قلم سخن
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

دوست دارید شعرها، داستانها و مطالبی که در وبلاگتون می گذارید را به زبان مثلا انگلیسی ، فرانسه و یا آلمانی به صورت رایگان و فوری در یه چشم به هم زدن ترجمه کنید و آنها را ببینید. خیلی ساده است به این آدرس بروید : http://translate.google.com

بعد در کادر که بالای آن نوشته شده است:

Enter text or a webpage URL.

اسم کامل وبلاگتون را درج کنید مثلا www.ghalamesokhan.persianblog.ir و بعد در کادر پایین کوچک سمت چپ خودتان که اسم زبانها را نوشته نام زبان persian ALPHA را انتخاب کنید و در کادر سمت راست خودتان هم زبانی را که مایلید وبلاگتان به آن ترجمه بشه  مثلا English را انتخاب کنید  و بعد دکمه translate را کلیک کنید و بعد از چند ثانیه بارگزاری شما می تونید وبلاگتون را به یه زبون دیگه ببینید البته این ترجمه هفل الهشته یعنی بعضی از کلمه ها را که نتونسته ترجمه کنه را به زبان فارسی نمایش داده اما خب جالبه و از طرف دیگه شما می تونید غیر از وبلاگ خودتون هر سایتی را که خواستید از فارسی به زبانهای دیگه و یا برعکس یعنی از زبانهای دیگه به فارسی ترجمه کنید.

این هم یه نمونه از ترجمه همین متن از همین طریق:

 

Instant translation and free blog to all languages in the world and display it  
  ساعت ۸:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۳۱ Time 8:27 AH. ظ Day 1388/3/31  
 

دوست دارید شعرها، داستانها و مطالبی که در وبلاگتون می گذارید را به زبان مثلا انگلیسی ، فرانسه و یا آلمانی به صورت رایگان و فوری در یه چشم به هم زدن ترجمه کنید و آنها را ببینید. Like poems, stories and issues that go on to Vblagtvn language eg English, French or German as free and immediate eye disarrange I translate and see them. خیلی ساده است به این آدرس بروید : http://translate.google.com Simple, go to this address: Http://Translate.google.com

بعد در کادر که بالای آن نوشته شده است: After the top of the box is written:

Enter text or a webpage URL. Enter text or a webpage URL.

اسم کامل وبلاگتون را درج کنید مثلا www.ghalamesokhan.persianblog.ir و بعد در کادر پایین کوچک سمت چپ خودتان که اسم زبانها را نوشته نام زبان persian ALPHA را انتخاب کنید و در کادر سمت راست خودتان هم زبانی را که مایلید وبلاگتان به آن ترجمه بشه  مثلا English را انتخاب کنید  و بعد دکمه translate را کلیک کنید و بعد از چند ثانیه بارگزاری شما می تونید وبلاگتون را به یه زبون دیگه ببینید البته این ترجمه هفل الهشته یعنی بعضی از کلمه ها را که نتونسته ترجمه کنه را به زبان فارسی نمایش داده اما خب جالبه و از طرف دیگه شما می تونید غیر از وبلاگ خودتون هر سایتی را که خواستید از فارسی به زبانهای دیگه و یا برعکس یعنی از زبانهای دیگه به فارسی ترجمه کنید. Enter the name Vblagtvn example

www.ghalamesokhan.persianblog.ir and then left a small box below the name your name written languages persian ALPHA language select box to the right and also the language that you want your banners to translate know, for example select English translate button, and then click a few seconds after you load the whole Vblagtvn course I see this despicable دیگه Hfl Alhshth translated some words that the Ntvnsth کنه translated to English language display Well, fantastic, but you دیگه and the whole blog خودتون than any site that wanted the language to English or vice versa دیگه that دیگه languages to translate English.

این هم یه نمونه از ترجمه همین متن از همین طریق: I also translated the sample through the same text:

[ ۱۳۸۸/۳/۳۱ ] [ ۸:٢٧ ‎ق.ظ ] [ ]

اولین بار که اسم تاکسونومی را شنیدم آن را با تاکسی درمی (خشک کردن حیوانات) اشتباه گرفتم اما بعد فهمیدم تاکسونومی که در مورد حشرات به کار می ره به معنای رده بندی، تعیین و شناخت حشرات (از نظر نوع، خانواده، بالاخانواده، جنس و ...) است و  تاکسونومی حشرات به خاطر نقش احتمالی این حشرات در کنترل بیولوژیک آفات بسیار اهمیت دارد.

[ ۱۳۸۸/۳/۳۱ ] [ ۸:٢٤ ‎ق.ظ ] [ ]

گیاهان خواص دارویی موثری دارن. اما یکی از جدیدترین یافته ها خاصیت دارویی گل زنبق در درمان سرطان پروستات است.سرطان پروستات یکی از شایع ترین انواع سرطانها در مردان است که هنگام بروز علائم اولیه می توان آن را درمان کرد اما در صورت گسترش بیماری دیگه درمان فایده ای نداره. اینجاست که می توان از گل زنبق بهره جست. البته سرطان پروستات بیشتر در کشورهای غربی دیده می شه اما در کشورهای آسیایی مثل چین،‌ ژاپن و هند کمتر دیده می شه که علت آن شاید استفاده از انواع گیاهان و ادویه های گیاهی در غذا باشه نه اینکه مثل کشورهای غربی همش گوشت و دنبه بخورن!‌ در حقیقت در گیاهان نوع خاصی از هورمون استروژن به نام فیتو استروژن phytoostrogene (شبیه همان هورمون استروژن زنانه) وجود داره که از بروز سرطان جلوگیری می کنه. در حقیقت سرطان پروستات منشا هورمونی داره. چون هورمون تستوسترن که در مردان ترشح می شه موجب رشد غده سرطانی پروستات می شه اما هورمون زنانه استروژن می تونه جلوی این سرطان را بگیره . حالا دانشمندان همین هورمون را با نام علمی تکتوریگنن tectorigenin در گل زنبق کشف کردن که می تونه سطح سلولهای سرطانی را بپوشونه و از رشد غده سرطانی جلوگیری کنه. البته این هورمون در ریشه گل زنبق ( که بیشتر در کشور چین یافت می شه) وجود داره و دیگه اینکه گل زنبق از خیلی وقت پیش در درمانهای سنتی چین و کره به کار می رفته اما کاربردش در درمان سرطان پروستات به تازگی کشف شده است و می تونه جایگزین داروهای شیمیایی بشه با تاثیری دو چندان.

منبع:de.news.yahoo.com

[ ۱۳۸۸/۳/۳۱ ] [ ۸:۱٦ ‎ق.ظ ] [ ]

جایزه ها انواع مختلفی دارن. جایزه ادبی،‌ جایزه صلح،‌ مدال ورزشی اما اگه بگن شما برنده جایزه خون آشام شدید چه حسی بهتون دست می ده . این جایزه قراره برای چهارمین بار در جشنواره فیلمهای فانتزی مونیخ آلمان به وحشتناکترین و بهترین فیلم داده بشه . جشنواره فیلمهای فانتزی از ٩ تا ٢٠ سپتامبر (شهریور)‌ امسال در مونیخ آلمان برگزار می شه. وامپیر،‌ زامبی و قاتلان عجیب و غریب از جمله موضوعات فیلمهای این جشنواره هستند تا دلهره و وحشت را به همراه بیارن.

[ ۱۳۸۸/۳/۳٠ ] [ ۸:٤۸ ‎ق.ظ ] [ ]

اگر قناری یا طوطی یا چیزی در خانه دارید حتما متوجه شدید که زمانی می رسه که پرهاشون می ریزه و یا کچل می شن اما چرا پر پرنده ها می ریزه و یا این پر ریختنشون چقدر طول می کشه؟‌ پرندگان بزرگی مثل کرکس چندین سال طول می کشه تا پرهاشون بریزه جالب اینه که یه پرنده چه مسافتی رو می تونه پرواز کنه و چقدر می تونه اوج بگیره به این بستگی داره که تا چه حد از پرهاش خوب نگه داره و الکی هم توی آسمون پرواز نکنه چون پرهاش تحت شرایط جوی و یا موانع فیزیکی در حین پرواز می تونه آسیب ببینه و یا انواع عفونتهای انگلی و باکتری یایی پرهاشون را آلوده کنه و در معرض اشعه ماورا بنفش قرار بگیره آنوقت اگر پرهای پرنده ها آسیب ببینه باید وقت و انرژی زیادی بگذارن تا پرهاشون را جایگزین کنن یعنی پرهاشون بریزه و پرهای جدید و سالمی در بیارن و طی این مدت از خیلی از کارها مثل  جفت گیری،‌ جوجه کشی یا مهاجرت عقب می افتند . "سیورت روور" و همکاراش از دانشگاه واشنگتن در سیاتل،‌ ۴٣ نوع پرنده را مطالعه کردن تا ببینن چه رابطه ای بین اندازه ،‌ بزرگی پرنده و اندازه پرهاشون و زمانی که صرف جایگزینی پرها کردند وجود داره و مطالعاتشون نشون داد که رابطه معنا داری بین اینها وجود داره یعنی هرچه قدر یه پرنده بزرگتر باشه زمانی را که صرف جایگزینی پرهاشون می کنن بیشتره معمولا پرنده های کوچک سالی یه بار پرهاشون می ریزه که زیاد هم وقت نمی بره اما پرنده های بزرگتر باید وقت بیشتری صرف کنن مثلا روند پرریختن آلباتروس (نوعی مرغ دریایی)‌دو تا سه سال طول می کشه و بدترش هم اینجاست که طی این مدت نه تنها جفت گیری و مهاجرت نمی کنن بلکه اصلا نمی تونن پرواز کنن و در پیدا کردن غذا یا فرار کردن از دشمنان هم با مشکلات فراوانی روبرو می شن. حالا این سوال پیش که پرنده ها ی ٧٠ کیلویی که میلیونها سال قبل زندگی می کردن چطور موقع پرریختنشون از عهده زندگی برمی اومدن یعنی اونها برای رفع این مشکل رژیم می گرفتن و برای اینه که الان پرنده ها کوچیکن؟

[ ۱۳۸۸/۳/۳٠ ] [ ۸:۳۳ ‎ق.ظ ] [ ]

شاید باورکردنی نباشه اما قدیمها برای نواختن موسیقی از نت استفاده می کردن یعنی آدم تا خط را اختراع کرده برای موسیقی نت نوشته و این نشون می ده که موسیقی کلامی جهانی ست . قدیمی ترین نت موسیقی جهان برای یک آواز، به خط میخی برروی یک لوح رسی (از خاک رس) در سال 1950 در یکی از شهرهای سوریه کشف شده است که این متن شامل واژه ها و ریتم موسیقی یک سروده مذهبی است.

پروفسور آنا کیلمر از دانشگاه کالیفرنیای آمریکا قطعاتی از این موسیقی را به زبان نت موسیقی امروز برگردانده که البته تفاوتهایی با نت اصلی دارد.

اما این لوح رسی تقریبا قدمتش به 1400 سال قبل از میلاد مسیح می رسه که نوشته آن در وصف زن الهه ماه "نیکال" سروده شده است. این متن دقیقا می گه که یک نوازنده ساز چنگ چگونه باید با خواننده هماهنگ شد و دستوراتی دقیق در مورد کوک کردن ساز چنگ داده است.

[ ۱۳۸۸/۳/٢٧ ] [ ۸:۳۸ ‎ق.ظ ] [ ]

شهر واراناسی در هند که قدمت آن به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد

شهر اربیل و کرکوک در عراق که قدمت آن به ٢ هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد

شهر اورشلیم در اسرائیل که قدمت آن به دو هزار سال قبل از میلاد  مسیح می رسد

شهر حماء‌ در سوریه که قدمت آن به دو هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد

شهر آتن در یونان (اروپا)‌ که قدمت آن به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد

شهر فیوم در مصر (آفریقا)‌ که قدمت آن به چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد

[ ۱۳۸۸/۳/٢٧ ] [ ۸:۳٥ ‎ق.ظ ] [ ]

جشنواره فیلمهای کوتاه مونیخ از ٢۶ ژوئن (مرداد ماه)‌ ٢٠٠٩ در این شهر واقع در آلمان آغاز می شود . در این جشنواره ۴٢ فیلم کوتاه از ١٩ کشور به نمایش درمی آید.

[ ۱۳۸۸/۳/٢٧ ] [ ۸:۳۳ ‎ق.ظ ] [ ]

تو همه فرهنگها مادرها موقع خواب برای بچه هاشون شعر می گن. البته ایرانی ها سرآمد شاعران دنیا هستن اما گاهی آشنایی با اشعار کشورهای دیگه به خصوص لالایی ها خالی از لطف نیست. این یک لالایی آلمانی هست که البته برای اینکه آهنگین بشه در ترجمه اش کمی دخل و تصرف شده:

لالالالا لالالالا

اگه نخوابی گل من

خرسا می یان از دشت و دمن

زنبورها می گن ویز و ویز و ویز

بچه جون اینقدر اشک نریز

گربه ها میو میو کنان

از اونطرف طاووسهای خرامان

کبوترها می گن بغ بغ بغو

آهای میمونهای جیغ جیغو

سگها می گن هاپ و هاپ و هاپ

کی افتاد از روی تاب

شیره داد می زنه نعره زنون

لک لک ها می یان دوون دوون

سر و صدای حیوونها

با قیل و قال بچه ها

رسیده فریادشون به ثریا

تازه این اولشه هنوزم

آخه ماهیها هم به حرف اومدن عزیزم 

[ ۱۳۸۸/۳/٢٦ ] [ ۸:۳٤ ‎ق.ظ ] [ ]

مدونا ستاره دنیای موسیقی پاپ یه بچه آفریقایی دیگه از کشور مالاوی رو به فرزند خواندگی قبول کرد. پیش از این یک دادگاه این فرزند خواندگی را ممنوع اعلام کرده بود چو مدونا ساکن مالاوی نیست و طبق قانون این کشور مدونا باید حداقل 18 ماه در مالاوی زندگی می کرد اما پیگیری مدونا باعث شد دادگاه حکم بده که "مرسی جیمز" چهار ساله زندگی بهتری با این خواننده خواهد داشت.

[ ۱۳۸۸/۳/٢٥ ] [ ٩:٥۱ ‎ق.ظ ] [ ]

یه جایی خوندم زنها از دو جور مرد خوششون می یاد یک اون مردایی که تو رویاهاشون می بینند و ساخته ذهن خودشونه و یکی از اون مردایی که هنوز به دنیا نیومدن وقتی این مطلب را خوندم فقط خندیدم اما مثل اینکه موضوع خیلی جدیه. اونقدر جدیه که دانشمندان مردم شناسی دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس آمریکا اومدن یه سری تحقیقات عمیق و دقیق و وسیع انجام دادند که بفهمند بالاخره این زنها از چه جور مردهایی خوششون می یاد. فقط نتایج را داشته باشین و آنها را با هم مخلوط کنید تا ببینید زنها از چه معجونی خوششون می یاد و اما نتایج به دست آمده از این قرار است:

١- زنها از مردهای روشنفکر و تحصیل کرده خوششون میاد

٢- زنها از مردهای خشن و گردن کلفت خوششون می یاد

٣- زنها از مردهایی خوششون میاد که عشقشون را ناگهانی ابراز کنند!

۴- زنها از مردهایی خوششون می یاد که همه عقاید خود را ابراز نکنن و به اصطلاح موقع اعتراض زنها پا پس بکشند (همون زن ذلیل خودمون)

۵- زنها از مردهایی با رفتار مدافع گرایانه خوششون می یاد؟؟

۶- زنها از مردهای پراحساس و لطیف الطبع و متواضع خوششون می یاد

٧- زنها از مردهایی خوششون میاد که اهل ریسک نباشن و برخلاف عرف جامعه و سنتهای حاکم عمل نکنند

البته فکر کنم این دانشمندها یه چیز رو جا انداختند و اون اینه:‌ زنها از مردهای پولدار خوششون می یادلبخند

اما یه مطلب دیگه که در مورد تفکر زنها راجع به مردها در سایتهای خارجی آورده شده است:

خانمهای بلوند ، مردها را احمق می دانند و آنها را به حساب نمی آورند.

مسوولیت این جمله کاملا برعهده همان سایت کذایی است.

 

[ ۱۳۸۸/۳/٢٥ ] [ ٩:٢٩ ‎ق.ظ ] [ ]

باستان شناسان،‌قدیمی ترین شعر نوشته شده جهان را برروی یک لوح رسی (از خاک رس)  پیدا کردند که در زمان سومری ها ( مبدع خط)‌ نوشته شده که احتمالا در وصف "شوسین"‌ پادشاه سومر که بین سالها ٢٠٣٧ تا ٢٠٢٩ قبل از میلاد مسیح حکومت می کرده بیان شده اما جالب اینجاست که قدیمی ترین شعر عاشقانه جهان در ستایش یک مرد است و نشان می دهد آدما تا خط را اختراع کردند طبع شاعرانه شان آنهم از جنس عاشقانه شان گل کرده است. برخی از ابیات قدیمی ترین شعر عاشقانه جهان به این شرح است:

داماد،‌ محبوب قلبم

زیبایی تو قشنگه،‌ شیرین عسلم

شیر مرد،‌ محبوب قلبم

زیبایی تو قشنگه،‌ شیرین عسلم

یکی دیگه از کهن ترین شعرهای عاشقانه مربوط به کشور آلمان هست که در سال ١١۵٠ میلادی توسط یک ناشناس سروده شده که این شعر را از کتاب عاشقانه های آلمانی ترجمه علی عبداللهی بدین شرح است:

تو آن منی من آن توام

این را بدان یقیین

اندر دلم

دربند گشته ای

گم شد کلید آن

باید بمانی تا ابد درون آن

[ ۱۳۸۸/۳/٢٤ ] [ ٩:٤۱ ‎ق.ظ ] [ ]

فیلم سویینی تاد یکی از مشهورترین فیلمهای تیم برتون و از معدود فیلمهای زیبای موزیکال جهان، آنقدر محبوب هست که آمریکایی ها تصمیم گرفتن این فیلم را تا سال ٢٠١٠ هر روز نمایش بدن. سویینی تاد ماجرای یک آرایشگر شیطان صفت است که برای انتقام خون زنش، همه آدمهای یه شهر را می کشه،‌ تیکه تیکه شون می کنه،‌با گوشتشون همبر درست می کنه و می ده دست ملت و آخر فیلم هم می فهمه که زنش زنده هست اما موقعی می فهمه که کار از کار گذشته و زنش را کشته.

کارگردان سویینی تاد، تیم برتون هست که تمام آثار این کارگردان مشهور در موزه هنرهای مدرن "گوتام"‌در نیویورک در کنار تابلوهای نقاشی،‌طراحی ،‌ عروسکها و ... به نمایش گذاشته شده و مردم می تونن تمام آثار برتون از سویینی تاد گرفته تا بت من را در این نمایشگاه ببینند. بیش از ٧٠٠ اثر از زمان بچگی برتون تا آثار کنونی او و حتی آثاری که هنوز از این کارگردان مطرح و برجسته بر پرده سینماها نرفته ،‌ در این نمایشگاه در معرض دید مردم قرار داده شده و جالب اینجاست حتی آثاری مثل "فرانک اشتاین"‌ و "ساعت مرگ" هم که الهام بخش تیم برتون در ساخت فیلمهایش بوده اند در این نمایشگاه به نمایش درآمده اند و این نمایشگاه تا ٢۶ آوریل ٢٠١٠ ادامه دارد.

[ ۱۳۸۸/۳/٢۳ ] [ ٩:٠٥ ‎ق.ظ ] [ ]

بریتنی اسپیرز برای اولین بار کنسرت آواز خودش را در استرالیا اجرا می کنه و برای اجرای این شو،‌ ۵٠ هنرمند شامل تیم رقص، آکروبات، آتش بازها و ... اسپیرز را همراهی می کنند. گفته می شه بریتنی اسپیرز برنامه اش را در چهار شهر "ملبورن،‌سیدنی،‌ پرث و بریس بان"‌در استرالیا اجرا می کنه.

[ ۱۳۸۸/۳/٢۳ ] [ ٩:٠٢ ‎ق.ظ ] [ ]

باورتون می شه آدمهای نخستین را در جاده کرج - چالوس ببینید. دو تا آدم نخستین در جاده کرج - چالوس هستند که حتی می توانید با آنها عکس بگیرید جالب اینجاست که در کنار این آدمهای نخستین ،‌عجایب هفت گانه جهان  شامل مقبره هالیکارنوس،‌ مجسمه رودس،‌ مجسمه زئوس،‌ معبد آرتمیس،‌ فانوس الکساندریا،‌اهرام ثلاثه مصر و باغهای معلق بابل را هم در ابعاد یک تا هشت متر می توانید ببیند. تمام این عجایب را هنرمندی به نام "نصرالله روحانی"‌ ساخته و در موزه نصر در کیلومتر ١۴ جاده کرج - چالوس،‌ جنب رستوران پامچال به نمایش گذاشته . علاوه براینها کشتی نوح و نقاشی زیبا از دوران لاسکوی فرانسه که برروی دیوار غاری کشیده شده و تابلوهای خط و نقاشی سعدی را هم می توانید در این موزه ببینید. در این موزه، رودخانه مواج و خروشان در کنار صدای پرندگان، طبیعت زیبایی را به نمایش گذاشته و ضمن آنکه آلاچیق ،‌پل چوبی، و کلبه چوبی هم محیطی دلپذیر فراهم آورده است. جالبه بدونید که طراحی مربوط به خط شناسنامه،‌ کوپن و برخی از اسکناسهای یک هزار تومانی هم مربوط به نصرالله روحانی است. راستی ورودیه این موزه هزار تومان است.

[ ۱۳۸۸/۳/٢٢ ] [ ٤:۱۳ ‎ب.ظ ] [ ]

یکی از دوستانم خواب دیده کروبی رییس جمهور شده اما مطمئنم احمدی نژاد رای میاره اما همکارم معتقده موسوی میاد بالا و اون یکی همکارم می گه رضایی تبلیغاتش از همه کمتر بوده پس اون رییس جمهوره اما به هرحال شور و نشاط رنگی هم تموم شد . من که رای ام را دادم و فکر می کنم خوب انتخاب کردم

[ ۱۳۸۸/۳/٢٢ ] [ ٩:۳٠ ‎ق.ظ ] [ ]

موزه پابلو پیکاسو در پاریس فرانسه یکی از اماکن هنری و دیدنی جهان هست که نقاش های نقاش معروف،‌ پابلو پیکاسو را به نمایش گذاشته. پابلو پیکاسو نقاش اسپانیایی متولد ١٨٨١ ،‌ بزرگترین نقاش نابغه قرن بیستم هست که سبک کوبیسم را پایه گذاری کرد. در سبک کوبیسم نقاشان بینش خود از اشیا و حتی موجودات را به صورت ترکیب اشکال هندسی در می آورند. موزه پابلو پیکاسو در سال ١٩٧٣ تاسیس شد و اکنون بیش از ٢٠٠ تابلو نقاشی،‌١۵٨ مجسمه و یک هزار و ۵٠٠ طراحی متعلق به پیکاسو در آن در معرض نمایش گذاشته است. اما جالبه بدونید که دو روز قبل از این موزه دفترچه طراحی پابلو پیکاسو که حدود هشت میلیون یورو ارزش داره به سرقت رفته است.

[ ۱۳۸۸/۳/٢٢ ] [ ٩:٢۱ ‎ق.ظ ] [ ]

یکی از قدیمیترین مراسم ازدواج دست کردن حلقه ازدواج است. می گویند رگی در انگشت سوم دست چپ به نام "ونا آموریس"‌است که مستقیما به قلب می رود با محصور کردن این انگشت،‌ قلب شما به وثیقه گذاشته می شود. عادت حلقه به دست کردن را اولین بار به طور رسمی ١۵٠٠ سال پیش پسر هنری هشتم (انگلستان)‌ در کتاب "آداب عبادت"‌ ذکر کرد. اما گفته می شود اولین بار ایتالیایی ها هنگام ازدواج به یکدیگر حلقه الماس هدیه می دادند و براین باور بودند که الماس شعله عشق را روشن نگاه می دارد. اما قدیمی ترین حلقه های یافت شده متعلق به مصر باستان با قدمت ۴٨٠٠ سال است اون قدیمها حلقه ها بیشتر از جنس آهن به نشانه استحکام و استواری بود و بعدها نقره و طلا به خاطر زیباییشان جایگزین آن شدند.

جالب اینجاست که برخی ملل چندین حلقه دارند مثلا اسکاندیناویها سه تا حلقه دست می کنند یکی هنگام نامزدی یکی هنگام ازدواج و یکی هم هنگام مادرشدن.

حلقه را در کدام دست می کنند؟

ایرانی ها حلقه را بیشتر دست چپ می کنند اما کشورهای غربی حلقه شان را در دست راست هم می اندازند. یهودی ها حلقه را به انگشت سبابه شان می اندازند که با آن انگشت آیات تورات را می خوانند .

مردهای از چه زمانی حلقه دست کردند؟

تا اواسط قرن ٢٠ فقط زنها به خاطر احترام و ظرافتشون حلقه می انداختند اما با آغاز جنگ جهانی دوم و دورشدن مردها از زنهاشون، مردها هم به یاد و خاطره زنها،‌ حلقه دستشون کردند .

اولین حلقه به طور رسمی چه زمانی بین یک زن و مرد رد و بدل شد؟

اولین حلقه رد و بدل شده به طور رسمی بین یک زن و مرد بین "کونزانسو اسفورزا" و "کامیلادی آروگانا"‌ در سال ١۴٧۵ بوده است.

چه کسی اولین بار پشت حلقه اش نوشته حک کرد؟

اولین نوشته روی حلقه مربوط به "آنا کلو"‌ همسر هاینریش هفتم است که در این حلقه نوشته بود "خدا مرا یاری کند تا این ازدواج پایدار بماند".

به هرحال حلقه ازدواج سمبل و نشانه آغاز و پایانی برای ازدواج است.

 

[ ۱۳۸۸/۳/٢٠ ] [ ٩:۳٥ ‎ق.ظ ] [ ]

امروز نهم ژانویه روز تولد دانل داک هست و این شخصیت محبوب کارتونی ٧۵ ساله شد. تولدت مبارک دانل داکهورا دانل داک با اون کت ملوانی آبی رنگ قشنگش و صدای بامزه اش. دیسنی رسما روز نهم ژانویه سال 1934 میلادی را روز تولد دانل داک اعلام کرد. دانل داک اون موقعها تو کارتون "یک پرنده کوچک باهوش" ظاهر شد و اولین قدمهاش رو برای جهانی شدن و محبوب شدن برداشت. اما دانل داک در حقیقت اولین بار در مزرعه کنار میکی ماوس زندگی می کرد و در کارتون میکی ماوس بازی خودش را شروع کرد. دانل داک به سرعت محبوبیت خاصی در دنیای کارتون و انیمیشن ها به دست آورد تا اونجا که شرکت دیسنی ، مقلد صدای دانل داک را با اینکه در هیچ فیلم دیگه ای بازی نکرده بود را استخدام کرد. تولدت مبارک دانل داک قلب 

[ ۱۳۸۸/۳/۱٩ ] [ ۸:۱٧ ‎ق.ظ ] [ ]

دلم برای مهران مدیری می سوزه ٩٠ قسمت سریال با ٩٠ تا بازیگر ساخت تا یه تکیه کلام مثل ای--نه رو تو زبون مردم بندازه اونوقت با پخش یک برنامه مناظره انتخابات ٩٠ دقیقه ای تکیه کلامهای "بگم بگم" و "چیزه" مثل نقل و نبات از زبان مردم شنیده می شه!

[ ۱۳۸۸/۳/۱٩ ] [ ۸:۱۳ ‎ق.ظ ] [ ]

مجله اقتصادی آمریکا با عنوان فوربس لیست پولدارترین افراد مشهور آمریکا از حوزه تلویزیون و فیلم گرفته تا ورزش و موسیقی را چاپ کرده و آنجلینا جولی را به عنوان پولدارترین فرد مشهور آمریکا اسم برده. تو این لیست اسم مدونا خواننده آمریکایی هم دیده می شه اما جالبتر اینکه این مجله اسم باراک اوباما رییس جمهور آمریکا را در ردیف 49 آورده است یعنی آنجلینا جولی پولدارتر از باراک اوباماست اما به هرحال اوباما اولین رییس جمهوری هستش که اسمش تو این لیست آورده شده است.

نکته جالبتر اینکه چهار نفر اول این لیست زن هستند و تازه از نفر پنجم ، مردها هم وارد این لیست بچه پولدارای مشهور شدن.

[ ۱۳۸۸/۳/۱۸ ] [ ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ] [ ]

طبق  اساطیر یونان، پوزودون خدای دریاها و زمین لرزه است و این الهه اقیانوسها را وامی دارد تا ویرانی به بار آورند.

اقیانوس آرام یا پاسیفیک بزرگترین اقیانوس جهان است که بیش از ۶۵ میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد. اسم اقیانوس آرام، منبع لاتینی دارد به معنانی صلح جو و آرامش دهنده است که "فردیناند ماگلان" ،‌کاشف پرتقالی این اسم را روی این اقیانوس گذاشته است.

اما این اقیانوس برخلاف اسمش بسیار خطرناک و مرگ آور است. در حقیقت بسیاری از گردبادها و چرخه بادهای مرگ آور از این اقیانوس و جزیره های داخل آن نشات می گیرد.

علاوه براین جزایر و کشورهای داخل و حاشیه این اقیانوس و در زیر پهناهای این اقیانوس که ٢٠٠ میلیون سال عمر دارد مالامال از آتش فشان و گسلهایی هستند که با یک زمین لرزه فوران می کنند.

سونامی هم که از زمین لرزه های زیر آب اقیانوس آرام ناشی می شود خیلی از جزیره ها و شهرهای کنار این اقیانوس را ویران کرده است.

اما اقیانوس آرام یکی از آلوده ترین آبهای جهان هم هست. مواد شیمیایی حاصل از کودهای کشاورزی و فاضلاب دام و انسان به این اقیانوس هدایت می شود و مواد شیمیایی بیش از حد از آنها باعث می شود اکسیژن موجود در آب کم شود و مناطقی به نام "محدوده مرگ" در اقیانوسها به وجود بیاید. این محدوده مرگ به این معناست که به علت آلودگی بیش از مجاز در این محدوده و نبود اکسیژن ، هیچ موجود آبزی در این مناطق زندگی نمی کند.

[ ۱۳۸۸/۳/۱۸ ] [ ٩:٢٠ ‎ق.ظ ] [ ]

تو روزنامه خوندم که قراره سریال ایرانی با اقتباس از معروفترین سریال جهان یعنی لاست برای شبکه دوم ساخته بشه. راستی فکر می کنین نقش ساویر را کدام بازیگر ایرانی بازی کند؟!

[ ۱۳۸۸/۳/۱٧ ] [ ۸:۳٠ ‎ق.ظ ] [ ]

تو یکی از جزایر اقیانوس هند خرچنگایی کشف شدن که از هرنظر عجیب الخلقه هستند اول اینکه بزرگترین خرچنگای دنیا هستند و برخلاف خرچنگهایی که ما می شناسیم تو آب زندگی نمی کنن بلکه کاملا در خشکی زندگی می کنن. از درختها بالا می رن. نارگیل می چینند و می خورن و مثل پرنده ها و شاید هم کرمها تو حفره درختها زندگی می کننن اما جالبتر اینکه این خرچنگها که فقط تو همین جزیره دیده شدن و تو هیچ کجای دنیا لنگه شون پیدا نمی شه مثل یک توپ رنگی می مونن و در بدنشون رنگهای آبی- بنفش- قرمز و نارنجی درخشان به کاررفته و فکرش را بکنین یک توپ طبیعی با رنگهای درخشان و خوشگل. اما مسحور زیبایی این خرچنگها نشین چون چنگکهایی دارن که چند برابر آرواره های انسان نیرو دارن و به راحتی می تونن انگشتهای دست انسان را قطع کنن. وقتی این خرچنگها چنگکهاشون رو باز می کنن ، اندازه شون به یک متر می رسه. اما نکته جالب دیگه در مورد این خرچنگها،‌حس بویایی عجیبشونه که از فواصل بسیار دور می تونن بوسیله حسگرهایی که در پاهاشون وجود داره بوی نارگیلها و میوه ها را از فاصله سه کیلومتری تشخیص بدن. کشف این خرچنگها،‌طوفانی در دنیای زیست شناسی به وجود آورده چراکه این خرچنگها که اصلیت آبی دارن زندگیشون را از اقیانوسها به خشکی آوردن و اینکه هرکدومشون زندگی سوا دارن یعنی اینکه به گروه جانوران منزوی تعلق دارن و به صورت کلونی و دسته جمعی زندگی نمی کنن اللته این خرچنگها گهگاهی سیستم تنفسی شون را در برکه ها ی آب شیرین جزیره کنار ساحل مرطوب می کنن و دوباره به محل زندگیشون تو جنگل برمی گردن. راستی اسم این خرچنگها بیرگوس لاترو است.

[ ۱۳۸۸/۳/۱٧ ] [ ۸:٢٢ ‎ق.ظ ] [ ]

اگر شما جزو آن دسته آدمایی هستین که همیشه دنبال خونه هستن زیاد غصه نخورین بزرگترین بازیگرای دنیا هم گاهی این دغدغه را دارن الان هم آنجلینا جولی معروفترین بازیگر زن دنیا تو کشور پرتقال دنبال یه خونه می گرده ظاهرا آنجلینا می خواد یه خونه ویلایی رویایی با چشم انداز زیبا کنار دریا بخره اما اینکه اون راست راستی می خواهد با براد پیت به اروپا نقل مکان کنه هنوز معلوم نیست شایعاتی هم شنیده شده که آنجلینا می خواد خونه اش را در فرانسه یا برلین بخره.

[ ۱۳۸۸/۳/۱٦ ] [ ۸:٥٥ ‎ق.ظ ] [ ]

                                           

دنیای حیوانات ،‌ دنیای شگفت انگیزی است، میمونها به دلیل شباهتهایی که در شکل ظاهری با انسان دارند همواره توجه انسان را به خود جلب کرده اند. اما بزرگترین میمونها، مندریل ها هستند که معنای آن "انسان- میمون"‌است. مندریل ها بزرگترین گونه میمون هستند که در غرب آفریقا زندگی می کنند. اگه می خواهید بزرگی این میمونها را بدانید فقط تصور کنید که دور کمر آنها تا ٧۶ سانتی متر هم می رسد و مندریلی با وزن ۵۴ کیلو هم دیده شده است. اما جالبتر اینکه مندریل ها یکی از رنگین ترین جانوران پستاندار دنیا هستند، مثلا باسن این جانوران به رنگ آبی درخشان است، نوارهای قرمز رنگی در صورتشان دیده می شه و ریش زردی دارند.

[ ۱۳۸۸/۳/۱۳ ] [ ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ ] [ ]

هر چیزی حدودی داره که خروج از آن موجب قصور می شه. با این مقدمه نمی خوام یه مساله حقوقی پیچیده را طرح کنم بلکه داستان سر برداشت درونی یکی از حضرات والا در سازمانمون از یک بخش نامه کذایی هست و این حضرت والا براساس این بخشنامه تصمیم گرفت تا هزینه را در سازمان بکشه پایین و اول کاری که کرد این بود که دستور داد تا در آبدارخانه دیگر چای پخت نشه تا هم از اتلاف نیم لیتر آب برای ساخت چای صرفه جویی بشه ،‌ هم پولی بابت خرید چای از جیب مبارک نره و هم دندونای کارمندا از فرط نوشیدن چای،‌ زردی نگیرن بعدش سه سری از ماموریتهای اداری را لغو کرد تا در هزینه مصرف سوخت صرفه جویی بشه و بعد صفر تمام تلفنهای اداره را فقل کرد تا علاوه بر صرفه جویی در پول قبضها،‌از آلودگی صوتی در سازمان جلوگیری بشه. این حضرت والا سکان صرفه جویی را یکی پس از دیگری فتح کرد و یه پول قلمبه مامانی از این صرفه جوییها به جیب زد و بعد تصمیم گرفت این پول را صرف خرید تجهیزات لازم الوجود برای سازمان بکنه.

یه فروند یخچال ساید بای ساید خفن اولین وسیله لازم الوجودی بود که تشریف آوردن به سازمانمون تا چند تا بطری پلاستیکی آبمون یه وقت گرمازده نشن. فرداش بیش از ٢٠ فقره تلویزیون رنگی فلت ٢۴ اینچ (برای هراتاق یک دانه)‌ وارد شد. اون یکی روزش،‌ دوربینهای مداربسته در اتاقهای سازمان نصب گردید تا مبادا خدایی ناخواسته،‌کارمندی دست تو بینی اش بکنه. پس فرداش همایش مفصلی با محور "چرا صرفه جویی می کنیم،‌ اگه صرفه جویی نکنیم چی می شه،‌ صرفه جویی خوبه یا بد"‌ با حضور بیش از یک هزار و اندی از سران رسته و دسته بالای داخل و خارج از کشور برگزار شد و بعد از این صرفه جویی ها و بریز و بپاشها ،‌ یه سری از کارمندای قراردادی روزمزد بخاطر کمبود بودجه در پرداخت حقوقشون،‌ معلق شدند تا اولین قربانیان یک فکر و برداشت اشتباه از یک ایده بکر و خوب باشن.

[ ۱۳۸۸/۳/۱٢ ] [ ٩:٠٩ ‎ق.ظ ] [ ]

اولین روزی که دیدم دو تا نوار سبز به تیرهای تابلوی ایستگاه اتوبوس بسته شده فکر کردم کسی نذری ، چیزی دارد و چون نتوانسته به زیارت برود آنها را آنجا بسته . بعد یواش یواش فهمیدم انتخابات این دوره رنگی است و حامیان کاندیداهای مختلف از بند موبایل گرفته تا لباسهاشون را همرنگ رنگ منتسب به کاندیدای ریاست جمهوری مورد نظر کردند و می کنند. البته رنگهای کاندیداها هم ثابت نیست مثلا رنگ حامیان میر حسین موسوی رنگ سبر (اصطلاحا رنگ سبز سیدی) و فیروزه ای،‌ توامان است. رنگ کروبی می گن بنفشه. بعضی ها که کوررنگی دارند می گن سفیده. خودش می گیه یاسیه و یک فلسفه دان ریزبین معتقده یاس کبوده اما به نظر بنده رنگ کروبی ،‌سفید یاسیه. رنگ احمدی نژاد به نقل از ثمره ،‌رنگ پرچمه اما با دوتا گوشهای خودم شنیدم بعضی از دانشجوهای بسیجی تو یکی از دانشگاهها به نشانه حمایت از اون ،‌شال مشکی می اندازند. رنگ محسن رضایی را تا حالا نفهمیدم چیه اما تو یه روزنامه به نقل از روزنامه الحیات چاپ لندن خوندم که رضایی رنگ سفید را که نشانه صلحه انتخاب کرده . حالا این رنگها می خوان چکار کنن خدا عالمه . اما به هرحال نخستین بار در تاریخ ایران زمین،‌رنگها سیاسی شدند و لابد رای ها هم رنگی می شوند. حال تصور کنید :‌رای های رنگی+ وعده های رنگی،‌ چه ش------ ود؟؟...

[ ۱۳۸۸/۳/۱٠ ] [ ٩:٥٢ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سادات حسینی خواه هستم.این وبلاگ حاوی آخرین اخبار، داستانها،اشعار و مطالب جدید و ترجمه شده خودم از زبانهای آلمانی ، انگلیسی و اسپانیایی است که اغلب برای نخستین بار به زبان فارسی ترجمه شده اند، گاهی نیز در این وبلاگ به یادداشتها و گزارشهایی از مباحث گوناگون پرداخته می شود
موضوعات وب
صفحات دیگر
امکانات وب

  • خوشنویسان | الگوریتم