت و نیرو) را به زبان می آورد و هرکول را به کمک می طلبید.

اینطوری شد که یه دفعه هرکول جلوش ظاهر شد و مرد ارابه چی را به خاطر تنبلی اش سرزنش کرد:

"دستهایت را روی چرخها بگذار و ارابه ات را هل بده و با تازیانه ، حیوان را به جلو بران، اول خودتو یک کم تکون بده بعد با التماس از خدایان کمک بخواه در غیراینصورت التماس تو به خدایان بی فایده است."

(استفاده از این مطلب با قید منبع بلامانع است)

                                       

[ ۱۳۸۸/٤/۸ ] [ ٩:٤٧ ‎ق.ظ ] [ ]

١- بخور آب، شستشوی روزانه با آب گرم و صابون،‌ پاک کردن مواد آرایش در آخر شب

٢-آسوده بودن، دوری از استرس،‌ اخم نکردن و به طور کلی سرخوش بودنلبخند

3-مرطوب نگاه داشتن صورت با کرم

4- استفاده از ماسکهای میوه های طبیعی به صورت کاملا طبیعی! (وقتی سالاد درست می کنید می توان پوست خیار را روی صورت گذاشت یا خیار رنده شده را 20 دقیقه روی صورت قرار داد)

5-ورزش و ماساژ دادن صورت

6-و اما مهمترین عامل پیری صورت و چین و چروک نور خورشید است بنابراین هرروز باید از کرم ضد آفتاب استفاده شود سایه بان هم بدک نیست

7- سیگار نکشیدن و سیگار نکشیدن

[ ۱۳۸۸/٤/٧ ] [ ٩:۳۸ ‎ق.ظ ] [ ]

امروزه کمتر دختری پیدا می شه که دماغش اورجینال باشه! آمار جراحی زیبایی بینی در ایران چند برابر متوسط جهانی است. گرچه با این جراحی ها ظاهر کلی صورت جذابتر می شه اما همیشه یه نقصی در کارست. به زبان ساده دماغ سربالا و زیبا می شه اما به همان اندازه هم مشکلات تنفسی با خودش می یاره. نتایج بررسی ها و تحقیقات علمی به سرپرستی پروفسور کورت وینسنس ،‌ یک پزشک اتریشی،‌ نشان داده که مردم با اینکه پیر می شوند اما دوست دارند که همیشه صورتشون جوون و زیبا بمونه اما متاسفانه جراحی های زیبایی وقتی که بافتهای محافظ و ساختار استخوانها بیش از حد پیر شده باشند،‌ دیگه جواب نمی ده. این جراحی ها فقط در صورتی نتیجه بخش هست که فقط پوست پیر شده باشه چراکه اگر چین و چروکها به استخوان برسه آنوقت دیگر هیچ جراحی زیبایی و پلاستیک جوابگو نیست. اما به تازگی یه نرم افزار کامپیوتری طراحی شده که قادر است میزان پیر شدن بافتها (پوست،‌ رباط، ماهیچه و استخوان)‌ را به طور دقیق اندازه می گیره و نشون می ده که کدام بافت و به چه میزان پیر شده و متناسب با این اطلاعات جراحی مناسبی انجام می شه تا از جراحی های بدون تاثیر و نتیجه جلوگیری بشه. منبع:diepresse

[ ۱۳۸۸/٤/٦ ] [ ٩:٢٩ ‎ق.ظ ] [ ]

فروردین: سمبل: حمل (بره)

            گوهر:الماس

            مشخصه:پاکی

اردیبهشت: سمبل: ثور (گاو)

                گوهر: زمرد

               مشخصه: عشق

خرداد:‌ سمبل:جوزا (دوپیکر)

          گوهر: مروارید

          مشخصه: ثروت

تیر:  سمبل:‌سرطان(خرچنگ)

                 گوهر:یاقوت سرخ

                 مشخصه:آزادی

مرداد:‌ سمبل: اسد (شیر)

          گوهر:پریدوت (نوعی سنگ سبز)

          مشخصه: دوستی

شهریور: سمبل: سنبله (خوشه یا دختر یا فرشته خوشه به دست)

             گوهر:‌یاقوت کبود

             مشخصه:‌ راستی

مهر:‌ سمبل:‌ میزان (ترازو)

        گوهر:‌ اوپال (سنگ رنگی قهوه ای قرمز...)

         مشخصه: امیدواری

آبان:‌سمبل: عقرب (کژدم)

       گوهر:‌سیترین (نوعی سنگ سبز)

      مشخصه:‌صداقت

آذر:‌ سمبل:‌ قوس (کمان)

      گوهر: فیروزه

     مشخصه: موفقیت

دی:‌ سمبل: جدی (بزغاله)

       گوهر: گارنت (سنگ قهوه ای)

       مشخصه: ثبات

بهمن: سمبل:‌ دلو (سطل آب)

          گوهر:‌ آماتیست (سنگ بنفش)

          مشخصه:‌ خلوص نیت

اسفند:‌ سمبل: حوت (ماهی)

           گوهر:‌ آکوامارین (سنگ آبی)

           مشخصه: خرد       

[ ۱۳۸۸/٤/٤ ] [ ٤:۱٤ ‎ب.ظ ] [ ]

  یک گورستان تاریخی در کرج در پی حفر کانال لوله‌گذاری گاز  کشف شده ، که الان هم یک هیات کارشناسی کاوش چهار نفره در حال عملیاتهای باستان شناسانه در این گورستان هستند که ظرف ٢٠ روز آینده نتایج آن اعلام می شود. 

قدمت این گورستان به سه هزار سال می رسه.
  این گورستان تاریخی به وسعت 700 متر مربع در محوطه کارخانه لوکوموتیو سازی در منطقه رزکان نو کرج (کنار ریل راه آهن) واقع شده است. 
در کنار اسکلتهای پیدا شده در این گور، ظروف سفالی، تزئینات فلزی از جنس مس و زیور آلات از جمله مهره، دستبند و حلقه های النگو مانند یافت شده است. 
گورها در این گورستان به صورت پراکنده است چنانکه در یک محوطه 50 متری، سه گور کشف شده است و چند تا اسکلت کودک هم در آن پیدا شده است.

[ ۱۳۸۸/٤/۳ ] [ ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ ] [ ]

اسپایدر من 4 نیز در حال ساخت است. سام رمی قسمت چهارم مرد عنکبوتی را می سازه و از همه بازیگرهای قبلی به جز "کریستین دانست" استفاده می کنه و حضور این هنرمند هنوز در این فیلم قطعی نیست اما به احتمال زیاد کریستین در این فیلم نقشی بازی نمی کنه راستی سام رمی  یه فیلم قشنگ دیگه هم ساخته به نام "مرا به جهنم بکش" که در ژانر ترس و وحشت ساخته شده و بسیار زیباست که شناسنامه این فیلم که از روی سایت امروزی برداشته شده بدین شرح است:

کریستین برون(آلیسون لومن) کارمند یک اداره پرداخت وام است، که بدلیل اینکه پبرزنی سالخورده نمی تواند اقساط وام منزلش را پرداخت کند مجبور می شود خانه او را به نفع شرکت مصادره کند ، و پیرزن مرموز او را نفرین می کند و از همان روز موجودات شیطانی به زندگی او وارد شده و آسایشش را سلب می کنند ، کریستین برای از بین بردن جادوی پیرزن به پیش گوها و جن گیرهایی مراجعه می کند و سعی می کند به هر نحوی خود را از شر این نفرین که فقط3روزبه او مهلت داده، نجات دهد
ژانر : ترسناک ، هیجان انگیز
کارگردان: Sam Raimi
نویسندگان:Sam Raimi ، Ivan Raimi
تاریخ اکران :29 می 2009
پیش پرده در youtube
درجه بندی فیلم : PG-13
زمان فیلم : 99 دقیقه /امریکا
کمپانی توزیع کننده :Buckaroo Entertainment
 
 
[ ۱۳۸۸/٤/٢ ] [ ٩:٥٤ ‎ق.ظ ] [ ]

تیم برتون (تیموتی ویلیام برتون) کارگردان مشهور آمریکایی و سازنده فیلمهای زیبایی مانند ادوارد دست قیچی و سویینی تاد دارای قریحه نویسندگی هم هست و داستانکهای عاشقانه ای هم می گه یکی از این داستانکها ماجرای عاشقانه ی پسر چوبی و دختر کبریتی است:

"پسر چوبی،‌ عاشق دختر کبریتی شده بود،‌ راستش خیلی هم دختره رو دوست داشت. از اندام قشنگش خوشش می اومد. گاهی هم با خودش فکر می کرد دختره چه داغ و پرشوره. یه عشق حسابی!‌ ولی چه طور می شه یه آتیش داغ،‌ اونم میون یه تیکه چوب و یه سیخ کبریت باقی بمونه؟‌ خب آخرش شعله ی آتیش کار خودش رو می کنه،‌ همون طور که پسر چوبی رو آتیش زد و سوزوند."

این داستانک ترجمه ای بود از  شیرین معتمدی

[ ۱۳۸۸/٤/۱ ] [ ۸:۳٦ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سادات حسینی خواه هستم.این وبلاگ حاوی آخرین اخبار، داستانها،اشعار و مطالب جدید و ترجمه شده خودم از زبانهای آلمانی ، انگلیسی و اسپانیایی است که اغلب برای نخستین بار به زبان فارسی ترجمه شده اند، گاهی نیز در این وبلاگ به یادداشتها و گزارشهایی از مباحث گوناگون پرداخته می شود
موضوعات وب
صفحات دیگر
امکانات وب

  • خوشنویسان | الگوریتم